4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kínai első negyedéves GDP-adatok közelebbi áttekintése vegyes üzeneteket közvetít az ország gazdasági teljesítményéről. De a legvilágosabb jelzés a jövőre nézve az, hogy a befektetőknek figyelniük kell Kína egyre nagyobb hitelnövekedésére.
(fotó: Pixabay)

Mélyebbre ásni a számokba

A tapasztalt kínai megfigyelők már hozzászoktak, hogy a hivatalos gazdasági adatokat rejtő csomagokból furcsa dolgok kerülnek elő. Ezért a szkepticizmus gyakori. Ám az első negyedévi jelentésekből származó adatok azonban érdekes alapvetéseket tartalmaztak.

Amint arról beszámoltak, a 6,4 százalékos negyedéves növekedési ütem pozitív meglepetés volt – még úgy is, hogy Kína leglassúbb növekedése volt az utóbbi tíz évben. Ám amire a közzétett szám igazán utal – néhány nem hivatalos kiigazítással a szezonalitás terén – az  a reálnövekedés jelentős gyorsulása az előző három negyedévhez képest. Ami kis híján elérte a 7 százalékot éves alapon.

1. ábra: Az egyenletes reál-GDP növekedési ütem ellenére Kína nominális GDP-növekedése élesen lelassult az első negyedévben, visszatért a 2009-es szintre. Sötétkék vonal: nominális GDP, év/év. Világoskék: Reálszintű GDP, év/év. Forrás: Bloomberg, Fidelity International, 2019. április

Figyelj a nominális GDP lassulására

Ám tanulságosabb a nominális (az aktuális árakon mért és az inflációhoz nem igazított) GDP éles lassulása. Ez a leglassabb negyedéves növekedési rátát jelentette 2009 óta, ami durván összhangban van a legutóbbi, 2015-ös adattal. Bizonyos értelemben ez nem is meglepő. Az első negyedévben tapasztalt jelentős gyáripari infláció-csökkenés, amit a termelői árindex is tükrözött, összhangban állt a reálszintű ipari növekedéssel – az árváltozásokkal korrigálva –, és a nominálisnál gyorsabb volt.

Ugyanakkor a közgazdászok nagyon szkeptikusak lesznek azzal kapcsolatban, hogy a gyáripari GDP valóban ilyen gyors, két számjegyű reálnövekedést ért-e el, amire az adatok utalnak. Egy olyan negyedévben, amelyet egyébként erős deflációs nyomás jellemzett. Ugyanez mondható el a márciusra jelentett ipari termelés meglepő emelkedéséről, amely hirtelen a leggyorsabb növekedést mutatta 2014 óta. Ez úgy tűnik, nincs szinkronban a PPI gyengeségével (PPI: termelői árindex).

További aggodalomra ad okot a GDP-ben a szolgáltatások növekedésének további lassulása. Ez az ágazat a kínai belföldi fogyasztási sztori mögötti hajtóerő kellene legyen. Ehelyett a leggyengébb eddig feljegyzett éves szintű növekedési szintre lassult le, a negyedév során az 5 százalékos éves növekedés alá zuhant.

Ami a történet mögött van

Az ezekből az adatokból következő valódi üzenet az, hogy Kína kénytelennek érezte magát, hogy pozitív meglepetést okozzon a piacoknak, annak ellenére, hogy az adatok gondosabb vizsgálata kétségeket vet fel. Úgy tűnik, hogy a politikai döntéshozók megpróbálják segíteni a piacokat, a vállalatokat és a fogyasztókat a bizalom újbóli megszerzésében, a Kína 2018 vége felé tapasztalt mélyen negatív gazdasági momentumának megfordításában.

Az erre az alapállásra vonatkozó további bizonyítékok egyértelműek a legutóbbi politikai intézkedések fényében. Magas rangú tisztviselők erőteljes és ismételt nyilatkozatai ellenére, melyek szerint Kína nem fogja ösztönző intézkedésekhez folyamodni, amelyekkel elárasztja a gazdaságot, az első negyedévi hitelexpanzió jóval magasabb volt, mint amit az előző negyedévben mértek. Hihetetlen mértben, 40 százalékkal nőtt éves alapon. Ezek nem egy, a gazdaság alapvetően megfelelő teljesítményével elégedett kormányzat cselekedetei, csak egy kis finomhangolással kiegészítve.

Útravalóul: vigyázó szemetek a hitelre vessétek

Tehát a piacok számára kulcsfontosságú kérdés az, hogy a kínai stimulus működni fog-e? A legfontosabb iránymutatások eddig vegyesek. A márciusi adatok a kínai ingatlanszektor meglepő fellendülését mutatják, de még mindig vérszegény infrastrukturális kiadásokat. A hitelek azonban csak késéssel hatnak a reáltevékenységre a negyedéves mérésekben, így nem lenne meglepő, ha a közeljövőben néhány csalódás érkezne a havi adatokban. Ez azt jelenti, hogy Kína hitelezési adatai az elmúlt évtizedben az egyik legfontosabb vezető mutatónak bizonyultak mind a kínai gazdasági aktivitás, mind pedig a globális gazdaság számára.

Annak ellenére, hogy a legfrissebb GDP-számok vegyes üzeneteket tartalmaztak, a befektetők számára a legfontosabb figyelendő dolog az lesz, hogy Kína hihetetlen hitelmegugrása milyen hatással lesz – a hozzánk 2019 későbbi részében beköszöntő gazdaság számára.

Ian Samson, tőkepiaci kutató elemző

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG