Angela Merkel német kancellár. Kép forrása: EPA/Kay Nietfeld |
Macron francia elnök májusi megválasztásakor számos politikai elemző és fogadatlan prókátor gyorsan leszögezte, hogy az európai integrációt fenyegető veszélyfelhők elvonultak. A Brexit egyszeri sokk volt csupán, és a német választások után az újjáéledt Párizs-Berlin tengely az EU-t biztosabb gazdasági és politikai alapokra helyezi majd. De a vasárnapi német eredmények még a legoptimistább megfigyelőt is pozíciója alapos újraértékelésére készteti.
Megrendülő európai centrum
Most vált világossá sokak számára az, hogy Merkel Willkommenskulturja két év elteltével megrendítette a német politikai centrumot, ez pedig Berlin politikai súlya miatt egyben az európai politikai centrum megrendülését is eredményezi. A súlyosan meggyengült Merkelnek most egyszerre kellene összetartania az EU-t, megóvnia a transzatlanti kötelék szálait egy kiszámíthatatlan amerikai elnök mellett, Macronnal erős szövetséget kialakítania, megszelídítenie a „visegrádi disszidenseket”, gondját viselni a bizonytalan politikai vizekre tévedt Spanyolországnak és permanens aládúcolást biztosítani a zombi olasz bankrendszer számára. Ha pedig mindez nem lenne elég, akkor az október 15-én esedékes ausztriai választások nyomán az előrejelzések szerint az euroszkeptikus Szabadságpárt akár a kormányba is bekerülhet.
A francia diplomácia nem ma kezdte a szakmát, pillanatok alatt reagált és Macron kedden már egy jelentősen lefaragott uniós integrációs tervvel állt elő. De azért pár fontos javaslat maradt a zsákban, így a közös európai védelmi politika és az európai ügyészség mellett tört lándzsát, valamint európai polgári védelmi csapatokat, közös határvédelmet és európai menedékügyi hatóságokat követelt. Korábban nem látott mértékű adó és gazdaságpolitikai harmonizációról is beszélt.
A bajorok faképnél hagyhatják Merkelt
A megroggyant bajor konzervatív CSU egyik vezetője, Hans Michelbach szerint viszont ezek nem vezetnek előre, miközben Macronnak "nem kellene elfelejtenie feladatát", a francia költségvetési hiány 3 százalék alá szorítását. Az piacpárti FDP szerint "bátor beszéd volt, még ha nem is mindegyik javaslatot támogatja a párt". Alexander Graf Lambsdorff vezető FDP politikus számára ilyen keretek között a közös európai költségvetés nem elfogadható.
Káncz Csaba |
A bajor CSU-t, amely a második világháború óta szinte egyeduralkodóként páváskodott Münchenben, vasárnap szinte agyonverték a politikai ellenfelek az AfD vezetésével. A CSU máris jelezte, hogy felülvizsgálja a CDU-val sok évtizedes szövetségét. A CDU belső erjedése is megindult, Rupert Scholz volt védelmi miniszter egyenesen úgy látja, hogy megkezdődött az Istenek Alkonya. Ráadásul biztos hazai pozíciók nélkül nehéz kompromisszumot kötni más államokkal. A Washington Post is úgy látja, hogy komoly következményei lesznek Európára nézve, hogy Merkel megbotlott a választásokon.
De nemcsak Párizs, hanem London számára is rossz hír Merkel vártnál gyengébb választási eredménye. Kevésbé számíthat a régi-új kancellár segítségére a holtpontra jutott ügyek megmozdításában, Merkelnek ugyanis fél szemét a megerősödött nacionalista Alternatíva Németországnak (AfD) párton kell tartania. Ha megkönnyíteni a britek távozását az EU-ból, azzal az euroszkeptikus politikai erő kezére játszana, hiszen az átvehetné a mondást, miszerint az unión kívül is van élet.
Káncz Csaba jegyzete.