A péntek késő este Londonban bejelentett döntés indoklásában a szervezet azt is kiemelte, hogy javulnak a magyar gazdaság kilátásai, miután a felhalmozódott devizaalapú kinnlevőségek problémájának megoldásával jelentősen csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége – jelentette az MTI. A Moody's a kilátásjavítással egy időben megerősítette a "Ba1" szintű – a befektetési ajánlású kategóriától egy fokozattal elmaradó, ezért bóvlinak is nevezett – magyar állami (úgynevezett szuverén) adósbesorolást.
A magyar osztályzati kilátás ezzel már két hitelminősítőnél pozitív, a Fitch Ratings ugyanis május óta szintén pozitív kilátást tart érvényben a "BB plusz" magyar államadós-besorolásra.
Kettő kell nekünk a háromból
A harmadik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's stabil kilátással tartja nyilván az általa is "BB plusz" szintre sorolt magyar államadós-osztályzatot. (A három szervezet nem ugyanazt a jelölést használja az egyes kategóriáknál, ami az egyiknél BB plusz, az a másiknál Ba1 jelzést kaphat.)
Ha a Moody's és a Fitch a pozitív kilátás megadása után a magyar szuverén osztályzatot is javítaná, akkor Magyarország ennél a két cégnél átkerül a befektetési ajánlású kategóriába. Általában két nemzetközi hitelminősítő osztályzata elég annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzata befektetésre ajánlott vagy sem – írja az MTI.
Több lehetne a befektetőnk
Ennek pedig azért lenne nagy jelentősége, mert sok intézményi befektető – nyugdíjalapok, befektetési alapok, biztosítók, bankok – csak bizonyos kockázati szintű befektetéseket vásárolhat – teszi hozzá a Privátbankár. A befektetési ajánlás olyan intézmények számára is lehetővé tenné magyar befektetések vásárlását, amelyek az utóbbi években, leminősítésünk óta nem élhettek ezzel.
Vagyis megnőhetne a kereslet a magyar részvények, kötvények iránt, tőke áramolhatna az országba, erősödhetne a forint. Tovább csökkenhetne az állampapírok hozama és emelkedhetnének a részvényárak. Az mondjuk nem biztos, hogy a forint erősödése és a külföldiek fokozott súlya az állampapírpiacon tetszene a kormányzatnak.
A Fitch is optimista
A külföldiek arányának csökkentése hivatalosan is a kormányzat célkitűzései közé tartozik. A forint fokozatos gyengítése hivatalosan nem cél, de a hazai pénzpiaci szereplők, elemzők szinte egyöntetű véleménye szerint a jelek abba az irányba mutatnak, hogy ezt is határozottan preferálják.
A Fitch Ratings e héten közölte, hogy a legnagyobb valószínűséggel Magyarország és Portugália lesz a következő két olyan államadós, amely e cég nyilvántartásában visszakerülhet a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába – folytatja az MTI.
Egyre gyorsabban csökken az adósságunk?
A Moody's a magyar államadós-osztályzat kilátásának pénteki javításához fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy jelenleg robusztusabb ütemű a magyar államadósság-ráta csökkenése, mint a múltban, mivel a magyar kormány bizonyította képességét és erőteljes elkötelezettségét arra, hogy az államháztartási hiányt a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatt tartsa.
A Moody's várakozása szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta - amely 2011-ben 81 százalékon tetőzött - az idén 74,3 százalékra, 2016-ban 73 százalékra csökken. A cég azt is valószínűsíti, hogy az idén a vártnál magasabb adóbevételek révén a 2,4 százalékos cél alatt lesz az államháztartási hiány, az elsődleges egyenleg többlete pedig meghaladja a GDP-érték 1 százalékát. (Az elsődleges egyenleg az adósságterhek, azaz kamatfizetés és hiteltörlesztés előtti egyenleget jelenti.)
Jobban bírjuk a piaci turbulenciákat
Az államadósság-állomány kevésbé érzékeny az árfolyam-ingadozásokra, mint a múltban, mivel a devizában denominált államadósság aránya, amely 2011-ben 50 százalék körüli szinten tetőzött, most már csak hozzávetőleg 34 százalék - áll szintén a Moody's elemzésében. Ez jövőre még tovább csökken, valószínűleg 30 százalékra vagy akár ennél is alacsonyabbra, mert a lejáró devizaadósságokat forintban igyekeznek megújítani.
A hitelminősítő a pozitív tényezők között említi azt is, hogy Magyarországot a korábbi hasonló epizódoktól eltérően ezúttal nem érintették a feltörekvő piacok legutóbbi stresszhelyzeti időszakaiban tapasztalt árfolyam-kilengések. Tény, hogy az utóbbi hetekben, amikor a török líra, brazil reál vagy orosz rubel gyengült, a forint stabil maradt vagy enyhén erősödött is. Csak az utóbbi napokban mutatkozik némi gyengeség a dollár erősödésével párhozamosan, az euró/forint 310 környékéről péntek estére 315 forintra ment fel.
Szerény, de fenntartható növekedés
A Moody's a kedvező tényezők között kiemelte azt a véleményét is, hogy a magyar gazdaság növekedése fenntartható lesz a következő években. Ezt jelentős mértékben arra alapozza, hogy a gazdaság ellenálló-képessége érdemben erősödött a devizaalapú hitelállomány 2015 elején végrehajtott átváltásával. A bankszektor devizakitettsége is érdemben csökkent.
A cég várakozása szerint a magyar gazdaságban a következő időszakban reálértéken 2-2,5 százalékos éves GDP-növekedési ütemeket lehet fenntartani. Közölte: megfontolja Magyarország felminősítését, ha folytatódik a gazdasági és a költségvetési mérőszámok javulása és ennek révén tovább csökken a közadósság-ráta. A felminősítés különösen fontos feltétele, hogy további jelek utaljanak a múltbelinél stabilabb gazdaságpolitikai döntéshozatalra.
A piac után kullognak
Lefelé ható nyomás alá kerülhet a magyar adósbesorolás, ha gyengülne a 3 százalék alatti államháztartási hiány melletti elkötelezettség, vagy ha a kormány olyan gazdaságpolitikai intézkedéseket hoz, amelyek negatív hatást gyakorolnak a növekedésre.
A felminősítés előszobájának értékelte a nemzetgazdasági tárca (NGM) azt, hogy stabilról pozitívra javította Magyarország hitelminősítési kilátását a Moody's nemzetközi hitelminősítő. Szerinte Magyarország országkockázati mutatója, az ötéves CDS-felár a pénzügyi válság kitörését megelőző szintekre csökkent, a kötvényhozamok pedig már egy ideje magasabb hitelminősítési kategóriában lévő országot idéznek.
A hitelminősítőket gyakran vádolják azzal, hogy az események után kullognak, a piac sokkal gyorsabban beárazza a kedvező gazdasági fejleményeket. A stabil forintból, alacsony állampapír-hozamokból ítélve a piac szerint érdemben javult Magyarország nemzetközi megítélése.