Nem várnak emelést 2019-re
A Fed mérsékleten lefelé módosította saját növekedési előrejelzéseit, ami tükrözi a gazdaság utóbbi időben tapasztalt lendületvesztését éppúgy, mint a saját retorikájában bekövetkezett eltolódást. A munkanélküliségi pályát is módosították felfelé, a munkanélküliségi ráta emelkedését várják az előrejelzett időszakban.
Az aktualizált „pontgrafikon” a galamblelkű álláspontot erősíti, amely szerint nem lesz kamatemelés 2019-ben és 2020-ban is csak egy. (A Fed “dot plot” grafikonja, pontokból álló ábrája az egyes bizottsági tagok álláspontjának összessége. A grafikonon minden pont egy tagot ábrázol – a szerk.) Ez még mindig több, mint amit a piac beáraz; a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) egyetlen résztvevője sem számít kamatcsökkentésre az előrejelzési időtávon belül. Emellett a FOMC bejelentette, hogy a mérlegleépítés szeptemberben véget ér, az általános piaci várakozásoknál korábban.
Powell elnök hangsúlyozta, hogy a gazdasági kilátások továbbra is kedvezőek, a fő kockázatok pedig kívülről jönnek, beleértve a globális lassulást, a kereskedelmi bizonytalanságot és a Brexit-et. Ugyanakkor a FOMC úgy véli, hogy a jelenlegi adatok nem utalnak bármely irányban történő politika-váltásra, megerősítve, hogy türelemre van szükség.
A Fed egyre inkább galamblelkű a kamatokkal kapcsolatban, ahogy lassabb gazdasági növekedést és növekvő munkanélküliséget tapasztal (gazdasági előrejelzések különböző évekre és hosszú távra; a Fed alapkamata /március és december/, a munkanélküliségi ráta /március és december/, a reál-GDP változása /március és december/). Forrás: az USA Federal Reserve gazdasági előrejelzései (medián), Fidelity International, 2019. március. |
Kicsi mozgástér
Miközben ezek a változások szilárdítják az esélyét a további szünetnek a szigorítási ciklusban, nem hagynak túl sok mozgásteret a Fed-nek a manőverezésre, ha az év hátralevő részében felfelé mutató meglepetés érkezne az adatokban. Így a galamblelkű jegybanki irányvonal hamarosan visszaüthet. Tekintettel az első negyedéves adatok torzulásaira, amelyek lefelé térítik el a foglalkoztatási számokat, egy kicsit hosszabb időre lesz szükség a gazdasági momentum jobb megvilágításba helyezéséhez.
Valószínű, hogy a második negyedévben felpattanást fogunk látni a foglalkoztatási mutatókban, ami az év eleji csalódást követően némi gyorsulásra utal majd. A lazább monetáris kondíciók, a munkaerőpiac további szűkülése, a növekedés és az infláció némi javulása az idei év későbbi szakaszában újabb szakpolitikai fordulatot tehet szükségessé. Ami a Fed-et visszahelyezheti a jegybanki politika normalizálásának pályájára. A kamatemelési ciklus újbóli felvétele – akár ez év vége felé, akár 2020-ban – továbbra is az alapforgatókönyv marad számomra. Tekintettel a jelenlegi árazásokra, a piacok sérülékenyek lennének ezen forgatókönyv esetén. Addig is, amíg a „Powell put” határozottan érvényben van, úgy tűnik, teljesen visszatértünk a kockázattűrő üzemmódba.
(“Powell Put”: az az elmélet, hogy a részvény– vagy kötvénypiacok nagy esése esetén a Fed, illetve annak elnöke beavatkozik kamatcsökkentéssel, vagy a kamatemelések elhagyásával. Ha ez igaz, az értékpapír-vásárlók egy eladási opcióhoz – “put”-hoz – hasonló védelemmel számolhatnak esések ellen. - a szerk.)