1p
Figyelembe véve a növekedési kilátásokat, 2013-ra 600 milliárdos kiigazításra van szükség ahhoz, hogy a maastrichti deficitszint alatt maradjunk. Ez akár az IMF-tárgyalásokat is megakaszthatja. A kormány az alacsony hozamszintek miatt egyelőre nem kapkod - az erőltetett kötvénykibocsátások azonban hosszú távon rontják a fiskális kilátásainkat.

"Konstruktív hangulatról" beszélt az IMF, miután távozott Budapestről, a két hetes vizit alatt a Valutaalap közel 50 találkozó folytatott le a magyar hatóságokkal, a legfőbb téma a magyar makropálya volt ebben a fordulóban. Úgy tűnik, a Valutaalap ragaszkodik a kormány által 2013-ra célként megjelölt 2,2%-os deficithez, noha a maastrichti referenciaszint ennél magasabb, a GDP 3%-a. A 2,2%-ot a kormány a Brüsszelnek benyújtott, aktualizált konvergencia-programban is vállalta, az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése szerint a hiány ennél több: 2,9% lesz.

600 milliárdos rés a jövő évi büdzsében



Az OTP heti elemzésében úgy kalkulált, hogy figyelembe véve a 2013-ra adott egyre romló gazdasági előrejelzéseket, a jövő évi büdzsében 550-600 milliárdos lyuk van. Vagyis, ha a kormány teljesíteni akarja a 2,2%-os deficitcélt, ekkora megszorítást kell végrehajtania, enélkül ugyanis a nemzeti össztermék 4%-át is meghaladhatja a költségvetés hiánya. Az eltérés abból adódik, hogy a kormány túl optimista a gazdaság teljesítményét illetően (1,6%-os növekedést vár jövőre), miközben a piaci konszenzus ennél szerényebb.

A kohéziós alapok egy része ugyan nem kerül végül felfüggesztésre, ez mindenképpen jó hír 2013-ra (a GDP 0,5%-át kitevő összegről van szó), de a kormány munkavédelmi akcióterve 300 milliárdot emészthet fel - ennek a kiadásnak a fedezete pedig nagyon is gyenge lábakon áll egyelőre. Ráadásul a költségvetés parlament által elfogadott első verziója még nem is számolt a "szociális adócsökkentést" tartalmazó projekttel.

Újra nyomás alá kerülhetünk

Az OTP szerint az IMF-tárgyalások csak akkor folytatódhatnak, ha ezt a 600 milliárdos rést a kormány gyorsan befoltozza. A bank elemzői szerint valószínűleg ismét nem hagyományos eszközök kerülhetnek elő, az idő ugyanis szorít,  a Parlament egyelőre nyári szüneten, a tárgyalások szeptemberben folytatódnak viszont. Az elemzés szerint a piacok újra nyomás alá vehetik a magyar eszközöket, ha azt látják, hogy a tárgyalások elakadnak.

Arról se feledkezzünk meg, hogy Magyarország továbbra is túlzottdeficit-eljárás alatt áll (EDP), a következő felülvizsgálat pedig szeptemberben lesz - az OTP szerint, ha a kormány nem módosít a költségvetési terven, újabb intőt kaphatunk, pedig a kabinet arra számít, hogy a következő év első negyedére kikerülünk végre az EDP-ből.

Ezt kérheti az IMF

Az IMF a "szokásos" témák mellett - közösségi közlekedés, túl sok közszolga, adórendszer felülvizsgálata - valószínűleg nagy hangsúlyt fektet majd a kormány és a bankszektor kapcsolatára. Ahogy arról már korábban beszámoltunk, ütközési pont lehet a tranzakciós illeték MNB-re történő kivetése is. Egyrészt ez sértheti a jegybank függetlenségét, másrészt ha emiatt az MNB-nek vesztesége lesz, azt később mindenképp ki kell egészítenie a költségvetésnek - vagyis ez nem járul hozzá az államháztartás tartós konszolidációjához. Szóba kerülhet a bankadó is, a magyar különadó mértéke az európai összehasonlításban igen magas ugyanis, a bankszektorra rakodó plusz terhek pedig visszafogják a hitelezést. A kiszámítható befektetési környezet megteremtése pedig fontos a Valutaalap számára - Washington ugyanis szeretné viszontlátni a pénzét, ha hitelt ad nekünk.

Egyelőre nem sürgős a kormánynak

Az OTP elemzői arra jutottak, hogy a kormányzatnak nehéz és politikailag fájdalmas lépéseket kéne tennie az IMF források megszerzéséhez. Látható, hogy az ÁKK igyekszik minél több forint kötvényt kibocsátani, ráadásul a lakossági kibocsátásból befolyó összeg is nagyobb a tervezettnél (január-júliusban a kint levő forintkötvény állomány 464 milliárd forinttal, a DKJ 152 milliárd forinttal, míg a lakossági állampapír állomány 172 milliárd forinttal nőtt). Ráadásul a magas fiskális tartalék (kb. 2642 milliárd forint, avagy 9,2 milliárd euró, melynek 60%-a abszolút likvid) nem teszi szükségessé az azonnali megállapodást.

További hozamgörbék >>>



A kormányon nincs nagy nyomás, hogy mielőbb megegyezzen a nemzetközi partnerekkel, ráadásul most még a kötvényhozamok is alacsonyak - de nem lesz ez mindig így. Emlékezzünk csak januárra, amikor a piac erőteljes nyomás alá helyezte a kormányzatot, hogy megfeleljen az Európai Bizottság előfeltételeinek a tárgyalássorozat elindításához (elszálltak a kötvényhozamok, éves mélypontra esett a forint is).

Nagy árat fizethetünk mindezért

A piac év végére várja a megállapodást, de egyes londoni elemzőházak egy 2013 leső negyedévi megegyezést sem tartanak kizártnak. A kormánynak az optimista piaci hangulat és az alacsony hozamok miatt egyelőre van "játéktere", ennek azonban később fizethetjük meg az árát.

Az erőltetett kötvénykibocsátások magasabb hozamot eredményeztek ebben az időszakban. Ahogy egyre több IMF-kölcsön és külföldi devizában denominált adósság cserélődik le magas kamatú forint adósságra, az éves kamatfizetés gyorsan nő, a nagymértékű kamatkülönbség miatt. A korábbi forint kötvények lecserélése is növeli a kamatfizetést, de sokkal kisebb mértékben. Vagyis a kedvező környezet csökkenti a gyors IMF megállapodás esélyét, ezáltal azonban hosszú távon rontva a fiskális kilátásokat.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG