(fotó: Pixabay) |
Mélyebbre ásni a számokba
A tapasztalt kínai megfigyelők már hozzászoktak, hogy a hivatalos gazdasági adatokat rejtő csomagokból furcsa dolgok kerülnek elő. Ezért a szkepticizmus gyakori. Ám az első negyedévi jelentésekből származó adatok azonban érdekes alapvetéseket tartalmaztak.
Amint arról beszámoltak, a 6,4 százalékos negyedéves növekedési ütem pozitív meglepetés volt – még úgy is, hogy Kína leglassúbb növekedése volt az utóbbi tíz évben. Ám amire a közzétett szám igazán utal – néhány nem hivatalos kiigazítással a szezonalitás terén – az a reálnövekedés jelentős gyorsulása az előző három negyedévhez képest. Ami kis híján elérte a 7 százalékot éves alapon.
1. ábra: Az egyenletes reál-GDP növekedési ütem ellenére Kína nominális GDP-növekedése élesen lelassult az első negyedévben, visszatért a 2009-es szintre. Sötétkék vonal: nominális GDP, év/év. Világoskék: Reálszintű GDP, év/év. Forrás: Bloomberg, Fidelity International, 2019. április
Figyelj a nominális GDP lassulására
Ám tanulságosabb a nominális (az aktuális árakon mért és az inflációhoz nem igazított) GDP éles lassulása. Ez a leglassabb negyedéves növekedési rátát jelentette 2009 óta, ami durván összhangban van a legutóbbi, 2015-ös adattal. Bizonyos értelemben ez nem is meglepő. Az első negyedévben tapasztalt jelentős gyáripari infláció-csökkenés, amit a termelői árindex is tükrözött, összhangban állt a reálszintű ipari növekedéssel – az árváltozásokkal korrigálva –, és a nominálisnál gyorsabb volt.
Ugyanakkor a közgazdászok nagyon szkeptikusak lesznek azzal kapcsolatban, hogy a gyáripari GDP valóban ilyen gyors, két számjegyű reálnövekedést ért-e el, amire az adatok utalnak. Egy olyan negyedévben, amelyet egyébként erős deflációs nyomás jellemzett. Ugyanez mondható el a márciusra jelentett ipari termelés meglepő emelkedéséről, amely hirtelen a leggyorsabb növekedést mutatta 2014 óta. Ez úgy tűnik, nincs szinkronban a PPI gyengeségével (PPI: termelői árindex).
További aggodalomra ad okot a GDP-ben a szolgáltatások növekedésének további lassulása. Ez az ágazat a kínai belföldi fogyasztási sztori mögötti hajtóerő kellene legyen. Ehelyett a leggyengébb eddig feljegyzett éves szintű növekedési szintre lassult le, a negyedév során az 5 százalékos éves növekedés alá zuhant.
Ami a történet mögött van
Az ezekből az adatokból következő valódi üzenet az, hogy Kína kénytelennek érezte magát, hogy pozitív meglepetést okozzon a piacoknak, annak ellenére, hogy az adatok gondosabb vizsgálata kétségeket vet fel. Úgy tűnik, hogy a politikai döntéshozók megpróbálják segíteni a piacokat, a vállalatokat és a fogyasztókat a bizalom újbóli megszerzésében, a Kína 2018 vége felé tapasztalt mélyen negatív gazdasági momentumának megfordításában.
Az erre az alapállásra vonatkozó további bizonyítékok egyértelműek a legutóbbi politikai intézkedések fényében. Magas rangú tisztviselők erőteljes és ismételt nyilatkozatai ellenére, melyek szerint Kína nem fogja ösztönző intézkedésekhez folyamodni, amelyekkel elárasztja a gazdaságot, az első negyedévi hitelexpanzió jóval magasabb volt, mint amit az előző negyedévben mértek. Hihetetlen mértben, 40 százalékkal nőtt éves alapon. Ezek nem egy, a gazdaság alapvetően megfelelő teljesítményével elégedett kormányzat cselekedetei, csak egy kis finomhangolással kiegészítve.
Útravalóul: vigyázó szemetek a hitelre vessétek
Tehát a piacok számára kulcsfontosságú kérdés az, hogy a kínai stimulus működni fog-e? A legfontosabb iránymutatások eddig vegyesek. A márciusi adatok a kínai ingatlanszektor meglepő fellendülését mutatják, de még mindig vérszegény infrastrukturális kiadásokat. A hitelek azonban csak késéssel hatnak a reáltevékenységre a negyedéves mérésekben, így nem lenne meglepő, ha a közeljövőben néhány csalódás érkezne a havi adatokban. Ez azt jelenti, hogy Kína hitelezési adatai az elmúlt évtizedben az egyik legfontosabb vezető mutatónak bizonyultak mind a kínai gazdasági aktivitás, mind pedig a globális gazdaság számára.
Annak ellenére, hogy a legfrissebb GDP-számok vegyes üzeneteket tartalmaztak, a befektetők számára a legfontosabb figyelendő dolog az lesz, hogy Kína hihetetlen hitelmegugrása milyen hatással lesz – a hozzánk 2019 későbbi részében beköszöntő gazdaság számára.
Ian Samson, tőkepiaci kutató elemző