4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai első negyedéves GDP-adatok közelebbi áttekintése vegyes üzeneteket közvetít az ország gazdasági teljesítményéről. De a legvilágosabb jelzés a jövőre nézve az, hogy a befektetőknek figyelniük kell Kína egyre nagyobb hitelnövekedésére.
(fotó: Pixabay)

Mélyebbre ásni a számokba

A tapasztalt kínai megfigyelők már hozzászoktak, hogy a hivatalos gazdasági adatokat rejtő csomagokból furcsa dolgok kerülnek elő. Ezért a szkepticizmus gyakori. Ám az első negyedévi jelentésekből származó adatok azonban érdekes alapvetéseket tartalmaztak.

Amint arról beszámoltak, a 6,4 százalékos negyedéves növekedési ütem pozitív meglepetés volt – még úgy is, hogy Kína leglassúbb növekedése volt az utóbbi tíz évben. Ám amire a közzétett szám igazán utal – néhány nem hivatalos kiigazítással a szezonalitás terén – az  a reálnövekedés jelentős gyorsulása az előző három negyedévhez képest. Ami kis híján elérte a 7 százalékot éves alapon.

1. ábra: Az egyenletes reál-GDP növekedési ütem ellenére Kína nominális GDP-növekedése élesen lelassult az első negyedévben, visszatért a 2009-es szintre. Sötétkék vonal: nominális GDP, év/év. Világoskék: Reálszintű GDP, év/év. Forrás: Bloomberg, Fidelity International, 2019. április

Figyelj a nominális GDP lassulására

Ám tanulságosabb a nominális (az aktuális árakon mért és az inflációhoz nem igazított) GDP éles lassulása. Ez a leglassabb negyedéves növekedési rátát jelentette 2009 óta, ami durván összhangban van a legutóbbi, 2015-ös adattal. Bizonyos értelemben ez nem is meglepő. Az első negyedévben tapasztalt jelentős gyáripari infláció-csökkenés, amit a termelői árindex is tükrözött, összhangban állt a reálszintű ipari növekedéssel – az árváltozásokkal korrigálva –, és a nominálisnál gyorsabb volt.

Ugyanakkor a közgazdászok nagyon szkeptikusak lesznek azzal kapcsolatban, hogy a gyáripari GDP valóban ilyen gyors, két számjegyű reálnövekedést ért-e el, amire az adatok utalnak. Egy olyan negyedévben, amelyet egyébként erős deflációs nyomás jellemzett. Ugyanez mondható el a márciusra jelentett ipari termelés meglepő emelkedéséről, amely hirtelen a leggyorsabb növekedést mutatta 2014 óta. Ez úgy tűnik, nincs szinkronban a PPI gyengeségével (PPI: termelői árindex).

További aggodalomra ad okot a GDP-ben a szolgáltatások növekedésének további lassulása. Ez az ágazat a kínai belföldi fogyasztási sztori mögötti hajtóerő kellene legyen. Ehelyett a leggyengébb eddig feljegyzett éves szintű növekedési szintre lassult le, a negyedév során az 5 százalékos éves növekedés alá zuhant.

Ami a történet mögött van

Az ezekből az adatokból következő valódi üzenet az, hogy Kína kénytelennek érezte magát, hogy pozitív meglepetést okozzon a piacoknak, annak ellenére, hogy az adatok gondosabb vizsgálata kétségeket vet fel. Úgy tűnik, hogy a politikai döntéshozók megpróbálják segíteni a piacokat, a vállalatokat és a fogyasztókat a bizalom újbóli megszerzésében, a Kína 2018 vége felé tapasztalt mélyen negatív gazdasági momentumának megfordításában.

Az erre az alapállásra vonatkozó további bizonyítékok egyértelműek a legutóbbi politikai intézkedések fényében. Magas rangú tisztviselők erőteljes és ismételt nyilatkozatai ellenére, melyek szerint Kína nem fogja ösztönző intézkedésekhez folyamodni, amelyekkel elárasztja a gazdaságot, az első negyedévi hitelexpanzió jóval magasabb volt, mint amit az előző negyedévben mértek. Hihetetlen mértben, 40 százalékkal nőtt éves alapon. Ezek nem egy, a gazdaság alapvetően megfelelő teljesítményével elégedett kormányzat cselekedetei, csak egy kis finomhangolással kiegészítve.

Útravalóul: vigyázó szemetek a hitelre vessétek

Tehát a piacok számára kulcsfontosságú kérdés az, hogy a kínai stimulus működni fog-e? A legfontosabb iránymutatások eddig vegyesek. A márciusi adatok a kínai ingatlanszektor meglepő fellendülését mutatják, de még mindig vérszegény infrastrukturális kiadásokat. A hitelek azonban csak késéssel hatnak a reáltevékenységre a negyedéves mérésekben, így nem lenne meglepő, ha a közeljövőben néhány csalódás érkezne a havi adatokban. Ez azt jelenti, hogy Kína hitelezési adatai az elmúlt évtizedben az egyik legfontosabb vezető mutatónak bizonyultak mind a kínai gazdasági aktivitás, mind pedig a globális gazdaság számára.

Annak ellenére, hogy a legfrissebb GDP-számok vegyes üzeneteket tartalmaztak, a befektetők számára a legfontosabb figyelendő dolog az lesz, hogy Kína hihetetlen hitelmegugrása milyen hatással lesz – a hozzánk 2019 későbbi részében beköszöntő gazdaság számára.

Ian Samson, tőkepiaci kutató elemző

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG