5p
Nemcsak az abszurd, milyen történelmileg alacsony szinten vannak a kamatok, állampapír-hozamok egyes országokban, az sem mindegy, hogy mely futamidőnél mi a helyzet. Ma az amerikai részvénypiac azért pánikol, mert a hosszú futamidejű kötvények hozama a rövidek hozama alá süllyedt. Miért rossz ez, és hogyan juthat el a hatása egészen Magyarországig?

A tegnapi jókedv után, amit az USA Kínával szembeni vámpolitikájának ideiglenes lazítása okozott, ma megint csúnyán néznek ki a tőzsdeindexek. A német DAX 2,2, a hazai BUX index 1,4 százalékkal esett. Az OTP 2,4, a Mol és a Richter 1-1 százalékos esést kellet elkönyveljen.

Az USA vezető indexei az európaiaknál is nagyobb, 2,5-3,0 százalék közötti mínuszban vannak este. Az esésnek számos oka lehet, délelőtt még főleg a német és a kínai gazdaság lassulása volt a fő téma. Az amerikaiak azonban új mumust is találtak, mégpedig az államkötvény-hozamokat.

Mit nekünk az amerikai államkötvények hozama itt, Európában, hát még Magyarországon – gondolhatnánk. De sajnos könnyen egészen idáig érhet a probléma. Az, hogy a tíz éves államkötvények hozama több éve nem látott, de egyébként is csak ritkán előforduló mélypontra érkezett, az csak egy dolog. (Lásd az első ábrán.)

1. A tíz éves amerikai államkötvények hozama (Grafikon: Tradingview.com)

Jeges fuvallat

Az ijedtség oka az, hogy a rövidebb és a hosszabb futamidejű állampapírok hozama között eltűnt a különbség, a rövidebbeké ma már egy időre meghaladta a hosszabbakét. Vagyis inverzzé vált a hozamgörbe. Ez pedig nem más, mint a recesszió és a tőzsdei árzuhanások előszele.

Utoljára 2006 januárjától 2007 nyár elejéig volt egy ilyen időszak, amit először 2007-től szelídebb pangás, majd a nagy pénzügyi válság vagy Lehman-válság néven emlegetett tőkepiaci összeomlás követett 2008 őszétől. (A második ábrán a középső piros nyíl.)

2. Ábra: A tíz éves és a két éves amerikai hozamok különbsége (százalékpontban) (Grafikon: Tradingview.com)

Az előtt pedig 2000-ben volt egy ilyen periódus, ami a dotkom-őrület végének, a dotkom-lufi kipukkadásának előestéje volt. Igaz, ekkor a gazdaság visszaesése nem volt komoly, inkább stagnálás következett be.

Begyűrűzik

Az pedig mai globalizálódott világunkban szinte nyilvánvaló, hogy ha az amerikai gazdaság bukdácsol, akkor azt kontinensünkön is megérzik a gazdaságok, a vállalatok. A tőzsdék is hajlamosak ilyenkor világszerte egy irányba mozogni, ha esetleg különböző mértékben is.

Normális esetben a hosszabb futamidejű állampapírok hozama azért magasabb a rövidebbeknél, mert minél tovább köti le valaki a pénzét, annál nagyobb politikai, gazdasági és kamatkockázatoknak van kitéve. Ezért cserébe pedig magasabb hozamot várnak el a befektetők.

Önbeteljesítő jóslatok

Ám ha arra számítanak, hogy a hozamok csökkenni fognak, akkor alacsony hozammal is hajlandóak hosszú kötvényt venni. Ilyen eset leginkább a recesszió, amikor a jegybankok rendszeresen kamatot csökkentenek, vagy más módon friss pénzzel árasztják el a piacokat. De az is lehet, hogy a befektetők rossztól tartva a kockázatosabb eszközökből a biztonságos menedékek felé tartanak.

Most akkor azért csökken a kötvényhozam, mert recesszióra számítanak, vagy azért számítanak recesszióra, mert csökken a kötvényhozam? – merülhet fel a kérdés. A várakozások sokszor önbeteljesítő jóslatként hatnak.

Már 2018 végétől félnek

Másrészt a gazdasági szereplők, pénzemberek, vállalatok rendelkezhetnek olyan bennfentes információkkal, ami biztonságos kikötő felé hajtja őket. A nagyközönség vagy a statisztika viszont ezekről még nem tud semmit.

Egyébként ez a félelem nem igazán új keletű. Amint a második ábrán látható, már 2018 végén is eléggé közel volt a nullához a tíz éves és a két éves hozamok különbsége. Már akkor is fel-felütötte a fejét ez a félelem a gazdasági sajtóban.

Eltorzított árak

A Marketwatch.com azt írja, hogy az inverz hozamgörbe általánosan elfogadott recessziós indikátor. Az utóbbi hét recesszió mindegyikét előre jelezte. Ám lehet, hogy a befektetők most túl korán nyomták meg a pánik-gombot.

A recesszió bekövetkezte nem vehető biztosra, a hozamgörbe akár évekig is inverz maradhat. Amiben a jelenlegi helyzet más, mint a korábbiak, az az, hogy a jegybankok óriási mennyiségben vásárolták fel a piacról az államkötvényeket. Ez eltorzította az árakat, mesterségesen lenyomta a hosszú futamidők hozamait.

A jövőt árazzák, de melyiket?

Vannak, akik szerint a lapos hozamgörbe most azt jelenti, hogy a Fed-től kamatcsökkentéseket várnak. Ám ha ez így lesz, az megelőzheti a recessziót, és az indikátor így végül tévesnek bizonyuló riasztást adhat.

De még ha recesszió is lesz, lehet, hogy nem egyhamar. A Bank of America Merrill Lynch elemzésére hivatkozva a Marketwatch azt írja, hogy a múltban az inverzitás kialakulása után átlagosan 15 hónapba telt, míg a recesszió bekövetkezett. (A tőkepiacok általában a jövőt igyekeznek beárazni – a szerk.)

A harminc, tíz, öt és két éves amerikai kötvényhozamok. Ahol közel csúsznak egymáshoz, ott recesszió jön? (Grafikon: Tradingview.com)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18600 18305 18735 +1,31% 0 0 4 862 445 760 HUF 2024-07-26 17:06:08
MOL 2812 2794 2824 +0,14% 0 0 1 837 965 964 HUF 2024-07-26 17:10:39
MTELEKOM 1096 1090 1100 0,00% 0 0 289 232 716 HUF 2024-07-26 17:13:15
RICHTER 9955 9890 9980 +0,15% 0 0 1 668 840 780 HUF 2024-07-26 17:05:37
OPUS 437 435 439 +0,34% 0 0 44 546 321 HUF 2024-07-26 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
Állampapír / Kötvény Állampapír helyett ETF-et is lehet vásárolni
Privátbankár.hu | 2024. május 13. 17:05
A hagyományos állampapírok és befektetési alapok egyik alternatívája lehet a tőzsdén kereskedett alap, amelyekből hatalmas választék áll rendelkezésre Nyugat-Európában, köztük alacsony kockázatú kötvényalapokból is. Ha valaki nem mer nagyot kockáztatni a kriptovalutapiacon, de mégis érdekli, akkor játszhat ingyenes játékokat, feltöltheti művészi fotóit, játszva tanulhat.
Állampapír / Kötvény Felejtsd el a múltat, ha állampapírról van szó
Eidenpenz József | 2024. április 29. 14:55
Lenne három alternatíva is, de… Hiába volt magasabb az állampapírok kamata régebben, ha egyszer most nincs jobb ezeknél, mert vagy az adó, vagy a kockázatok nyomják agyon a lehetséges versenytársakat. A kriptovaluták egyre inkább egy új eszközosztályt jelentek a befektetések világában. Erről beszélt a Trend FM reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Van-e alternatívája a lakossági állampapírnak?
Eidenpenz József | 2024. április 29. 05:39
Banki kötvények kontra lakossági állampapírok – vannak, akik rá tudnak ígérni az államilag támogatott magas kamatokra? De mennyi marad abból adók levonása után? Hogyan kerülhető el az adó? Mennyivel nagyobb a banki kötvények kockázata, mint az állampapíroké?
Állampapír / Kötvény Mi történt? Roham indult a magyar állampapírokért
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 11:47
Legalábbis Varga Mihály pénzügyminiszter Facebook-posztja szerint.
Állampapír / Kötvény Mit tehet az, aki euróban akar takarékoskodni?
Eidenpenz József | 2024. április 8. 05:42
Akár mert van eurónk, akár mert nincs, mindig érdemes lehet befektetéseink egy részét devizában tartani. De nem érdemes azt kamat nélkül hagyni, hiszen az eurónak is van inflációja. Az eurós magyar államkötvény nem valami jó, nincs például kamatprémiuma, de nincs nála jobb. Vagy maradjunk inkább a forintnál?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG