A Kreml túljárt Ukrajna eszén – ezzel a címmel jelent meg a német sajtóban az RTL-csoporthoz tartozó N-TV cikke. Érdemes mindig elolvasni az apró betűs részt is – teszik hozzá. Moszkva ugyanis ügyes biztosítékokat kötött ki a megdöntött Janukovics elnöknek decemberben segítségképp nyújtott, mintegy hárommilliárd dolláros hitelhez.
Az elnököt közben megbuktatták, Oroszország pedig annektálta a Krím-félszigetet, ez elég ok lehetne arra, hogy Ukrajna ne fizesse vissza a kölcsönt. De a Kreml erre felkészült. Nem közvetlen kölcsönnyújtásról van ugyanis szó, hanem az ukrán állam által kibocsátott eurós államkötvényeket vásárolták meg az oroszok. Sőt, Moszkva elhelyezett egy olyan klauzulát a kötvény feltételei között, hogy ha Ukrajna adósságállománya átlépi a GDP-jének 60 százalékát, akkor a kötvényeket azonnal esedékessé teheti a tulajdonosuk, követelheti a teljes ellenértéket.
A Kreml (Fotó: Wikimedia Commons) |
A Financial Times oldalán egy jogászprofesszor, Mitu Gulati azt írja, államkötvények esetében ez egy szokatlan klauzula, amely még jól jöhet a kötvénytulajdonosnak. Amikor a hitelt nyújtották, Ukrajna államadóssága még csak a GDP mintegy 40 százaléka volt, de a jelenlegi krízis miatt valószínűleg gyorsan nőni fog. Ha pedig az IMF is hitelt nyújt, és azt drasztikus takarékossági intézkedésekhez köti, akkor az visszavetheti az ukrán gazdasági növekedést, a GDP-t is. A Kreml pont akkor kérheti majd vissza a pénzét, amikor Ukrajna problémái a legnagyobbak, sőt ezzel súlyosbíthatja is azokat.
Így Ukrajna nem teheti meg, hogy nem fizeti vissza a kötvényeket, hacsak nemzetközi bíróságon nem nyer, de lehet, hogy ott is Oroszországnak adnának igazat. Esetleg Oroszország eladhatja a kötvényeket egy agresszív hedge fund-nak, amely megpróbálhatja azok ellenértékét behajtani, ami sok gondot okozhat az adósnak, amint Argentína példája is mutatja. (Egy befektetési alap még egy argentin hajót is lefoglaltatott 2012-ben egy afrikai kikötőben.) Az egyik kötvény vissza nem fizetése esetén ráadásul a többi adósság is esedékessé válhat, mert a jogszabályok a hitelezők egyenlő elbírását írják elő. Dőlnének a dominók.
Ukrajna persze meg is úszhatja, például az USA vagy az EU segítségével. Mindenesetre a bonyolult jogi feltételek a szerződésekben komoly problémákat okozhatnak.