5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tajvan a régiónkat a kontinens egy olyan részének tekinti, amely az úgynevezett „régi Európával” ellentétben nem habozik keményebb megközelítést tanúsítani a kommunista Kínával való kapcsolatokban. A tajpeji kormány most arra ösztönzi az ország vállalatait, hogy Kínából Európába helyezzék át a befektetéseiket. Káncz Csaba jegyzete.

Október 5-12. között a tajvani kormány meghívására 9 európai szakértő vett részt egy tanulmányúton Tajpejben. E sorok szerzője mellett Berlinből, Bécsből és az EU volt kommunista tagországaiból érkeztek kutatók és véleményvezérek, hogy eszmét cseréljenek a szigetország kihívásairól és új stratégiájáról. Most két részben számolok be tárgyalásainkról.

Az EU-Tajvan kapcsolatok dinamikája

Tajvan igyekszik az EU figyelmét a kelet-ázsiai feszültségekre irányítani, mivel Kína egyre erőteljesebb gazdasági és biztonsági nyomást gyakorol a regionális környezetére. Tajpej pontosan érzékeli, hogy Brüsszel és Peking között nő a feszültség: mivel az EU vámokat vetett ki az elektromos járművek behozatalára, az megtorló intézkedéseket váltott ki Pekingből. Értesüléseim szerint Kaja Kallas, az EU új külügyi főnöke föl akarja értékelni az EU kapcsolatait Tajpejjel, anélkül, hogy alapjában megkérdőjelezné az EU „Egy-Kína” politikáját.

Az Európai Parlament egy tavalyi különleges állásfoglalásában erősítette meg Tajvan státuszát, mint „kulcsfontosságú EU-s partner és demokratikus szövetséges az Indo-csendes-óceáni térségben”, egyben határozottan elítélte Kína „Tajvan elleni folyamatos katonai provokációit”. Tajvan volt elnöke, Caj Jing-ven ezen a héten Brüsszelbe látogat, hogy találkozzon az Európai Unió törvényhozóival: ez az első alkalom, hogy egy volt tajvani vezető az EU fővárosába utazik.

Közép- és Kelet-Európa, mint az együttműködés hídja

Tajvan a régiónkat a kontinens egy olyan részének tekinti, amely az úgynevezett „régi Európával” ellentétben nem habozik keményebb megközelítést tanúsítani a kommunista vezetésű Kínával való kapcsolatokban.

A kínai Új Selyemút gigaprojekt keretében a balti államok - elsőként Litvánia - már két éve elhagyták a Peking és a közép- és kelet-európai országok közötti együttműködési fórumot (16 plusz 1). Emellett az ukrajnai orosz invázióval összefüggésben a kelet-európaiak (különösen Prága, Varsó és a baltiak) szilárd politikai szövetséget látnak Peking és Moszkva között, és egyre markánsabban fogalmazzák meg a Kínával szembeni ellenséges véleményüket.

„Ahogy a NATO keleti szárnyán és az Indo-csendes-óceáni térségben a szemünk előtt összeolvad a két színtér, a közép- és kelet-európai kormányoknak fel kell hívniuk a figyelmet arra, hogy stratégiai szempontból a Tajvan körüli fejlemények együtt mozognak az ukrajnai fejleményekkel, mivel Moszkva és Peking egymás mellett állnak a kialakuló globális rend alakításáért folyó versenyben” - írta tavasszal Alicja Bachulska, az Európai Külkapcsolati Tanács munkatársa.

A kutató szerint térségünk „az Európa és Tajvan közötti kapcsolatok növekedésének motorjaként” szolgál, miközben egyidejűleg bővítik közös gazdasági műveleteiket.

Azt már a gazdasági minisztérium államtitkára, Chern-Chyi Chen fejtette ki küldöttségünknek, hogy a tajvani vállalatokat arra ösztönzik: Kínából Európába helyezzék át a befektetéseiket. A közelmúlt legnagyobb tajvani beruházásai közül néhány Közép- és Nyugat-Európában történt, mint például a világ legnagyobb félvezetőgyártója, a tajvani TSMC 3,5 milliárd eurós beruházása Drezdában, vagy a tajvani Prologium megagyára, amely a franciaországi Dunkerque-ben található, elektromos autókhoz készült akkumulátorok gyártására szolgáló, mintegy 5 milliárd eurós beruházása. A drezdai beruházás kapcsán elhangzott, hogy a tajpeji minisztérium cseh beszállítókat keres a drezdai csúcstechnológiás gyárhoz.

Hozzátette: a tajpeji kormány pontosan tisztában van a TSMC nemzetstratégiai jelentőségével. A 2023-ban elfogadott új Nemzetbiztonsági Törvény már nemcsak az ország csúcstechnológiai bázisát védi, hanem azokat szakembereket is, akiknek hozzáférése van ezekhez a rendkívül érzékeny technológiákhoz.

Látogatás a kormányzó DPP párt külügyi vezetésénél

A párt külügyi és biztonságpolitikai vezetői elmondták küldöttségünknek: Hszi Csin-ping kínai elnök felkérte a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) vezérkarát, hogy 2027-ig készüljenek föl egy tajvani invázióra. A PLA az 1979-es Vietnám elleni (bukott) agressziója óta nem vívott háborút, így igazából csak a könyvekből ismerik a modern hadviselés fortélyait.

De a tajvani politikai vezetés értékelése szerint a 2027-es dátum nem tekinthető kőbe vésettnek: egyrészt a PLA-t átható, széleskörű korrupció miatt, másrészt a kínai gazdasági lassulás egyre markánsabb jelei miatt, ami akár egy gazdasági-pénzügyi földbeállással is végződhet.

Küldöttségünk a DPP külügyi vezetésével
Küldöttségünk a DPP külügyi vezetésével
Fotó: Káncz Csaba

A Kínai Kommunista Párt legitimitása nagyrészt a folyamatos jólét megteremtésén és fenntartásán alapszik. Ha viszont ez alapjaiban rendülne meg, az olyan szinten aláásná Hszi elnök legitimitását, hogy a PLA minden gyengesége ellenére bizony kiadhatja az inváziós parancsot Tajvan ellen. Valóban, míg 4-5 éve a tajvani kormányzó párt a dokumentumaiban nem alkalmazta a „katonai konfliktus” kifejezést Kínával kapcsolatban, ez mára széleskörben használttá vált.

A következő cikkemben a Nemzetbiztonsági Tanácsnál és a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Kutatóintézetnél tett látogatásunkról számolok be.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG