Mészáros Lőrinc (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd) |
Tizenhatra emelkedett azok száma, akik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által július 1-jén elindított növekedési kötvényprogramra regisztrált – a jegybank tájékoztatása szerint – 145 cég közül immár nevesítve, a nyilvánosság elé tárták a kibocsátási szándékaikat. Sőt egyikük, a 4iG Nyrt. kivételével már meg is kapták a hitelminősítést, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a hitelpapírjaikat értékesítsék.
A jegybank által a regisztráltak minősítésére felkért két német társaság közül tizenötöt a nyilvánosság előtt eddig kevésbé ismert Scope Ratings GmbH osztályozta pozitívan (legutóbb, ma a Baromfi-Coop Kft.-t), egyet pedig a kívülállóknak már jobban csengő nevű Euler Hermes Rating GmbH.
Megy a matek
Ez a bizonyos társaság a Tigáz Zrt., amely Magyarország legnagyobb földgázelosztója, s idén júliusban tulajdonosváltáson esett át. Az addigi, csaknem egyedüli – a Tigáz-papírok 98,99 százalékát birtokló – tulajdonos, a MET-csoport mellé Mészáros Lőrinc egyik érdekeltsége szállt be. Azáltal, hogy az Opus Global (korábbi nevén: Konzum) Befektetési Alapkezelő Zrt. kezelésébe tartozó Status Energy Magántőkealap leányvállalata, a Status Energy Kft. tőkeemeléssel 50 százalékos közvetlen részesedést szerzett a MET-csoportba tartozó MS Energy Holding AG-ban, amivel közvetve a Tigázban is 49,57 százalékos tulajdonos lett.
Az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt.-t Mészáros Lőrinc magánszemélyként 53 százalékban tulajdonolja, 47 százalékban pedig a (jórészt szintén a Mészáros-család befolyása alatt álló) Opus Global Nyrt.
Az Opus Global közel 50 százalékos közvetett részesedése ellenére a Tigáz a MET-csoport konszolidációs körében maradt. Aminek most van igazán jelentősége. Az MNB ugyanis kikötötte, hogy a növekedési kötvényprogramjában az egy vállalat, vagy -csoport által kibocsátott sorozatból összesen maximum 70 százalékot (ebből 50-et az elsődlegesen, további 20-at a másodlagos piacon), de legfeljebb 20 milliárd forintot vásárol.
Kint vagy bent
Márpedig az Opus már korábban konkretizálta, hogy 28,6 milliárd forint értékben bocsátana ki növekedési kötvényeket. A Tigáz nem közölt mértéket, de az nyilvánvaló, hogy ha egy konszolidációs körben lenne az Opussal, akkor ugyanazon vállalatcsoport tagjaként a kettejük papírjából csak 20 milliárdot vehetne meg az MNB. Miközben az Opus 28,6 milliárdos tervbe vett sorozatának 70 százaléka hogyhogy nem pont hajszálra pontosan 20 milliárd.
Miközben az ugyancsak Mészáros Lőrinc-érdekeltségnek tekinthető 4iG Nyrt. – amelyben a szeptember 3-ai állapot szerint az Opus Global 9,95 százalékos tulajdonos – 30 milliárd forint értékű növekedési kötvény értékesítésére kért és kapott zöld jelzést a közgyűlésétől. Márpedig a 4iG – mint arra korábban az Mfor.hu rámutatott – 2018-ban még az Opus Global Nyrt. vállalatcsoportjához tartozott. Legalábbis annak tagjaként van feltüntetve a 4iG a Mészáros Lőrinc többségi befolyása alatt álló Opus idén áprilisban publikált 2018-as konszolidált jelentésében. Igaz, tavaly még az Opus 13,79 százalékos részesedéssel bírt, ami azóta 9,95 százalékra csökkent, de ez önmagában még nem indokolná a 4iG vállalatcsoportból való kikerülését.
Kézenfekvő megoldás
A helyzet tisztázása érdekében lapunk már két hete megkereste a 4iG-t, de eddig még nem kaptunk választ. Pedig az azért lenne fontos, mert ha a 4iG még mindig az Opus Global-vállalatcsoport tagja, akkor az MNB a két cég jóval kisebb értékű növekedési kötvényét vehetné meg. Ez esetben a két cégnek nem 10, illetve 8,6 milliárdra kellene piaci vevőt találnia, hanem együttesen 20 milliárddal többre, 38,6 milliárdnyira, ami azért lényeges különbség.
Ezzel valószínűleg az érintett cégeknél is pontosan tisztában vannak. Bizonyosság helyett azonban csak feltételezni tudjuk, hogy az Opus 2018-as konszolidált jelentésben kihangsúlyozott megoldást követték. Eszerint a konszolidálásba bevonandók körét, vagyis azt, hogy mely cégek tartoznak az Opus vállalatcsoportjába, a társaság vezérigazgatója határozza meg.
A növekedési kötvényprogramba bejelentkezettek közül eddig megismert kibocsátók
*Még nem kapott hitelminősítést. Rövidítés: n.a.=nincs adat. Forrás: Scope Ratings GmbH, MNB, Mfor-Privátbankár gyűjtés.