4p
A kínai első negyedéves GDP-adatok közelebbi áttekintése vegyes üzeneteket közvetít az ország gazdasági teljesítményéről. De a legvilágosabb jelzés a jövőre nézve az, hogy a befektetőknek figyelniük kell Kína egyre nagyobb hitelnövekedésére.
(fotó: Pixabay)

Mélyebbre ásni a számokba

A tapasztalt kínai megfigyelők már hozzászoktak, hogy a hivatalos gazdasági adatokat rejtő csomagokból furcsa dolgok kerülnek elő. Ezért a szkepticizmus gyakori. Ám az első negyedévi jelentésekből származó adatok azonban érdekes alapvetéseket tartalmaztak.

Amint arról beszámoltak, a 6,4 százalékos negyedéves növekedési ütem pozitív meglepetés volt – még úgy is, hogy Kína leglassúbb növekedése volt az utóbbi tíz évben. Ám amire a közzétett szám igazán utal – néhány nem hivatalos kiigazítással a szezonalitás terén – az  a reálnövekedés jelentős gyorsulása az előző három negyedévhez képest. Ami kis híján elérte a 7 százalékot éves alapon.

1. ábra: Az egyenletes reál-GDP növekedési ütem ellenére Kína nominális GDP-növekedése élesen lelassult az első negyedévben, visszatért a 2009-es szintre. Sötétkék vonal: nominális GDP, év/év. Világoskék: Reálszintű GDP, év/év. Forrás: Bloomberg, Fidelity International, 2019. április

Figyelj a nominális GDP lassulására

Ám tanulságosabb a nominális (az aktuális árakon mért és az inflációhoz nem igazított) GDP éles lassulása. Ez a leglassabb negyedéves növekedési rátát jelentette 2009 óta, ami durván összhangban van a legutóbbi, 2015-ös adattal. Bizonyos értelemben ez nem is meglepő. Az első negyedévben tapasztalt jelentős gyáripari infláció-csökkenés, amit a termelői árindex is tükrözött, összhangban állt a reálszintű ipari növekedéssel – az árváltozásokkal korrigálva –, és a nominálisnál gyorsabb volt.

Ugyanakkor a közgazdászok nagyon szkeptikusak lesznek azzal kapcsolatban, hogy a gyáripari GDP valóban ilyen gyors, két számjegyű reálnövekedést ért-e el, amire az adatok utalnak. Egy olyan negyedévben, amelyet egyébként erős deflációs nyomás jellemzett. Ugyanez mondható el a márciusra jelentett ipari termelés meglepő emelkedéséről, amely hirtelen a leggyorsabb növekedést mutatta 2014 óta. Ez úgy tűnik, nincs szinkronban a PPI gyengeségével (PPI: termelői árindex).

További aggodalomra ad okot a GDP-ben a szolgáltatások növekedésének további lassulása. Ez az ágazat a kínai belföldi fogyasztási sztori mögötti hajtóerő kellene legyen. Ehelyett a leggyengébb eddig feljegyzett éves szintű növekedési szintre lassult le, a negyedév során az 5 százalékos éves növekedés alá zuhant.

Ami a történet mögött van

Az ezekből az adatokból következő valódi üzenet az, hogy Kína kénytelennek érezte magát, hogy pozitív meglepetést okozzon a piacoknak, annak ellenére, hogy az adatok gondosabb vizsgálata kétségeket vet fel. Úgy tűnik, hogy a politikai döntéshozók megpróbálják segíteni a piacokat, a vállalatokat és a fogyasztókat a bizalom újbóli megszerzésében, a Kína 2018 vége felé tapasztalt mélyen negatív gazdasági momentumának megfordításában.

Az erre az alapállásra vonatkozó további bizonyítékok egyértelműek a legutóbbi politikai intézkedések fényében. Magas rangú tisztviselők erőteljes és ismételt nyilatkozatai ellenére, melyek szerint Kína nem fogja ösztönző intézkedésekhez folyamodni, amelyekkel elárasztja a gazdaságot, az első negyedévi hitelexpanzió jóval magasabb volt, mint amit az előző negyedévben mértek. Hihetetlen mértben, 40 százalékkal nőtt éves alapon. Ezek nem egy, a gazdaság alapvetően megfelelő teljesítményével elégedett kormányzat cselekedetei, csak egy kis finomhangolással kiegészítve.

Útravalóul: vigyázó szemetek a hitelre vessétek

Tehát a piacok számára kulcsfontosságú kérdés az, hogy a kínai stimulus működni fog-e? A legfontosabb iránymutatások eddig vegyesek. A márciusi adatok a kínai ingatlanszektor meglepő fellendülését mutatják, de még mindig vérszegény infrastrukturális kiadásokat. A hitelek azonban csak késéssel hatnak a reáltevékenységre a negyedéves mérésekben, így nem lenne meglepő, ha a közeljövőben néhány csalódás érkezne a havi adatokban. Ez azt jelenti, hogy Kína hitelezési adatai az elmúlt évtizedben az egyik legfontosabb vezető mutatónak bizonyultak mind a kínai gazdasági aktivitás, mind pedig a globális gazdaság számára.

Annak ellenére, hogy a legfrissebb GDP-számok vegyes üzeneteket tartalmaztak, a befektetők számára a legfontosabb figyelendő dolog az lesz, hogy Kína hihetetlen hitelmegugrása milyen hatással lesz – a hozzánk 2019 későbbi részében beköszöntő gazdaság számára.

Ian Samson, tőkepiaci kutató elemző

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG