Fakír Lisszabon utcáin (fotó: Wikimedia Commons) |
A portugál állami adósságkezelő szervezet 300 millió euróért (mintegy 90 milliárd forintért) adott el szerdán 2015 novemberében lejáró állampapírokat, negatív, mínusz 0,002 százalékos átlaghozammal, amire még nem volt példa. A legutóbbi, március 18-i aukción még 0,047 százalék volt a hozam – írja a Bloomberg.
Az irányadó tíz éves portugál kötvények hozama a Stooq.com szerint csütörtökön kora délután 2,438 százalék volt a másodlagos piacon, az utóbbi egy évben volt már 1,5 és 4,0 százalék egyaránt. Még 2011 végén-2012 elején – amikor mi is visszahívtuk az IMF-et – a portugál tíz éves hozam évi 15-18 százalék között mozgott. Most márciusban érte el eddigi mélypontját, majd azóta a többi európai kötvényhozammal együtt sokat emelkedett.
Óriási volt a pakk, amit kapott
Svájctól és Németországtól kezdve egészen a korábban szintén mentőcsomagra szoruló Írországig egy sor európai országban csúsztak már le a rövidebb kötvények hozamai a negatív tartományba. (Svájcban a tíz éves hozam is sokáig mínuszos volt, a németek is nemrég egy hajszálra voltak arról, hogy így legyen.)
A Magyarországhoz nagyon hasonló méretű Portugália 2011-ben óriási, 78 milliárd eurós, azaz mintegy 24 ezer milliárd forintos mentőcsomagot kapott a trojkától (EU, EKB, IMF). Összehasonlításképpen, a teljes magyar GDP, azaz az egész évben megtermelt javak és szolgáltatások értéke 31 891 milliárd forint volt 2014-ben, valamivel több, mint 100 milliárd euró. A portugál GDP pedig idén 178 milliárd euró lehet.
A portugálok nem szélsőségesek
Az Euronews írása szerint az ország tavaly májusban került ki a mentőcsomagból, és ebben az évben 1,6 százalékos gazdasági növekedésre számítanak. Ez 2010 óta a legnagyobb mérték. Három év recesszió után tavaly 0,9 százalék volt a növekedés. A kormány a következő évekre két százalék feletti éves növekedéssel számol.
Októberben parlamenti választások lesznek, de ettől nem várhatóak olyan nagy változások, mint a görögök esete a Syriza-val, mert annak nincs komolyan vehető portugál párja. A portugálok inkább középre húznak, nem tendálnak a szélsőségek felé – idézik Paulo Portas kormányfő-helyettest.
Az emberek szegényebbek lettek
Egy televíziós gazdasági szerkesztő, Paulo Almoster szerint a trojkával a mentőcsomag érdekében kötött megállapodásnak nincsenek igazán felismerhető hatásai az állam struktúrájában vagy a gazdaságban, ehhez talán az idő is kevés volt.
Viszont az emberek életében igen, az adók drasztikusan emelkedtek, például a személyi jövedelemadó. Csökkentésük a megállapodás értelmében csak lassan, fokozatosan lehetséges. A nettó jövedelem csökkent, az emberek szegényebbek lettek, főleg a középosztályban.
Az emberek haragszanak
Sokkal kevesebb autót vásárolnak, marhahús helyett olcsóbb csirkét vagy pulykát esznek – hozta fel példának a szakértő. A munkahelyükön otthonról hozott ételeket fogyasztanak délben, kevesebbet nyaralnak, azt is főleg belföldön. Az emberek haragszanak a trojkára és a politikusokra, és Almoster szerint nem tudni, hogy októberben hogyan akarják majd megbüntetni a pártokat. Ám ő sem tart a szélsőségek megerősödésétől.
Kivándorlás, elöregedés, ismerős?
A trojka ugyan nemrég kivonult Portugáliából, de még 2026-ig megfigyelés alatt tartja – írják. A spórolás várhatóan még évekig tovább fog folyni a költségvetési hiány csökkentése érdekében. Alig lehet adócsökkentésre vagy nyugdíjemelésre gondolni, pedig a lakosság vészesen elöregedőben van.
A jól képzett fiatalok közül nagyon sokan kivándoroltak, akik maradnak, az idősebbek, akik egyre alacsonyabb nyugdíjra számíthatnak, és várhatóan egyre magasabb nyugdíjkorhatárra – fejezi be az Euronews. Ez a probléma – és több másik, amely a portugálokat sújtja – persze nem csak Portugáliában gond, hanem sok más európai országban, köztük Magyarországon is.