Július közepe óta nincs kötvényaukció
"Egymás után negyedszer mondtuk le a heti kötvényaukciót, mert szerintünk a hazai és a külföldi befektetők ár- és hozamkövetelményei túl nagy politikai felárat tartalmaznak, amely nem áll arányban a tényleges kockázattal és (az orosz állam) fizetőképességével" - idézte Szergej Sztorcsak orosz pénzügyminiszter-helyettest szerdán az AFP hírügynökség.
A Ria-Novosti hírügynökség szerint az orosz kormány 140 milliárd rubel (2,9 milliárd euró) hitelt tervezett fölvenni kötvénykibocsátásból a harmadik negyedévben, de ettől messze elmaradt, mert július 16-a óta - a malajziai utasszállító repülőgép kelet-ukrajnai katasztrófája nyomán bevezetett új nyugati szankciók óta - nem sikerült megtartani a heti árveréseket.
Azért nem aggódnak
Az orosz központi bank azóta emelte a kamatokat, fékezendő a rubel leértékelődését és az inflációt.
Váratlan helyről jöhet az újabb pofon Felboríthatja az orosz költségvetést, ha az olaj világpiaci ára hosszabb ideig csökken: az olaj- és gázkivitel Oroszország költségvetési bevételeinek felét, az exportnak pedig mintegy kétharmadát teszi ki. Részletek >> |
A helyzet mindazonáltal nem kritikus, mondta a miniszterhelyettes, emlékeztetve, hogy az orosz közadósság a hazai össztermék (GDP) csupán 10 százalékát teszi ki, tehát jó ideig nélkülözhetik a heti kötvényaukciókat, amíg a feltételek nem normalizálódnak.
A miniszterhelyettes azt mondta, hogy hosszabb távon nem mondanak le a hazai tőkepiacról mint hitelforrásról, és változatlan a terv, hogy jövőre 7 milliárd dollár hitelt szereznek a nemzetközi tőkepiacon.