Kínában már korábban megkezdődtek az eladások, de ott teljesen érthető okok miatt: a korábban nagy exporttöbblettel és ezért gigantikus devizatartalékokkal rendelkező ország gazdasága most átalakul, és ehhez szükség van az állami tartalékok egy részére, így egyszerűen el kellett adni a befektetések egy részét.
Emelkedő hozamok
A Bloomberg adatai szerint Japán decemberben adott el sokat, négy éve a legtöbbet, hatalmas készletéből. Mások is követték a példát, az egyik magyarázat szerint azért, mert Amerika már a kelleténél eladósodottabb (túl nagy a 14 ezermilliárd dolláros kötvénymennyiség), és ha Trump erős élénkítést, és így további eladósodást valósít meg, akkor ez már érdemi kockázatot jelenthet.
A hozamok emelkedni kezdtek (részben pont ezek az eladások emelték meg őket), ami sok befektetőt megijesztett, hisz meglévő kötvényük értéke ezzel csökkenni kezdett. Persze erre a befektetők számíthattak: a magas árfolyamok, azaz alacsony hozamok nem tartanak örökké, és most mintha eljött volna az idő, hogy egészséges reálhozamok alakuljanak ki.
Csökkenő arány
A külföldiek most az amerikai kötvények 43 százalékát birtokolják, ez az arány 2008-ban még 56 százalék volt, bár nettó eladóvá a külföld csak tavaly vált. Ugyanakkor a belföldi kereslet erős: az immár vonzónak mondható 2,5 százalék körüli hozam mellett érthető, hogy szívesen megveszik a 10 éves kötvényt, amikor eddig nagy hozaméhség volt. A hozamok növekedése viszont drágítja a kötvények kibocsátását, ezért a Trump-kormányzat mozgástere kisebb lehet a költekezésben.
Dollár árfolyam
A folyamatokban szerepet játszhat a dollár árfolyamának alakulása is. Az elmúlt években a zöldhasú emelkedő trendben volt, így a külföldiek a magas hozamon túl árfolyamnyereséget is zsebre tehettek. Most ez a trend elbizonytalanodni látszik, miután Trump igen határozottan jelezte, hogy gyengébb dollárt szeretne. A nagyobb kötvénytulajdonosok persze szeretnek fedezeti ügyleteket kötni az árfolyammozgások kivédésére, ezek költsége ugyanakkor jelentős, a hozam nem kis hányadát viszi el.
Otthon vonzó
Az amerikai befektetők számára ilyen gond nincs, nekik vonzó az emelkedő kamat, így hazai kereslet várhatóan bőségesen lesz. Egy adott hozamszint fölött valószínűleg a tőzsdéről is elkezd átáramlani a pénz az állampapírokba, és jelenleg olyan magasak a tőzsdei árfolyamok, hogy ha ezeken a szinteken érdemi mennyiségű részvényt tudnak eladni, igen nagy összegekről lehet szó. Igaz, hogy előbb utóbb a Fednek is vissza kell adnia a piacra az általa felhalmozott rengeteg kötvényből, de a legutóbbi jelzések szerint ezt nem kapkodják el.