Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tavaly februárban kifejtette, hogy „a Huawei elleni nemzetbiztonsági aggodalom valójában a Nyugat képmutatása”. 10 napja hazánk külügyminisztere újonnan cserbenhagyta szövetségeseit, és a WHO-Kína-Tajvan vita kapcsán a South China Morning Post beszámolója szerint közölte kínai kollégájával, hogy Pekinget támogatja a vitában. De lehet, hogy gyorsan fogy a levegő Kína ügyében a miniszter körül?
Josep Borell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn kijelentette, hogy az EU „robusztusabb” Kína stratégiát kell, hogy képviseljen, egyben Brüsszelnek javítania kell kapcsolatait Ázsia demokratikus országaival. Az EU külügyminiszterei még a héten megtárgyalják az új EU-Kína stratégiát, és Peking új hongkongi biztonsági lépései súlyosan beárnyékolják a vitát.
Egyesült Királyság
Szintén a napokban robbant a hír, miszerint Boris Johnson miniszterelnök vissza akarja fogni a Huawei részvételét az ország 5G-s távközlési rendszerében. A befolyásos konzervatív lap szerint Johnson 2023 után már nem akarja látni a kínai szolgáltatót a brit hálózatban. Londoni források szerint ez összefügg a kormány azon szándékával, hogy felgyorsítsa a szabadkereskedelmi tárgyalásokat Washingtonnal, mielőtt Johnson részt vesz a júniusban tartandó G7-csúcson az amerikai fővárosban.
Sajtóértesülések szerint Johnson arra is utasította kormányát, hogy készítsenek egy tervet, amely véget vet az Egyesült Királyság kiszolgáltatottságának Kína felé kulcsfontosságú termékek vonatkozásában. Dominic Raab külügyminiszter vezetésével két munkacsoport jött létre ennek koordinálására. A ’Project Defend’ fedőnevű műveletben meg kell határozni a főbb brit gazdasági gyengeségeket, és meg kell akadályozni „potenciálisan ellenséges” külföldi országokat, hogy ezeket ki tudják saját előnyükre használni.
De Washington nemcsak a szabadkereskedelmi tárgyalásokkal tartja sakkban Londont. A konzervatív The Telegraph jelentése szerint a Fehér Ház azzal fenyegette meg Londont, hogyha nem lép fel keményebben a Huawei-jel szemben, akkor kivonja RC-135-ös kémrepülőgépeit, hírszerző tisztjeit és további amerikai eszközöket az Egyesült Királyságból. Az USA az angliai suffolki bázison tárolja kémrepülőgépeit, a Menwith Hill-i lehallgató bázison pedig brit és amerikai hírszerző tisztek együtt dolgoznak.
Ausztrália
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter vasárnap kijelentette, hogy ha bármelyik ausztrál szövetségi állam csatlakozik a kínai Új Selyemút projekthez, akkor az egész országot „egyszerűen lekapcsolják” az amerikai hírszerzési hálózatról. Az ausztrál Pine Gap állomáson együtt dolgoznak amerikai és ausztrál hírszerző tisztek. Pompeo fenyegetése azután érkezett, hogy Daniel Andrews, Victoria szövetségi állam kormányzója aláírt egy megállapodást a Selyemút projektben való részvételről.
Izrael
A Fehér Ház az elmúlt hetekben nyomást gyakorolt Izraelre, hogy az radikálisan fogja vissza kapcsolatait Kínával azokon a területeken, ahol biztonsági kockázatok jelentkeznek. Izrael harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere jelenleg Kína. Tel-Aviv meghajolt a nyomás alatt, és tegnap úgy döntött, hogy az eredeti tervekkel ellentétben nem egy kínai céggel, hanem egy helyi vállalattal építteti meg a világ legnagyobb tengervíz-sótalanító létesítményét.
Káncz Csaba szerzői oldala: https://www.facebook.com/kancz.geopolitika/