Idén 20 éve mutatták be minden idők egyik legjobb és legjövedelmezőbb karácsonyi filmjét, az Igazából szerelem címűt, amely eredeti címén, Love Actually-ként a világ szinte minden országában kedvenc lett.
Amire Gyurcsány táncolt
Jeleneteit fejből tudják idézni ennyi év után is az emberek, - pedig egy generáció nőtt fel azóta - néhány részlete pedig mémmé vált, és örökre benne marad emlékezetünkben. A Hugh Grant táncolós jelenetének sikerén felbuzdulva 2006-ban az akkori magyar miniszterelnökkel, Gyurcsány Ferenccel is készült egy hasonló videófelvétel, amely azóta sokat idézett vírusvideóvá nőtte ki magát.
Ma sem múlhat úgy el karácsony, hogy valamelyik adón ne bukkanna fel a példátlanul nívós több Oscar-díjas színész által előadott keserédes vígjáték, amely 40 millió dollárból készült, és – eddig – 247 millió dollár bevételt hozott. Azért csak eddig, mert egyrészt újból filmvásznon is látható, ami példátlan a filmipar történetében, másrészt mert a Netflixen is adják, ami ismét nem kis pénzt hoz.
Giccsek, romkomok, világsztárok
A karácsony tuti tipp: évtizedek óta kedvelt témája a filmipar működtetőinek. Eleinte csak gyermeteg-romantikus amerikai giccsként jelent meg, aztán jöttek a nívósabb romkomok, világsztárokkal, akik feledtetni tudták az érzelmes közhelyeket. Az 1995-ös, Aludj csak, én álmodom - Sandra Bullock egyik első nagy sikere -. máig örökzöld, ki tudja hány országban, hány tévécsatorna vetíti majd az ünnepeken.
A keserédes, párhuzamos, de összefonódó családi sztorik terén a Diane Keaton-Alan Arkin-Amanda Seyfried-Marisa Tomei-Olivia Wilde főszereplésével, 2015 ben bemutatott , Káosz karácsonyra cjmű film is nagy kedvenc, bár Magyarországon kevésbé volt közönségsiker.
Ez a műfaj nem igazán hungarikum
Mellettük se szeri, se száma a „névtelen”, feledhető karácsonyi bugyutaságoknak, amelyek csak arra jók, hogy a konyhai ünnepi készülődés közben, a szobába betérve, rápillantsunk az amerikai kandallók felett kilógatott karácsonyi csizmácskákra, ahová majd az ajándékok kerülnek. (Mondjuk másfél évszázada még bele is fértek, de ma már aligha.)
A magyar filmgyártás tematikája hagyományosan egészen más: inkább szomorkás történelmi drámákkal, sorstragédiákkal, irodalmi feldolgozásokkal, tragikus eseményekre emlékező alkotásokkal, politikai áthallásos történetekkel, és önmegvalósító rendezői hitvallásokkal rukkolnak elő az alkotók, ha végre pénzhez jutnak.
Ezekbe a tematikákba nehezen fér bele a karácsony – amelynek szerepe ugye 45 évig eleve vitatott volt – az pedig még kevésbé, hogy vígjátékot rendezzen valaki a szeretet ünnepének apropóján. Talán csak a Nagykarácsony című, néhány évvel ezelőtt bemutatott mozi az üdítő kivétel.
Turistaprogramok lettek a forgatási helyszínek
Az Igazából szerelem mára nemcsak film lett, hanem turistaprogram is! A Londonba látogató turisták egy részét érdekli, hogy hol forgatták anno az egyes jeleneteket.
A brit fővárosban készített részeket a Trafalgar téren, a Somerset-ház belső részén, a Hyde Parkhoz közeli Grosvenor kápolnában, a Millennium Bridge-en, a Selfridges áruházban, a Lambeth-hídon, a Tate Galériában, Notting Hillen, a londoni Városházán, és a Heathrow repülőtéren vették fel. De számos részt, amely a Colin Firth által alakított figurához kötődik, Franciaországban vették fel.
Claudia megkérte az árát
A miniszterelnök rezidenciájában és hivatalában játszódó sztorit természetesen nem az eredeti helyszínen forgatták. Azt a pár percet, amíg a Downing Street 10-et kívülről mutatják, igen, de a belső jeleneteket a Shepperton Stúdióban vették fel. Daniel és Sam háza a Sztárom a párom című filmben használt ház volt, amelyben szintén játszott Hugh Grant.
Az Igazából szerelem sikere nagyrészt Richard Curtisen múlott, aki nagy tapasztalatú, zseniális forgatókönyvíró és rendező. A világ legismertebb angol és amerikai színészei mellett olyan szereplőket választott a filmbe – kicsiny, afféle konteó szerepre – mint Claudia Schiffer, a sztármodell, aki a három percnyi megjelenésért 250 ezer dollár honoráriumot kapott.
Kell-e folytatás?
A gyerekszereplők és az akkor tizenhét éves Keira Knightley kiválasztása is bravúros volt. Néhány színész pályafutása meredeken felfelé ívelt a film után, mint Bill Nighy-é, Martin Freemané, Andrew Lincolné.
Próbálkozások történtek a folytatásra, de a legnagyobb kasszasikerek ritkán ismételhetők meg. 2017-ben elkészült a Red Nose Day Actually, melyet a film 20 perces folytatásaként adott le a BBC One és az NBC, de nem volt nagy visszhangja. Annál is inkább, mivel a gyerekszereplők felnőttek, és volt olyan sztár is, aki akkor már nem volt az élők sorában.
Nemrég ismét felröppent a hír, hogy készülőben van a film folytatása. A szóbeszédet egyelőre a stúdió és Curtis sem erősítette meg