A nap kommentárjában Nagy László Nándorral beszélgettünk arról, hogy hamarosan lezajlik a forintosítás, de az ügyfeleknek még nem érdemes hátradőlniük. Ki válthatja ki hitelét és hogyan? Milyen kedvezményeket kínálnak a bankok? Milyen határidők kötik az ügyfeleket?
A nap főbb híreit lentebb olvashatják:
Hol van már a deflációs-veszély? Eddig a deflációtól rettegtünk, most újra az inflációtól kell? Pár hónap alatt 45 százalékot emelkedett a Brent olajtípus, ha a trend így marad, és folytatódik az olajár emelkedés, mindez hozza magával az inflációt. Mi lesz akkor a kamatokkal, a pénznyomtatással, és az erre épülő tőzsdei hosszal? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
---
Drágul a benzin. A héten is folytatódik a drágulás a kutakon. A 95-ös benzin literenkénti ára 2 forinttal kerül többe szerdától. Az emeléssel a 95-ös benzin literenkénti átlagára 375-376 forintra nő, a gázolajé 375-376 forinton marad.
---
Hogyan vélekednek a magyar cégek az uniós pályázatokról? Egy friss kutatás szerint tíz kkv-ból hat hallott már az új EU-s pályázati ciklusról, minden negyedik vállalkozás pedig tervezi is pályázat beadását az uniós támogatások elosztását végző Széchenyi 2020 programban. Bár a program ismertsége még nem teljes, a megkérdezett kkv-k 60 százaléka hallott már a pályázatok közelgő kiírásáról, 25 százalékuk pedig tervez is pályázni a Széchenyi 2020-ban. A kutatásból az is kiderült, hogy a pályázók 42 százaléka csak egy, 38 százaléka pedig több, de legfeljebb öt pályázatot adna be. A pályázni tervező cégek 31 százaléka 10 millió forint alatti összeget, 27 százalék pedig 10 és 50 millió forint közötti összeget célozna meg.
---
Felfüggesztette az MNB a TR Investment tőzsdei kereskedését. Oka, hogy a társaság a jegybank kötelezése ellenére sem tette közzé a 2013. évi éves jelentését. A felfüggesztés mellett a jegybank hatmilliós bírságot is kiszabott a társaságra.
---
Kilőtt a Richter. Mindez azoknak a jó híreknek is köszönhető, amelyek a gyógyszercég háza tájáról jönnek. Az Európai Gyógyszerügynökségtől zöld utat kapott a Richter méhmióma elleni eredeti készítményének hosszú távon való alkalmazása. Így két hónap múlva az Európai Unió valamennyi tagállamára kiterjedő hatállyal módosíthatja az Európai Bizottság az Esmya forgalomba hozatali engedélyét.
---
Mégsem lesz egy dollár egy euró? Kifulladni látszik a dollár erősödése. Ezt az európai részvénypiacra áramló hatalmas összegekkel magyaráznak, mások szerint viszont legalább annyi tőke megy ki az európai kötvénypiacokról. A sok pénzből mintha a magyar tőzsdének is jutna. Az amerikai kamatemelés kitolódhat, de aligha végleg, így valamikor a dollárerősödés is új erőre kaphat.
---
Leminősítette Japánt a Fitch Ratings. A szuverén adósságállományának besorolását "A plusz"-ról egy fokozattal "A"-ra rontotta. A hitelminősítő szerint a japán kormány nem tett elégséges mértékű szerkezeti kiigazító lépést az idei pénzügyi év költségvetésében a fogyasztási adó tervezett emelésének elmaradásából eredő kiesések pótlására. A cég az indoklásban kiemeli, hogy a fogyasztási adó végül elhalasztott emelése a japán kormány középtávú államháztartási konszolidációs programjának egyik központi eleme volt.
---
Mennyibe kerül egy gyerek? Cikkünkben annak jártunk utána, hogy mennyibe kerül ma egy, vagy két, három gyermek eltartása Magyarországon? Hogyan viszonyul ez az átlagfizetéshez vagy a létminimumhoz, minimálbérhez?