A délelőtti 7,15% után egészen 7,25%-ig emelkedett a 10 éves spanyol kötvények hozama, hiába nyugtatta meg a piacokat a görög választások végeredménye. A krízis nem Görögországban van (az ország jóformán csődben van), hanem Spanyolországban - vélekednek a félszigeten az elemzők.
A spanyol 10 éves kötvényhozamok mai "menetelése" (Bloomberg) |
Az euró bevezetése óta nem emelkedtek így meg a hozamok, külön aggasztó, hogy mindez alapvetően pozitív piaci környezetben történt meg, hiszen a piacokat megnyugtatta, hogy valószínűleg az európárti görög politikai pártok alakíthatnak majd kormányt. Még a Fitch Ratings is megenyhült a hivatalos választási adatok közlése után, a hitelminősítő szerint csökkent annak a kockázata, hogy Görögország elhagyja az eurózónát.
Rajoy a hétvégén még nem kért az IMF ajánlásaiból - lehet, hogy hamarosan rászorul. |
A spanyol kincstár ráadásul két aukciót is tart, a héten összesen 5 milliárd eurónyi lejáró adósságot kellene megújítani. Könnyen lehet, hogy a legpesszimistább forgatókönyv szerint Spanyolország a hét végén segítséget kér a nemzetközi partnerektől - még ha egyelőre ezt a kormány egyértelműen ki is zárja. Elemzők már korábban is arra figyelmeztettek, a 7% a "vörös vonal", amit ha a kötvényhozamok átlépnek, Madridnak mindenképpen külső pénzügyi segítséget kell kérnie.
Közben az olasz állampapírok hozama is elérte a 6%-ot, de ez még nem veri ki a biztosítékot a piacokon, az már viszont ismét intő jel, hogy az euró bevezetése óta nem volt ekkora különbség a spanyol és az olasz hosszú lejáratú papírok árazása között: a 108 bázispontos differencia szintén történelmi rekord. A fókuszba tehát Madrid került, ráadásul úgy, hogy a görög 10 éves kötvények hozamszintje ma 28%-ról 26%-ra csökkent.