A legoptimistább várakozások is csak 0,5 százalékos GDP növekedést valószínűsítenek 2012-re. Az optimisták csoportjába tartozik a kormány mellett az Európai Bizottság, és a JP Morgan bankcsoport is. Járai Zsigmond a Költségvetési Tanács volt elnöke azonban már korábban is felhívta rá a figyelmet, hogy a 0,5 százalékos növekedést túlzottan kockázatosnak tartja a különösen bizonytalan külgazdasági környezet miatt.
Az idei évre vonatkozó előrejelzéseket már tavaly is erőteljesen vissza kellett vágni. Novemberben a kormány és az MNB is bízott a szebb jövőben és 1,9, valamint 1,6 százalékos éves növekedési ütemmel számoltak. Ahogy azonban tovább romlott az euróövezet gazdasági hangulata, és egyre kedvezőtlenebb adatok érkeztek Németországból, valamint a magyar gazdaság sem mutatta a sprintbe kapcsoló puma jeleit úgy kezdték el visszavágni előrejelzésüket a nemzetközi szervezetek és a kormány is.
A korábbi prognózisához képest a jegybank is csökkentette korábbi előrejelzését, jelenleg 0,1 százalékos növekedést vár. A visszavágás okaként az egyaránt gyenge külső és a belső keresletet nevezte meg az MNB.
A mezőgazdaság mellett, amely alapvetően érzékeny az időjárási tényezőkre, a magyar gazdasági növekedés egyetlen forrása továbbra is az export marad. Kedvezőtlen tényező azonban, hogy az export is kifejezetten érzékeny a külső konjunkturális hatásokra, azon belül is elsősorban a német gazdaságra. Így ha a globális környezet, vagy a német gazdaság a lassulás jeleit mutatja, az a magyar gazdaság esetében hatványozottan jelenik meg.
Vannak azonban olyanok is, akik nemhogy enyhe növekedéssel nem számolnak, ellenben durva recessziót jósolnak. A pesszimisták között találhatunk magyar és nemzetközi gazdaságkutatókat is. Január végén az EBRD vágta vissza jelentősen a 2012. évre vonatkozó magyar növekedési prognózisát. A korábbi 0,5 százalékos növekedés helyett a bank az IMF-EU-tárgyalásokhoz kapcsolódó bizonytalanságok miatt 1,5 százalékos recessziót valószínűsít. A bank szerint a visszaesést tovább erősíti a jegybanknak a forint védelmében hozott kamatemelési intézkedései is.
A legfrissebb GDP adatok a vártnál jóval kedvezőbben alakultak. A negyedik negyedében 1,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék, míg az egész évet tekintve 1,7 százalékkal bővült a hazai gazdaság. |
A GKI gazdaságkutató az idei hatalmas költségvetési restrikció miatt ítéli meg kedvezőtlenül a gazdasági növekedést, amely a recesszió irányába mozdulhat. A magyar gazdaságkutatók között a Pénzügykutató is 0,7 százalékos visszaeséssel számol. A londoni elemzőházak sem maradnak ki a borúlátók sorából, a Capital Economics várakozásai szerint a kelet-európai országok sem maradnak ki az eurózóna viharaiból, így Magyarország nyitottsága miatt ők is 1,5 százalékos visszaeséssel számolnak.
A közelgő tárgyalások miatt az IMF véleménye sem utolsó szempont. A valutaalap álláspontja szerint mérsékelt 0,3 százalékos gazdasági növekedés lesz Magyarországon 2012-ben. A szervezet szerint a gazdasági kilábalás mérsékelt ütemben zajlik és az ország sebezhetősége továbbra is nagy. Mindezek mellett az IMF úgy véli, hogy a gazdaságpolitikai döntések és a világpiaci kockázatkerülés csökkenti a piacok bizalmát Magyarország iránt.
Az Erste Befektetési Zrt. is 0,5 százalékos csökkenést valószínűsít 2012-re. A jelentős költségvetési kiigazítások - melyek a költségvetés kiadási és bevételi oldalát is egyaránt érintik - érdemben csökkenthetik a háztartások jövedelmét, amely a fogyasztás csökkenésének irányába hathat. A hitelkereslet és a hitelkínálat szűkülése miatt az Erste elemzői a beruházások csökkenésével számolnak.