2p
Egyiptom hivatalos tiltakozása ellenére kelt el a Christie’s aukciós ház árverésén Tutankhamon fáraó több, mint 4,7 millió fontot érő 3000 éves mellszobra.
Fotó: Christie's

Tutankhamon fáraó közel háromezer éves, barna homokkőből készült mellszobra több, mint 4,7 millió fontért kelt el a londoni Christie’s aukciósház árverésén, annak ellenére, hogy Egyiptom visszaköveteli a műkincset. A műtárgyat a The Guardian beszámolója szerint egy magát felfedni nem kívánó vevő vitte el, pontosan 4 746 250 angol fontért (mintegy 1,7 milliárd forintak megfelelő összegért).

Az árverés ideje alatt a Christie’s épülete előtt mintegy húszan tüntettek, csendben tiltakozva az adásvétel ellen, a magasba „Az egyiptomi történelem nem eladó” táblát tartva. Az egyiptomi állam egyébként már régóta követeli vissza azokat a műtárgyakat, melyeket még a Brit Birodalom idején vittek ki régészek és kétes hírű kincsvadászok az országból. Egyiptom jelenleg is folyamatosan kampányol, hogy kerüljenek vissza hazai múzeumokba olyan műtárgyak, mint a híres  Rosette Kő, melyet jelenleg is a British Múzeumban őriznek, de hasonló módon szeretné visszaszerezni Görögország és Etiópia is a maga műkincseit Angliától.

A londoni aukciós ház közlése szerint a műtárgyat még 1985-ben egy müncheni régiségkereskedőtől, Heinz Herzertől vásárolták meg, míg a hetvenes években egy osztrák kereskedő, Joseph Messina értékesítette a tárgyat, azt megelőzően pedig egy német hercegi család sarja, Wilhelm Von Thurn und Taxis tulajdonában volt. Bár a Christie’s elismeri, hogy komoly vitákat generálhat a múltról mindaz, ami most történik, ugyanakkor szerintük az ő szerepük most az, hogy az értékes tárgyak törvényes és transzparens módon kerüljenek ki a legális műkincspiacra.

Az aukciót megelőzően Mostafa Waziri, az ókori műtárgyakért felelős legfelsőbb állami tisztviselő csalódottságának adott hangot, hogy Egyiptom hivatalos úton is kifejezett tiltakozása ellenére kerül sor az árverésre. Szerinte a mellszobor a karnaki templomból még a hetvenes években került Angliába.

A Christie’s munkatársai ezzel szemben azt állítják, a műtárgy soha nem volt semmiféle követelés tárgya.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Megtalált képek – mesterművek a magyar festészetben
Kenessei András | 2025. március 3. 14:29
Egy elveszettnek hitt festészeti korszak tárul fel a Megtalált képek kiállításon. Molnos Péter kutatásai új fényt vetnek a 20. századi magyar művészetre.
Kultúra Meglepően népszerű a háborús szabotázskézikönyv
Bózsó Péter | 2025. február 15. 09:47
Amerikában a jelenleg legnépszerűbb ingyenesen letölthető könyv a Szabotázsok praktikus kézikönyve, amelyet 1944-ben írt a CIA elődje. Ez a siker nem lepi meg a hírszerzéstörténészeket, hiszen Donald Trump és Elon Musk első intézkedései ellen egyfajta ellenállás kezd formálódni.
Kultúra A legjobb befektetések nyomában
László Éva Lilla | 2025. február 6. 15:03
Elstartolt az idei Art and Antique Budapest kiállítás, amire több mint negyven klasszikus és kortárs galéria válogatta össze műalkotásainak legjavát. A rendezvény főszervezője, Tausz Ádám a megnyitó előtt a helyszínen néhány műhelytitkot is elárult.   
Kultúra A fontos épület, amelyet Szijjártó Péter is felkeresett Prágában
Privátbankár.hu | 2025. február 6. 14:34
A magyar külügyminiszter a helyi magyar közösség életében is jelentős Szent Henrik templomban járt.
Kultúra Hollywoodban kasszasiker lehetne e magyar festő élettörténete
Kenessei András | 2025. január 26. 06:02
November végén nyílt meg a Szépművészeti Múzeumban az a Munkácsy kiállítás, amely március végéig lesz megtekinthető, és amelynek Krasznai Réka a kurátora. A művészettörténész a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) 19–20. századi Festészeti Gyűjteményének osztályvezető-főmuzeológusa. Jelenlegi feladatai közül említést érdemel a 2024 októberében nyílt zágrábi kiállítás, amely a XIX. századi magyar festészet remekműveit mutatja be, közel 80 festmény segítségével, az MNG-ből. Előkészületben a következő kiállítás, amely 2026-ban lesz látható Párizsban Ferenczy Károllyal a középpontban, ennek is az egyik kurátora. Vele beszélgettünk.
Kultúra A Los Angeles-i tűzvész átírta az Oscer-menetrendet
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:07
Pár nappal ismét elhalasztotta hétfőn az amerikai filmakadémia az Oscar-jelölések bejelentését a Los Angelesben és környékén pusztító tüzek miatt.
Kultúra A Beatles örök: hisztéria, titkok és a legenda újraéledése
Elek Lenke | 2025. január 5. 14:06
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Kultúra Királyi családok a változó világban: mítoszból valóság
Elek Lenke | 2025. január 4. 17:08
Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG