1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiánya volt Japánnak tavaly a külkereskedelmében. Ez azt jelenti, hogy a szigetország többet vásárolt, mint amennyit eladott. Utoljára 1980-ban fordult elő ilyen. A ritka jelenség elsősorban az ázsiai természeti katasztrófáknak, a szökőár okozta atomerőmű-balesetnek és a thaiföldi árvizeknek köszönhető. Az elemzők megosztottak a folytatást illetően. A japán piacokat egyelőre nem rázta meg a hír.

31 éve először jelentett külkereskedelmi mérleghiányt Japán a tavalyi évről, miután ismertté vált a decemberi adat is. Az év utolsó hónapjában a kereskedelmi mérleg hiánya alaposan felülmúlta a várakozásokat, 205,1 milliárd jen (2,63 milliárd dollár) lett, az elemzői átlagban szereplő 150,5 milliárd jen helyett. A jó hír az volt a beszámolóban, hogy a novemberi hiány mértéke jelentősen csökkent. Novemberben ugyanis még csaknem 685 milliárd jen volt a különbség a kivitel és a behozatal között.

Decemberben az export 8 százalékkal eset 2010 decemberéhez képest, ez meghaladta az elemzői előrejelzéseket, a behozatal közbe 8,1 százalékkal nőtt éves alapon. Az egész éves külkermérleg 2490 milliárd jen volt. Az okokat főleg az országot sújtó márciusi természeti katasztrófában és az erős jenben kell keresni. Az elemzők megosztottak a folytatást illetően, van aki szerint az amerikai gazdaság felívelése ismét pozitívba fordítja a mérleget, de van aki szerint hosszú szenvedésre van ítélve a főleg kivitelre termelő japán gazdaság.

A márciusi atomkatasztrófa miatt le kellett állítani a fukusimai atomerőművet és további erőművekben kellett termelési korlátozásokat bevezetni. Emiatt Japán energia behozatalra szorult. Ez már önmagában is jelentősen megdobta a külkermérleg import oldalát. Egy másik katasztrófa, a thaiföldi áradás miatt pedig a japán multik szenvedtek el jelentős visszaesést, Thaiföld ugyanis jelentős vásárlója a japán termékeknek.

A japán cégek termékei iránt azonban nemcsak a térségben, hanem világszerte csökkent a kereslet, mivel a japán jegybank és a kormány évek óta hasztalan próbálja gyengíteni a devizát. A – főleg az autóeladásokban jelentkező – export visszaesés mögött a folyamatosan erősödő jen áll. A japán devizát ugyanis a carry trade-ek és a biztonságot kereső befektetői magatartás tartották ilyen jó erőben. (A carry trade a hozamkülönbségre játszó „trükkös kereskedés”, amivel a befektető alacsony kamaton vesz fel hitelt és magas kamatozású eszközbe fekteti, a haszon pedig a kettő különbsége.)

A világszerte terjedő válság tavaly továbbra is a befektetők nagy tömegét tartotta a fal mellett, kerülve a kockázatokat. Így sokan inkább nulla, vagy éppen negatív hozam mellett fektették be a pénzüket. Így erősödött drasztikusan a jen, a svájci frank és az év csaknem egészében a dollár is. Yukio Edano japán kereskedelmi miniszter a mai adat megjelenése után azt mondta a Wall Street Journalnak, hogy hosszú távú kereskedelmi mérleghiányra számít, hacsak nem tesznek valamit.

A MarketWatch által megszólaltatott elemzők megosztottak a jövőt illetően. Van, aki szerint Japán túl van a legrosszabb híreken és az amerikai gazdaság idén magára talál, ez pedig garantálja a vásárlóerőt a szigetország számára. Más viszont nem ennyire optimista és úgy véli, egyelőre nem látszik a jele annak, hogy ez a trend megfordulna. A japán piacok egyébként nem mutattak negatív reakciót a hírre, a Nikkei index emelkedett, a jen pedig gyengült.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG