![]() |
Fotó: Christie's |
Tutankhamon fáraó közel háromezer éves, barna homokkőből készült mellszobra több, mint 4,7 millió fontért kelt el a londoni Christie’s aukciósház árverésén, annak ellenére, hogy Egyiptom visszaköveteli a műkincset. A műtárgyat a The Guardian beszámolója szerint egy magát felfedni nem kívánó vevő vitte el, pontosan 4 746 250 angol fontért (mintegy 1,7 milliárd forintak megfelelő összegért).
Az árverés ideje alatt a Christie’s épülete előtt mintegy húszan tüntettek, csendben tiltakozva az adásvétel ellen, a magasba „Az egyiptomi történelem nem eladó” táblát tartva. Az egyiptomi állam egyébként már régóta követeli vissza azokat a műtárgyakat, melyeket még a Brit Birodalom idején vittek ki régészek és kétes hírű kincsvadászok az országból. Egyiptom jelenleg is folyamatosan kampányol, hogy kerüljenek vissza hazai múzeumokba olyan műtárgyak, mint a híres Rosette Kő, melyet jelenleg is a British Múzeumban őriznek, de hasonló módon szeretné visszaszerezni Görögország és Etiópia is a maga műkincseit Angliától.
A londoni aukciós ház közlése szerint a műtárgyat még 1985-ben egy müncheni régiségkereskedőtől, Heinz Herzertől vásárolták meg, míg a hetvenes években egy osztrák kereskedő, Joseph Messina értékesítette a tárgyat, azt megelőzően pedig egy német hercegi család sarja, Wilhelm Von Thurn und Taxis tulajdonában volt. Bár a Christie’s elismeri, hogy komoly vitákat generálhat a múltról mindaz, ami most történik, ugyanakkor szerintük az ő szerepük most az, hogy az értékes tárgyak törvényes és transzparens módon kerüljenek ki a legális műkincspiacra.
Az aukciót megelőzően Mostafa Waziri, az ókori műtárgyakért felelős legfelsőbb állami tisztviselő csalódottságának adott hangot, hogy Egyiptom hivatalos úton is kifejezett tiltakozása ellenére kerül sor az árverésre. Szerinte a mellszobor a karnaki templomból még a hetvenes években került Angliába.
A Christie’s munkatársai ezzel szemben azt állítják, a műtárgy soha nem volt semmiféle követelés tárgya.