6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fed a mai kamatdöntő ülésen várhatóan ismét nagy lendülettel, 75 bázisponttal folytatja az inflációs harcot, miközben fokozza a vitát arról, hogy mikor térjen át a kisebb kamatemelésekre, hogy megóvja a világ legnagyobb gazdaságát a visszaeséstől. A hangsúly ezért nem is a döntésen, hanem a sajtótájékoztatón lesz.

Mivel az inflációs mutató az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által preferált két százalékos cél több mint négyszerese, a maginfláció pedig bőven meghaladja a cél háromszorosát, a jegybank kamatdöntő ülésének kimenetele az elemzők szerint nem kétséges: a jegybank zsinórban negyedszer is háromnegyed százalékponttal emeli a kamatokat, ezzel 3,75–4 százalékra emelve a szövetségi alapkamat célsávját.

Jerome Powell, a Fed elnöke. Egy bizonyos ponton” indokolt lesz lassítani a kamatemelések ütemét, és számba venni, hogy hogyan hat a gazdaságra a hitelfelvételi költségek 40 éve nem látott emelkedése. Fotó: EPA/SHAWN THEW
Jerome Powell, a Fed elnöke. Egy bizonyos ponton” indokolt lesz lassítani a kamatemelések ütemét, és számba venni, hogy hogyan hat a gazdaságra a hitelfelvételi költségek 40 éve nem látott emelkedése. Fotó: EPA/SHAWN THEW

De hogy mi következik ezután, az már kevésbé egyértelmű.

A legutóbbi, szeptemberi ülés után Jerome Powell, a Fed elnöke kijelentette, hogy „egy bizonyos ponton” indokolt lesz lassítani a kamatemelések ütemét, és számba venni, hogy hogyan hat a gazdaságra a hitelfelvételi költségek 40 éve nem látott emelkedése.

Ennek a pontnak a kijelölése, vagy legalábbis paramétereinek meghatározása intenzív vita tárgyát képezi a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság ülésén – vélekedik elemzésében a Reuters. De hasonlóképpen érvel az ING elemzője is, amikor a bizottság decemberi lassabb szigorításra való nyitottsága mértékét feszegeti.

Előbb meggyőzően enyhülnie kell az árnyomásnak?

Vagy a mérce egyszerűen csak az, hogy az inflációnak meg kell állnia, és nem szabad tovább romlania, még ha időbe is telik, amíg ténylegesen javul? Kérdéses, hogy mennyiben befolyásolja majd az amerikai inflációs kilátásokat a fenyegető európai recesszió, a kínai gazdaság lassulása és az ukrajnai háború által gerjesztett globális nyersanyagár-emelkedés. Hogyan lehet figyelembe venni az emelkedő amerikai kamatlábak késleltetett hatását, amelyek már most drámaian fékezik az ingatlanpiacot, de még nem hatottak a gazdaság egészére, és nem emelték a munkanélküliségi rátát, amely jelenleg 3,5 százalékon áll?

A szeptemberi ülést követően közzétett jegyzőkönyvek szerint a Fed 19 döntéshozójának többsége arra számított, hogy a kamatemelések lassítása decemberben megkezdődhet, és 2023-ban érheti el a 4,5–4,75 százalékos kamatlábat.

A szeptemberi ülés óta azonban a gazdasági adatok vegyesek voltak, az amerikai maginfláció még mindig emelkedik, de vannak arra utaló jelek, hogy a háztartások kiadásai és a munkahelyek számának növekedése lassul. A Fed döntéshozói ezért eltérő nézeteket fogalmaztak meg a kamatemelések esetleges lassításáról vagy akár szüneteltetéséről.

A maginfláció alakulása az Egyesült Államokban. (év/év, százalék) Forrás: Tradingeconomics
A maginfláció alakulása az Egyesült Államokban. (év/év, százalék) Forrás: Tradingeconomics

Michelle Bowman, a Fed kormányzótanácsának tagja például azt mondta, hogy az infláció enyhülésére utaló jeleket vár, mielőtt elérkezettnek érezné az időt a kamatemelések ütemének csökkentésére. Neel Kashkari, a minneapolisi Fed elnöke jelezte, hogy neki az is megfelelne, ha az infláció egyszerűen megállna.

Nem valószínű, hogy a kétnapos vita elég lesz a nézeteltérések feloldására.

„Úgy tűnik, még nincs konszenzus a bizottságban a decemberi emelés preferált mértékéről, ami korlátozza Powell lehetőségét, hogy iránymutatást adjon a kamatdöntést követően” – írták a Nomura közgazdászai. A Fed elnöke ehelyett vélhetően a később beérkező adatok fontosságát hangsúlyozza majd, bármiféle döntést megelőzően – beleértve az amerikai munkaerőpiac állapotáról és a legfontosabb, a friss inflációs adatokról szóló jelentést.

„A bizottságnak nincs oka arra, hogy decemberre korlátozza választási lehetőségeit, mivel valószínűleg még a leginkább galamblelkű döntéshozók is több információt szeretnének arról, hogy hogyan alakulnak az inflációs és munkaerőpiaci kockázatok, mielőtt jeleznék a monetáris politikai fordulatot” – írták a Barclays közgazdászai is.

A határidős piacok erősen a decemberben kezdődő kamatemelések lassulását árazzák, míg a jövő év elejére 4,75–5 százalékos kamatot várnak, ami viszont valamivel magasabb, mint amit maguk a döntéshozók jeleztek.

„Minden készen áll arra, hogy decemberben 50 bázispontot emeljen csak a jegybank, majd a kamatlábakat egy kicsit tovább emelve egy olyan szintet érjen el, amely elég magas ahhoz, hogy lefelé irányuló nyomást gyakoroljon az inflációra” – mondta Vincent Reinhart, a Dreyfus-Mellon vezető közgazdásza.

Ehhez hasonlóan járhat el az Európai Központi Bank is, amely kissé enyhébb hangot ütött meg, miután a múlt héten bejelentette 75 bázispontos kamatemelését.

Reinhart szerint a Fed döntéshozói is tisztában vannak azzal, hogy a Fed monetáris politikája jellemzően túl messzire megy. „Túl sokat szigorítanak, túl sokat enyhítenek, túl sokáig várnak. És ezt tudva lassítani fogják a tempót” – mondta.

Powell részéről bármi, ami azt sugallja, hogy a Fed a szeptemberi előrejelzéseit már elavultnak tekinti, felboríthatja a decemberi lassításra vonatkozó várakozásokat, és teret nyithat egy agresszívabb emelésnek.

Nyomás alatt a forint és a zloty

A közép-európai devizák tovább gyengülhetnek minden olyan jelzésre, amely a Federal Reserve jövőbeni agresszívabb kamatemelési terveit vetíti előre.

A várakozások közben délutánra mind a forint, mind a zloty kicsit erősödött a dollárhoz, és gyengült az euróhoz képest. Az eltérés abból adódik, hogy az euró erősödött a dollárhoz képest.

A dollárért 411,2 forintot, míg az euróért 407,025 forintot kértek délután 14:15-kor.

Egy dollár 4,7485 zlotyt, míg egy euró 4,7034 zlotyt ért ugyanekkor.

Árfolyam

Virág Barnabás, az Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Világgazdaságnak adott és szerdán megjelent interjújában megismételte, hogy az inflációs cél elérésének nincsen alternatívája, és elismerte, hogy minden eszközt készek bevetni az infláció leszorítása érdekében. A monetáris transzmisszióval kapcsolatban pedig kiemelte, hogy bizonyos – a transzmisszió szempontjából fontos – részpiacokon még több 100 bázispontos kamatemelkedés lehet indokolt.

Ludwik Kotecki lengyel monetáris döntéshozó arra figyelmeztetett, hogy Lengyelországban az infláció jövőre elérheti a 23–24 százalékot, ha a kormány nem hosszabbítja meg a fogyasztók védelmét célzó intézkedéseket az emelkedő árakkal szemben. Októberben 17,9 százalék volt az infláció éves szinten.

A befektetők a cseh jegybank csütörtöki kamatdöntő ülésére is várnak. Noha az elemzők többsége változatlan kamatlábat jósol, de a bank fenntartja a devizapiaci beavatkozások iránti elkötelezettségét, hogy megakadályozza a korona túlzott ingadozását.

Annak ellenére, hogy a zloty és a forint is erősödött az elmúlt napokban, az ING elemzői továbbra is úgy vélik, hogy mindkét devizával gyengébben kellene kereskedni. A zloty 4,75 EUR/PLN, a forint pedig a 415 EUR/HUF közelébe várható a Fed-döntést követő napokban – írták jegyzetükben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG