4p
Az EKB által 2012 szeptemberében bejelentett kötvényvásárlási program összeegyeztethető az uniós joggal - közölte az Európai Bíróság. Ennél jobbkor nem is szólhattak volna: ahogy akkor, most is a görögök fenyegetik az eurózóna egységét. Mario Draghi eszköztára tovább bővült - ha baj lesz, lesz hova nyúlni.
2012 júliusában, amikor egyre jobban úgy tűnt, hogy a görögök miatt felbomlik az eurózóna, Mario Draghi bejelentette: bármibe kerül, megmentik az eurózónát. A "Whatever it takes" beszédet aztán egy olyan kötvényvásárlási program bejelentésével támasztották alá, amelyet azóta sem vetettek be, de mégis jórészt ennek a két tényezőnek (a beszédnek és a programnak) tudható be, hogy rendeződött a helyzet a piacokon. Most, amikor a görögök miatt megint a felbomlás szélén van az eurózóna, az Európai Bíróság eloszlatta az utolsó jogi aggályokat: ha kéne, bevethetnék a programot.
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Az Európai Központi Bank 2012. szeptember 6-án jelentette be, hogy határozatokat fogadott el egy olyan programra  vonatkozóan, amely a Központi Bankok Európai Rendszerét (KBER) felhatalmazza arra, hogy a másodlagos piacokon  az euróövezethez tartozó tagállamok államkötvényeit felvásárolja. Az „OMT program” (Outright Monetary Transactions) célja, hogy az egyes tagállamok által kibocsátott államkötvények sajátos helyzete miatt bekövetkezett zavarokat orvosolja, és megőrizze az eurózóna monetáris politikájának egységes jellegét.

Hiába van ugyanis közös pénze a tagállamoknak, mindegyikben működik külön jegybank, és nincs egységes európai államkötvény sem, mindenki a sajátját bocsátja ki, amelyet az adott tagállam gazdasgái helyzetétől függően tartanak vonzónak vagy kevésbé vonzónak a befektetők.

Elkezdtek az eurózóna felbomlására spekulálni

Az euróövezethez tartozó különböző államok államkötvényeinek kamatlábai azonban az EKB szerint nem csak a tagállamok makrogazdasági eltérései miatt voltak rendkívül különbözőek, hanem részben az egyes tagállamok által kibocsátott kötvények tekintetében alkalmazott, az euróövezet felbomlása veszélyének fedezésére szolgáló, túlzott mértékű kockázati kamatfelárból.

Így viszont a KBER nem tudott eléggé odahatni az eurózóna gazdaságára saját eszközeivel - azaz nem működött jól a transzmissziós mechanizmus. Ezért jelentették be az OMT-t - hogy az ötlet nem volt rossz, azt az is igazolja, hogy a programnak már a puszta bejelentése is elég volt a várt hatás eléréséhez, vagyis a monetáris politika transzmissziós mechanizmusának, illetve e politika egységes jellegének helyreállításához. A programot több mint két évvel a bejelentése után sem hajtották végre.

A németeknek egyáltalán nem tetszett az ötlet

Németországban a program persze erős ellenérzést váltott ki, Európa legerősebb gazdaságában nem rajongtak a problémás államok papírjainak felvásárlásáért, emellett úgy látták: nem ösztönzi a gazdaság rendbetételére semmi a tagállamokat, ha úgyis lesz vásárló az állampapírjaikra. Azt is felvetették: az OMT program egyrészt nem tartozik az EKB hatáskörébe, és sérti az euróövezethez tartozó tagállamok monetáris finanszírozásának tilalmát, másrészt pedig sérti a német alaptörvényben szentesített demokrácia elvét, ezáltal pedig sérti a német alkotmányos identitást. Többen az alkotmánybírósághoz fordultak, akik az Európai Bíróságot kérdezték.

A Bíróság a mai napon kihirdetett ítéletében azt a választ adja, hogy az uniós szerződések igenis felhatalmazzák a KBER-t egy olyan program elfogadására, mint az OMT program. A program nemcsak hogy a KBER hatáskörébe tartozik, de alkalmas az elsődleges feladat, az árstabilitás fenntartásának elérésére. A Bíróság szerint az OMT program emellett nem sérti az arányosság elvét sem.

Akkor ez most nem tiltott monetáris finanszírozás?

Mint ismert, a jegybankok nem nyújthatnak hitelt az államoknak, állami szerveknek - ez a monetáris finanszírozás tilalma. Erről azt írják: nincs általános jelleggel kizárva annak lehetősége, hogy a KBER a korábban kibocsátott értékpapírokat felvásárolja, arra pedig építettek be biztosítékokat, hogy a másodpiaci vásárlás ne működjön úgy a gyakorlatban, mintha az elsődleges piacon, közvetlenül a kibocsátáskor (tiltott módon) vásárolna a KBER - például bizonyos időnek el kell telnie a kibocsátás és a KBER vásárlása között, azaz frissen kibocsátott papírt nem vehetnek; emellett nem jelentik be előzetesen a felvásárlásra vonatkozó határozatot vagy a tervezett felvásárlás volumenét, így a befektetők nem bazírozhatnak arra, hogy úgyis lesz majd, aki megveszi tőlük a papírt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18590 18530 18645 -0,21% 0 0 9 269 863 530 HUF 2024-09-20 17:05:30
MOL 2656 2608 2656 +0,45% 0 0 5 454 559 136 HUF 2024-09-20 17:12:49
MTELEKOM 1020 1012 1032 -0,58% 0 0 1 897 547 668 HUF 2024-09-20 17:07:07
RICHTER 10770 10720 10800 0,00% 0 0 6 640 079 790 HUF 2024-09-20 17:07:48
OPUS 488 479 490 +1,77% 0 0 6 068 546 897 HUF 2024-09-20 17:09:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
Állampapír / Kötvény Állampapír helyett ETF-et is lehet vásárolni
Privátbankár.hu | 2024. május 13. 17:05
A hagyományos állampapírok és befektetési alapok egyik alternatívája lehet a tőzsdén kereskedett alap, amelyekből hatalmas választék áll rendelkezésre Nyugat-Európában, köztük alacsony kockázatú kötvényalapokból is. Ha valaki nem mer nagyot kockáztatni a kriptovalutapiacon, de mégis érdekli, akkor játszhat ingyenes játékokat, feltöltheti művészi fotóit, játszva tanulhat.
Állampapír / Kötvény Felejtsd el a múltat, ha állampapírról van szó
Eidenpenz József | 2024. április 29. 14:55
Lenne három alternatíva is, de… Hiába volt magasabb az állampapírok kamata régebben, ha egyszer most nincs jobb ezeknél, mert vagy az adó, vagy a kockázatok nyomják agyon a lehetséges versenytársakat. A kriptovaluták egyre inkább egy új eszközosztályt jelentek a befektetések világában. Erről beszélt a Trend FM reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Van-e alternatívája a lakossági állampapírnak?
Eidenpenz József | 2024. április 29. 05:39
Banki kötvények kontra lakossági állampapírok – vannak, akik rá tudnak ígérni az államilag támogatott magas kamatokra? De mennyi marad abból adók levonása után? Hogyan kerülhető el az adó? Mennyivel nagyobb a banki kötvények kockázata, mint az állampapíroké?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG