MTI Fotó: Marjai János |
Az idén május-júniusban 30 százalék alá csökkent az államadósság devizaaránya, az év végéig pedig elérheti a 27 százalékos mértéket - mondta az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója az M1-en. A folyamatról korábban ebben a cikkünkben számoltunk be >>
Barcza György jelezte: ha ez a trend fennmarad, akkor 2017 végére el lehet érni a 25 százalékos küszöböt, ami történelmi mélypont lenne. Hasonlóan alacsony csak 2001-2002-ben volt a devizaarány. 1973-tól egészen a rendszerváltásig 100 százalékban devizában volt a magyar államadósság.
A vezérigazgató egy-két éven belül elérhetőnek látja, hogy az államadósság devizaaránya 43 éves mélypontra csökkenjen. Így az állami pénzügyek biztonságosabbak lesznek, és egyre kevésbé kitettek a devizakockázatnak.
A lakosság, a bankok és a lejárt mentőcsomag
A csökkenésben nagy szerepe volt annak is, hogy idén járt le Magyarország 2008-ban felvett IMF-EU-hitelének utolsó részlete, a mintegy 1,5 milliárd eurós hiteltörlesztés több mint 1,5 százalékpontot csökkentett a devizaarányon.
Emellett a lakossági állampapír-értékesítési program is közrejátszott, amelynek köszönhetően a háztartások kezében összpontosul az állampapírok 14 százaléka. Az önfinanszírozási program eredményeként pedig a bankok állampapír-piaci részesedése 29 százalékra emelkedett a legfrissebb adatok szerint.
A külföldiek kezében lévő állampapírok állománya, milliárd forintban. Forrás: ÁKK / Privátbankár.hu |