A június végi közel 13 milliárd dollárról szeptemberre 12,15 milliárdra csökkent a Franklin Templeton magyar kötvénykitettsége - írja a Napi Gazdaság a cég által közölt harmadik negyedéves portfóliójelentések alapján.
A 6,3 százalékos visszaesés szinte teljes egészében a dollár erősödésének volt köszönhető, hiszen az amerikai deviza 227,13-ról 245,13-ig ugrott a forinttal szemben a harmadik negyedévben. Amennyiben dollárerősödés hatását kiiktatjuk, forintban 2945,3 milliárd forintról 2979,8 milliárdra nőtt az állomány. A lap szerint ebből látszik, hogy az amerikai alapkezelő nem adott el magyar papírokat, csak az árfolyamváltozás miatt ért dollárban kevesebbet szeptember végén a forintban meglévő állomány.
Franklinék lépnének?
A harmadik negyedéves portfólióváltozás rávilágít az amerikai cég befektetési politikájával kapcsolatos egyik kockázatra. A piac ugyanis jelenleg további dollárerősödésre számít, és mivel a Templeton hagyományosan nem fedezi le devizapozícióit, ezért az árfolyamváltozás számára kedvezőtlen. Az utóbbi hónapokban elemzők már többször figyelmeztettek arra, hogy a tendencia fennmaradása mellett könnyen elképzelhető, hogy a cég előbb-utóbb magyar kitettségének csökkentése mellett dönt.
További kockázatot jelenthet, hogy a befektetők jelenleg az amerikai hozamok emelkedésére számítanak 2015-ben, ami várhatóan a magyar hozamok emelkedését vonja maga után, ez pedig további rossz hír lehet a hosszú távú befektetők számára, és a magyar eszközök részleges leépítésére ösztönözheti a Franklin Templetont - jegyzi meg a napigazdasag.hu.
A Templeton magyarországi stratégiájáról itt írtunk pár hete.