Orbán Viktor minizsterelnök a Kossuth Rádióban adott interjújában az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban üdvözölte a Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti tárgyalásokat. „Ha egy szóban kellene kommentelni, akkor azt hiszem, hogy hallelujah!” – mondta, hozzátéve, hogy Magyarország stratégiája arra épült, hogy „békét akar és békét is teremt” az új amerikai elnök. A beszélhetésről a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor írt részletesen.
A miniszterelnök szerint a nyugati világban jelentős átalakulás zajlik, amelyet „Trump-tornádónak” nevezett. Szerinte korábban Nyugat-Európában a háborút támogató álláspont volt az uralkodó, most azonban „kiderül, hogy nem, a béke jó, és a háború a rossz.”
Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán
A gazdasági kérdésekről szólva elmondta, hogy Magyarország évente 6,5 milliárd eurót veszített a szankciók miatt. Úgy véli, hogy egy békekötés esetén Oroszországot vissza kellene integrálni a világgazdaságba, ami Magyarország számára is jelentős előnyt jelentene: „Sokat nyerünk a békén.” Kiemelte, hogy Magyarország a saját érdekeit minden tárgyaláson érvényesíteni fogja.
Az Európai Unió jövőjével kapcsolatban úgy fogalmazott: „Nem kell kilépni, szétesik magától is, ha így megy tovább.”
Hangsúlyozta, hogy az energiaárakat csökkenteni kell, mert a jelenlegi rendszer nemcsak a családoknak rossz, hanem tönkreteszi az európai vállalatokat is. Kritizálta az európai gazdaságpolitikát, amely szerinte elősegíti, hogy a nagyvállalatok és a tőke Amerikába és Ázsiába áramoljon. Úgy vélte, hogy ha Európa nem változtat, akkor gazdasági versenyhátrányba kerül. „A jövőt nem Európában írják, hanem Ázsiában és az arab világban” – jelentette ki, hozzátéve, hogy Magyarországnak nem szabad kizárólag az uniós piacra építenie a gazdaságát.
Az AfD vezetőjével, Alice Weidellel való találkozójáról Orbán elmondta, hogy a párt „a nép oldalán áll”, különösen a migráció és a gazdaság kérdésében. Úgy vélte, hogy a német politikai rendszer előbb-utóbb korrigálni fog, mert „bár a nép van alul, mégiscsak a víz az úr”, így végül a választott vezetőknek kell alkalmazkodniuk az emberek akaratához.