5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az USA hiszterizáló Kína-ellenes nyelvezete a bizonytalanság légkörét teremtette meg Amerikában, amely bumerángként csap vissza erőszak formájában az ázsiai származásúakra.   A külpolitikai kampány régi sebeket tép fel, hiszen az USA első két bevándorlási törvénye a kínai vendégmunkások kizárását célozta meg. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

A hétvégén szerte az Egyesült Államokban tüntetésekkel és virrasztásokkal emlékeztek meg a múlt heti atlantai vérengzésről, amelynek 8 halálos áldozata volt, köztük 6 ázsiai nő.  Atlanta mellett megmozdulások voltak San Francisco-ban, Houstonban, New York-ban, Pittsburgh-ben, San Antonio-ban és Buffalo-ban.

A kanadai Montreálban is ezrek vonultak föl.  A hivatalos jelentések szerint Quebec fővárosában tavaly 22 „szörnyű” bűntettet követtek el ázsiaiak ellen, amely 500 százalékos emelkedés 2019-hez képest.

Több eset történt, mint ami regisztrálva van

Az Egyesült Államok 16 legnagyobb városában tavaly 150 százalékkal nőtt az ázsiaiak elleni gyűlölet-bűncselekmények száma a megelőző évhez képest. Egy erre szakosodott bejelentői fórum (Stop AAPI Hate) pár napja jelentette, hogy a járvány kitörése óta közel 3800 incidens ért ázsiai származású amerikaiakat - és az áldozatok 68 százaléka nő volt.  

Az első csúcstalálkozó, amióta Biden az elnök  (Fotó: EPA/LIU JIE/XINHUA)
Az első csúcstalálkozó, amióta Biden az elnök (Fotó: EPA/LIU JIE/XINHUA)

A bejelentett esetek 70 százaléka szóbeli bántalmazás volt, több mint 20 százalék arról panaszkodott, hogy látványosan kikerülik, kiközösítik őket, nyolc százalék tettlegességről, hat százalék pedig arról tett bejelentést, hogy szándékosan leköhögték vagy meglökték. Ezeken kívül még amiatt is érkeztek panaszok, hogy munkahelyen vagy a szolgáltatások igénybevételekor hátrányt szenvednek.

A civil szervezet hozzátette, hogy a gyűlölet-bűncselekmények valós száma ennél magasabb, hiszen általában az ilyen esetek nincsenek teljes körűen regisztrálva.  Ennél a friss atlantai mészárlásnál is minden bizonnyal ennek lehetünk tanúi.  A rendőrség elvetette ugyanis a gyűlölet-bűncselekmény tényállását azon elképesztő oknál fogva, hogy az elkövető – a 21 éves Robert Aaron Long - saját bevallása szerint nem rasszista okból ölt.

A bumeráng-hatás

Biden elnök elítélte az atlantai atrocitást, de sem maga a beszéd, sem a Fehér Ház ezzel kapcsolatos közleménye nem tért ki a lényegre. Annak elismerésére ugyanis, hogy Washington hiszterizáló Kína-ellenes nyelvezete a félelem és bizonytalanság légkörét teremtette meg az országban, amely bumerángként csap vissza erőszak formájában az ázsiai származású amerikaiakra.  Valóban az amerikai külpolitikának most éppen ez a lövöldözés jelent meg belpolitikai vetületként.

A Trump kormányzat 2017 decemberi Nemzetbiztonsági Stratégiája 33 alkalommal említi Kínát, több, mint kétszer annyi alkalommal, mint a megelőző Obama kormányzat 2015 februári stratégiai dokumentuma.  Hasonlóképpen, az új Biden adminisztráció Ideiglenes Nemzetbiztonsági Stratégiai Iránymutatása több alkalommal emeli ki Kínát, mint közvetlen veszélyt az USA nemzetbiztonságára. 

 Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)
Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)

Amikor az elmúlt napokban a kongresszusban felerősödtek a hangok, amelyek a Pentagon csillagászati költségvetésének megnyirbálásra szólítottak fel, Rob Wittman republikánus képviselő a mikroblogján szétkürtölte, hogy "Kína nem kevesebbre, mint az Egyesült Államok teljes megsemmisítésére tör". A képviselőházban Wittman kapja a legtöbb kampánybefizetést fegyvergyártók részéről, így az ő hiszterizáló kommunikációja nagyban hozzájárul az ázsiai amerikaiak elleni bizalmatlansághoz és gyűlölködéshez.  

Történelmi gyökerek

Washington Kína-ellenes kampánya valójában nagyon régi sebeket tép fel, hiszen az ország első két bevándorlási törvénye (Page Act, 1875 és a Chinese Exclusion Act, 1882) a kínai vendégmunkások kizárását célozták.  1871-ben a csőcselék Los Angelesben 17 kínai munkást lincselt halálra.  San Fransisco közkórházaiban például teljesen megszokott volt a 19. században, hogy nem is látták el a kínai nemzetiségű embereket.

1982-ben, a Japánnal folytatott autókereskedelmi háborúskodás tetőpontján Detroit-ban halálra vertek egy kínai származású amerikait, Vincent Chin-t.  Az elkövetők egyszerűen azt hitték, hogy egy japánnal állnak szemben.   

Az utolsó népszámlálási adatok szerint a legtöbb, közel hatmillió ázsiai származású amerikai Kaliforniában él. Ők teszik ki az állam lakosainak tizenöt százalékát, és ez a szám jóval magasabb, mint máshol az országban.

Kaliforniát a járvány nagyon súlyosan érintette, ötvenezernél is többen haltak meg. Az állam 34 megyéjében csak tavaly március és május között 800, koronavírushoz köthető gyűlölet-bűncselekmény történt. Azóta ezeknek a száma megsokszorozódott.  Orange megyében tízszeresére nőtt az ázsiai származású lakosok elleni incidensek száma, a szomszédos Los Angelesben pedig több mint duplájára.

Németországi incidensek

Németországban az 1930-as években a nemzetiszocialista rezsim az országban élő kínaiakat elüldözte, vagy kényszermunkatáborba zárta.  De az ázsiai származásúak elleni erőszakos incidensek az 1990-es újraegyesítést követően következtek be.  

A célkeresztbe az a mintegy 60 ezer vietnámi került, akik az NDK-ban a kommunista rezsim meghívása alapján dolgoztak.  A Kelet-németországi területeken 1992-ben Hoyerwerdában és Rostockban a neonáci fiatalok megtámadták és felgyújtották szállásaikat.  Azóta viszont nem történt hasonlóan súlyos atrocitás Németországban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG