6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nem csak Magyarországon, a tengerentúlon is komoly gondot okoz a kórházi fertőzések növekvő trendje. Az amerikai Országos Egészségügyi Intézet legfrissebb tanulmánya ugyanis ugrásszerű növekedést mutat a kórház fertőzések és a kezelésüknél használt atibiotikumokkal szemben rezisztencia számában. A 2018-2022 között begyűjtött 120 amerikai kórház adataiban a Covid-19 világjárvány is szerepel.

Erről lesz szó a cikkben:

  • Mit jelent az antibiotikum-rezisztens fertőzés?
  • Mit tehetnek a kórházak a fertőzések csökkentése érdekében?
  • Egy új ellenség: a Candida auris
  • Csökkenthető a fertőzések terjedése a bélmikrobióm kezelésével?
  • Mi a helyzet Magyarországon?

Aggasztó tény, hogy az egészségügyi rendszerben olyan fertőzéseket lehet elkapni, amibe bele is lehet halni, sőt, idővel újabbak is megjelennek. S mivel a kórházba kerülő emberek általában meglehetősen betegek, náluk nagyobb az esély, hogy olyan kórokozókat kapjanak el a kórházakban, amelyek fertőzést okozhatnak. Hogy miért terjednek olyan könnyen a fertőzések épp a kórházakban és az egészségügyi intézményekben?

Az egészségügyi intézményekben a baktériumoknak egy különös profilja alakul ki. Ezek jellemzően olyan baktériumok, amelyek rezisztensek sok általánosan használt antibiotikummal szemben” mutat rá Nasia Safdar, a Wisconsin-Madison Egyetem fertőző betegségek professzora a The Conversation cikkében.

A kórházba kerülő betegek már eleve sérülékenyebbek, és sokszor az immunrendszerük is gyengébb. De figyelembe kell venni az antibiotikum-használatot, valamint a műtétekkel, kezelésekkel és orvosi eszközökkel - például húgyúti és intravaszkuláris katéterekkel - kapcsolatos kockázatokat is, amelyek a vérárammal kapcsolatba kerülnek.

Így a végeredmény egy olyan populáció, amely igen veszélyeztetetté válik a környezetben keringő baktériumok és egyéb kórokozók miatt.

A Covid-járvány is jól odavágott a kórházi fertőzéseknek
A Covid-járvány is jól odavágott a kórházi fertőzéseknek
Fotó: Depositphotos

Mit jelent az antibiotikum-rezisztens fertőzés?

Bármely tipikus fertőzés esetén többféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre. Az úgynevezett első vonalbeli kezelést az antibiotikumok jelentik. Ezek nagyon jól kezelik a fertőzéseket anélkül, hogy károsítanák a bélben élő jó baktériumokat. Ám amikor a baktériumok immunissá válnak ezekre a gyógyszerekre, akkor szélesebb spektrumú antibiotikum kell, hogy továbbra is hatékony lehessen a kezelés. Ugyanakkor több mellékhatással is járhatnak, vagy kitakaríthatnak néhány jó baktériumot a bélflórából.

Mit tehetnek a kórházak a fertőzések csökkentése érdekében?

A legfontosabb a fertőzések megelőzése, a másik pedig az antibiotikum-kezelés megfontolt használata. A fertőzésmegelőzés a kézhigiéniával kezdődik, amely nemcsak az egészségügyi személyzet, hanem a betegek számára is kritikus fontosságú.

Ha egy betegnek átvihető betegsége van, szükség lehet műtősruhára és kesztyűre, ezen kívül a katétereket csak akkor kell használni, ha valóban szükség van rájuk. Emellett meg kell akadályozni az antibiotikumok túlzott használatát is – mutat rá a szakértő.

Megfordult a tendencia

Nasia Safdar szerint a világjárvány előtt az antibiotikum-rezisztencia és az orvosi eszközökkel összefüggő fertőzések csökkenése volt jellemző Amerikára. A járvány után azonban ezeknek az előnyöknek a zöme eltűnt.

„A Covid alatt sok volt a felesleges antibiotikum-használat, és most azt tapasztaljuk, hogy az antibiotikum-rezisztens baktériumok között igen nagy a növekedés. Aggasztó, hogy az addigi sikereink ilyen törékenyek és rövid életűek voltak. Ezért most szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy nem vagyunk olyan sebezhetőek, mint amilyenné a járvány idején váltunk” – teszi hozzá a fertőző betegségek professzora.

Egy új ellenség: a Candida auris 

A szakértő kiemeli, hogy megjelent egy új feltörekvő kórokozó is, a Candida auris. Ellentétben néhány, az egészségügyi rendszerekben ismert antibiotikum-rezisztens kórokozóval, ez egy gomba, pontosabban élesztőgomba, és elég gyorsan terjed a kórházakban.

A Candida auris a környezetben és a bőrön is sokáig megél, és súlyos véráramfertőzést okozhat a veszélyeztetett betegekben. Számos járvány kitöréséért felelős, viszont a kezelési lehetőségei sokkal korlátozottabbak, mint más fertőző baktériumoknál. 

Aggasztó, hogy a Covid miatt meredeken, többszáz százalékkal emelkedett a Candida auris fertőzések száma Amerikában.

Csökkenthető a fertőzések terjedése a bélmikrobióm kezelésével?

Sok ehhez hasonló „rossz” baktérium él a bélben, de általában a jó baktériumaink távol tartják őket. Néha azonban az antibiotikumok, vagy műtétek, más orvosi eszközök használata miatt ezek a jó baktériumok elpusztulnak és kis rés nyílik arra, hogy a rosszak növekedni kezdjenek és fertőzéseket okozzanak.

Az étrend fontos szerepet játszik a bélrendszer egészséges mikrobiómjának megőrzésében, de a legtöbb amerikai nem kap elég rostot. Pedig a rostban gazdag étrend megőrzi a bélflóra egészségét, és segít ellenállni a baktériumoknak, amikor azok megpróbálnak behatolni.

És Magyarországon?

Hazánkban évek óta változatlanul súlyos a kórházi fertőzési helyzet egyes kórházakban, mégsem történik velük semmi – ezt derítette ki februárban a Direkt36 a Társaság a Szabadságjogokért segítségével, amikor megszerezte a 2017-2022-es hivatalos adatokat, mivel azok Magyarországon nem transzparensek. Ebből az derült ki, hogy:

  • Vannak kórházak, amelyek a többihez képest évről évre magas fertőzési számokat produkálnak. Azok, ahol 2017 óta szinte minden évben legalább két fertőzéstípus esetében a tíz legmagasabb között alakult a fertőzések előfordulása, a kőbányai Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet, a Honvédkórház, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház, az Országos Onkológiai Intézet és a ceglédi Toldy Ferenc Kórház
  • A koronavírus-járvány berobbanása utáni évben, 2021-ben voltak a legrosszabbak a számok, és bár az azt követő évre valamelyest csökkent a kórházi fertőzések előfordulása, 2017-hez képest a kórházak még így is majdnem kétszer annyi fertőzést jelentettek három fertőzéstípusból
  • Van olyan kórház, ahol a neurológián hat év alatt hétszeresére nőtt a véráramfertőzések előfordulása, egy másik intézmény kardiológiáján pedig mind a három fertőzéstípus gyakorisága minimum a duplájára nőtt
  • Az aktív fekvőbetegeket ellátó belgyógyászati, sebészeti, tüdőgyógyászati és urológia-osztályokon mindig előfordul nozokomiális, azaz kórházi fertőzés
  • A multirezisztens kórokozók miatti fertőzések gyakorisága alapján az első helyen a ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet állt 2022-ben
  • A clostridium difficile (CDI) nevű, súlyos hasmenést és kiszáradást okozó baktériumfertőzés (amely akár életveszélyes bélgyulladást is okozhat) a leggyakrabban a budapesti Szent Margit Kórházban fordult elő 2022-ben
  • Véráram fertőzések 2022-ben a legsűrűbben a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetében voltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű A nap képei: lassan a járdát nyaldossa a Duna a Lánchídnál – friss fotók!
Wéber Balázs | 2024. szeptember 20. 13:51
Hamarosan Budapesten is tetőzik a Duna.  
Közérdekű Vannak, akik már fennakadtak az NVSZ gyermekvédelmi átvilágításán
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 09:59
A felháborodások és kritikák ellenére gőzerővel folyik a gyermekvédelmi intézményben foglalkoztatott személyek új pszichológiai alkalmassági vizsgálata. Név nélkül nyilatkozó informátorunk a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) „családlátogatásáról” számolt be lapunknak, az NVSZ pedig elárulta, hogy bizony már akadtak olyanok, akik fennakadtak a szűrőjükön.
Közérdekű A nap képei: nagyon dagad a Duna Budapest belvárosában – Galéria!
Wéber Balázs | 2024. szeptember 19. 12:49
Megnéztük, milyen magas a vízállás a Parlament és a Lánchíd környékén. 
Közérdekű A nap képei: víz alatt a pesti és budai alsó rakpart
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. szeptember 18. 15:47
Szerda délelőttre kilépett medréből a Duna Budapesten, az alsó rakpartok mindkét oldalon víz alá kerültek. A Batthyány téri aluljáróban is nagy a készülődés. Fotók.
Közérdekű A nap képei: így készül Budapest az árvízre
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 17:18
Budapest is készül az árvízre, a Margitsziget teljesen, a pesti és budai alsó rakpart pedig az autós forgalom elől van lezárva. Több helyen homokzsákokkal védik az értékeket.
Közérdekű Árvíz: Budapesten kedd este kerül víz alá az alsó rakpart
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 16:28
540 kilométer hosszúságban zajlik az árvízi védekezés, ebből 200 kilométeren a legmagasabb, harmadfokú a készültség. Összefoglaló az elmúlt órákban megjelent hírekből. 
Közérdekű Terminátor járt Orbán Viktornál
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 16:27
Arnold Schwarzenegger látogatta meg Orbán Viktort a Karmelita kolostorban.
Közérdekű Siessen a kutakra, ha nem akar a jövő héten drágábban tankolni!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 09:16
A jövő héten fordulat jöhet - derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelőjéből.
Közérdekű Mellbevágó hírt kaptak a magas vérnyomással küszködők
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 12:04
Egy friss tanulmány szerint a vérnyomásukat otthon mérők egy elkerülhető hiba miatt hamis értékeket kaphatnak, és ezért kezelésük félrecsúszhat.
Közérdekű Összeomolhat a schengeni rendszer?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 12:03
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter erről is beszélt az ősz első Kormányinfóján, amelyet Vitályos Eszter kormányszóvivővel együtt tartott csütörtök délelőtt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG