4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szénsavas italok, a Coca-Cola és a Pepsi oroszországi gyártásának leállítása miatt hirtelen érdekelni kezdték a sörpiac helyi vezető cégeit. Az orosz Heineken úgy döntött, elindítja saját termékcsaládját, kóla, narancs és citrom ízekkel.

E termékkategória új márkáinak belépése ellenére még mindig marad szabad rés a piacon. A verseny azonban erősödik, az eredeti üdítőket többlépcsős, párhuzamos import mechanizmuson keresztül hozzák be, az üzletek polcain változatlanul megjelennek, bár kisebb mennyiségben, miközben belépnek új gyártók is.

Júliusban és augusztusban a Heineken oroszországi vállalatcsoportja többféle alkoholmentes italra kért megfelelőségi nyilatkozatot, gyakorlatilag gyártási engedélyt – közölte a Kommerszant című népszerű orosz napilap, a Szövetségi Akkreditációs Szolgálat adatbázisára hivatkozva. A termékeket Royal Cola Original, Royal Cola Zero, Tony Lemony Orange és Tony Lemony Lemon néven forgalmazzák majd.

A kólákat Royal Cola Original és Royal Cola Zero néven fogják forgalmazni. Fotó: Depositphotos
A kólákat Royal Cola Original és Royal Cola Zero néven fogják forgalmazni. Fotó: Depositphotos

Az italok – amelyek a Heineken orosz gyáraiban készülnek - üveg, műanyag palack és
alumínium doboz formájában kerülnek az üzletekbe. A holland Heineken a harmadik legnagyobb sörgyártó Oroszországban, márkaportfóliójába tartozik az Amstel, az Okhota, a Three Bears, a Stepan Razin és más márkák. Szentpéterváron, Jekatyerinburgban, Irkutszkban, Nyizsnyij-Novgorodban, Novoszibirszkben, Habarovszkban és Sterlitamakban vannak üzemei. Bevételük 2021-ben 12,5 százalékkal, 36,9 milliárd rubelre nőtt.

A Kommerszant cikkében az interjúalany megjegyzi, hogy a Heinekennek már eddig is volt tapasztalata a limonádégyártás terén, így részükről ez különösen logikus lépés, hogy kihasználják a Coca-Cola és a Pepsi gyártási mennyiségének kiesését. Mint köztudott, a háború miatti válság kitörésével a Coca-Cola felfüggesztette termelését az Orosz Föderációban, a PepsiCo pedig leállította a Pepsi, a Mirinda és a 7Up gyártását. Ugyanakkor a Coca-Cola gyártó Multon Partners (korábban Coca-Cola HBC) Dobry márkanév alatt gyárt most szénsavas italokat, a PepsiCo pedig bővítette Evervess és Russky Dar termékcsaládját. Az importált (például lengyel) Coca-Colát továbbra is könnyű megtalálni az élelmiszeráruházak polcain.

A Kommerszant által meginterjúvolt szakemberek szerint a választék bővítése növelheti a nagyvállalat értékét, holott ez inkább csak ésszerű reakció a piaci változásokra. A NielsenIQ adatai szerint májustól júliusig a helyi szódamárkák részesedése 19,8%-ról 25,3%-ra nőtt, január-augusztusi eladásai pénzben kifejezve 22,6%-kal, volumenben pedig 1,3%-kal nőttek éves összevetésben.

A Famous Amazing Brands (Vanilla Flight és Anarchy) egyik alapítója, Anton Sztyelmakov megjegyzi, hogy „a minőséget komolyan vevő cégek” általában európai gyártóktól vásárolnak koncentrátumokat, amelyek importja most már Törökországon és Kazahsztánon keresztül is lehetséges. A szakember szerint a Heineken egy hónapon belül kihelyezheti új termékekeit az üzletekbe, amelyek piacra dobása minimális befektetést igényel. Egyedüli nehézségként az alumíniumdoboz hiányát és a CO2-ellátás nehézségeit említik.

Ami a sört illeti, Alekszej Akszel, a Volkovskaya Brewery vezérigazgatója szerint az Orosz Föderációan a sörtermelés az év első felében nőtt, éppen az import csökkenése miatt, ezt megelőzően a piac általában stabil volt.  A 2010-es években a Baltika (amely a Carlsberg csoport része) már gyártott szénsavas italokat.  Anton Sztyelmakov szerint van helye a piacon az új szénsavas italmárkáknak, jóllehet, mindenki tudja, hogy a Dobry márka erőssége nem hasonlítható össze a Coca-Coláéval. 

A két nagy világcég helyi termelésének kiesésével átrendeződött az üdítőitalgyártás Oroszországban, de hiányról nem lehet beszélni, sőt, erősödnek a piaci pozíciók, és a legnagyobb szereplők egyre intenzívebben fejlesztik a választékot.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG