5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az USA 14 kritikus ásványi anyag behozatalától függ, Európa pedig a létfontosságú ritkaföldfém-elemek 98 százalékát Kínától kapja. Márpedig a globális értékláncok a geopolitikai törésvonalak mentén gyorsuló ütemben töredeznek szét. Káncz Csaba jegyzete

Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde csatlakozott azoknak a kórusához, akik szerint a világgazdaság súlyosbodó széttagoltsága jelentős hatással lehet a nemzetközi pénzügyi rendszerre és a gazdasági növekedésre. Az egyre mélyülő szakadékokat Oroszország Ukrajna elleni katonai agressziója indította el. Lagarde a Külkapcsolatok Tanácsának New York-i rendezvényén tartott hétfői beszédében ennek kapcsán kiemelte, hogy a geopolitika tektonikus lemezei „egyre gyorsabban mozognak”.

Gyorsuló tömbösödés

„Tanúi vagyunk a globális gazdaság versengő tömbökké való széttöredezésének, és mindegyik blokk megpróbálja a világ többi részét minél közelebb húzni saját stratégiai érdekeihez és közös értékeihez. És ez a széttagoltság összeolvadhat két blokk körül, amelyeket a világ két legnagyobb gazdasága vezet.

Ennek „mélyreható hatásai” lehetnek a központi bankok politikai környezetében, és „több instabilitást tapasztalhatunk, ahogy a globális kínálati rugalmasság csökken, és… több polaritást láthatunk, ahogy a geopolitikai feszültségek tovább erősödnek”.

A nyersanyagpiacon a kukorica ára is hosszú távon emelkedést mutat. Fotó: Depositphotos
A nyersanyagpiacon a kukorica ára is hosszú távon emelkedést mutat. Fotó: Depositphotos

Lagarde szerint a hidegháború végét követő viszonylagos stabilitás időszaka most a tartós instabilitás időszakának adta át a helyét, ami „alacsonyabb növekedést, magasabb költségeket és bizonytalanabb kereskedelmi partnerségeket” eredményezett. Mindez ismételt ellátási sokkok kockázatához vezethet. A leglátványosabb sokk eddig az európai energiaválság volt, de más kritikus ellátásokat is érinthet.

Megjegyezte, hogy az Egyesült Államok legalább 14 kritikus ásványi anyag behozatalától függ, Európa pedig a gazdaság kulcs területei számára létfontosságú ritkaföldfém-elemek 98 százalékát Kínától kapja. „Ha a globális értékláncok a geopolitikai törésvonalak mentén széttöredeznek, a fogyasztói árak globális szintje rövid távon 5 százalék és hosszú távon nagyjából 1 százalék között mozoghat” – emelte ki.

Kína kereskedelmi térnyerésének hatása

Az 1945 utáni amerikai dominancia időszakában (Pax Americana) a dollár lett az első számú globális tartalék- és tranzakciós valuta, de az új kereskedelmi megállapodások hatással vannak a nemzetközi fizetési rendszerre is. Lagarde leszögezte, hogy "Az elmúlt évtizedekben Kína 130-szorosára növelte kétoldalú árukereskedelmét a feltörekvő piacokkal és a fejlődő gazdaságokkal, és az ország a világ legnagyobb exportőre lett."

Márpedig jelentős összefüggés van egy ország Kínával folytatott kereskedelme és aközött, hogy hajlandó-e a valutáját, a renminbit tartalékként tartani. Ez oda vezethet, hogy egyes országok - politikai preferencia, pénzügyi függőség vagy szankciók alkalmazása miatt - csökkenteni akarják a nyugati fizetési rendszertől való függőségüket. Az IMF szerint 2012-ről 2022-re megduplázódott a szankciókkal sújtott országok száma, amelyek szinte mindegyike az USA intézkedései miatt következett be. Az ilyen fejlemények – mondta – nem utalnak a dollár és az euró dominanciájának közvetlen elvesztésére, „de azt sugallják, hogy a nemzetközi valuta státuszát többé nem szabad magától értetődőnek tekinteni”.

Lula szenvedélyes beszéde

Felszólalásának előkészítése során Lagarde kétségtelenül figyelembe vette Lula brazil elnök beszédét, amely néhány nappal korábban hangzott el Kínában.

A BRICS „Új Fejlesztési Bankja” által Sanghajban szervezett találkozón Lula szenvedélyes beszédet tartva felszólította a fejlődő országokat, hogy nemzetközi kereskedelmi kapcsolataikban távolodjanak el a dollártól. A kínai és brazil tisztviselőkből álló közönség hangos tapsától kísérve a következőket mondta: „Minden este azt kérdezem magamtól, hogy miért kell minden országnak a dollárra alapoznia kereskedelmét? Miért nem tudunk kereskedni saját valutáink alapján? Ki döntötte el, hogy az aranystandard eltűnése után a dollár legyen a fizetőeszköz?”

Lula da Silva elnök is kutyaszorítóba kerülhet. Fotó: EPA/Andre Borges
Lula da Silva elnök is kutyaszorítóba kerülhet. Fotó: EPA/Andre Borges

Valóban, Brazília Kínával folytatott kereskedelme gyorsan bővült az elmúlt évtizedben, és mára több, mint 150 milliárd dollárt tesz ki. Már vannak lépések arra vonatkozóan, hogy ezt a kétoldalú kereskedelmet saját pénznemükre alapozzák, és az első ilyen megállapodás az elmúlt hetekben meg is köttetett.

Lula így folytatta: „Miért ne lehetne egy olyan bank, mint a BRICS-országok bankja, amely saját pénznemével finanszírozza a Brazília és Kína, Brazília és más országok közötti kereskedelmi kapcsolatokat? Nehéz, mert nem vagyunk hozzászokva az ötlethez. Mindenki csak egy pénznemtől függ.”

A gyengülő amerikai pozíciót Lawrence Summers volt demokrata amerikai pénzügyminiszter kommentálta egy hete a Bloomberg Televízióban, aki szerint „aggasztó” a dollár befolyásának csökkenése. „A töredezettség egyre inkább elfogadottá válik, és – talán ez még aggasztóbb – szerintem egyre inkább terjed az az érzés, hogy a miénk (a dollár) nem a legjobb töredék, amellyel érdemes kapcsolatban lenni.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG