Legkevesebb tizenkilenc nemzetközi márka, köztük olyanok, mint az Adidas vagy a Walmart termékeinek gyártási hulladékát használják fel Kambodzsában téglaégető kemencék tüzelőanyagaként – adta hírül a Reuters. A bennük lévő káros anyagok felszabadulása miatt a velük dolgozók közül többen megbetegedtek – jelentették a francia rövidítéssel LICADHO jogvédő szervezethez tartozó csoportok.
A szervezet 21 téglaégetőnél végzett vizsgálatokat az ország fővárosa, Phnompen környékén és a szomszédos Kandal tartományban április és szeptember között. Ezek során azt találták, hogy hét üzemben az ismert márkák termékeit gyártó vállalatok szövet, műanyag és gumi hulladékát égették el. A munkások egy része állandó fejfájásra és légzési nehézségekre panaszkodott.
A szövethulladék égetéséből egészségkárosító anyagok szabadulhatnak fel, ha azt nem megfelelően zárt technológiával végzik. A visszamaradó hamu szintén tartalmazhat káros anyagokat. Ezt már egy korábbi kambodzsai ENSZ-vizsgálat is megállapította.
Számos márka, köztük a Primark divatcikk-kereskedelmi vállalat, az Adidas sportruházatgyártó és a Lidl áruházlánc bejelentette, hogy vizsgálatot indított az ügyben. Az Adidas, amelynek 16 üzeme működik Kambodzsában, úgy véli, hogy valakik eltérítették az ezekben keletkező hulladékokat a szabályos,engedélyezett kezelési eljárástól. A cég szabályzata szerint ezeket vagy ellenőrzötten működő hulladékégetőben lehet felhasználni vagy a kormány engedélyével működő újrahasznosítókba kell szállítani.
A Lidl és más márkák, köztük a C&A csak annyit jelentettek egyelőre, hogy komolyan veszik az LICADHO jelentését és vizsgálatot indítottak a szabálytalanságok okának felderítésére. Az érintettek egy része nem reagált a Reuters megkeresésére, amely azt firtatta, hogy mit tesznek a környezetszennyezés felszámolására.