Kína helyzetével és jövőjével kapcsolatban az elmúlt időszakban egymás után jelentek meg a sötét értékelések és előrejelzések, ám azok, akik így látják, tévednek, túlzásokba esnek. Ezért szem elől vesztik, hogy az ország előtt jó növekedési lehetőségek állnak – állítja Nicholas R. Lardy a Peterson Institute gazdaságkutató intézet vezető elemzője.
A szakértők többsége úgy véli, hogy Kína a jövőben nem tud visszatérni az 1970-es évektől felpörgött, gyors gazdasági növekedéshez. Igaz, hogy az elmúlt évek GDP-bővülési adatai ezt sugallják – mondja Lardy a Business Insider szerint, ám szerinte az ázsiai ország gazdasága a következő években továbbra is kétszer gyorsabban növekedhet, mint az Egyesült Államoké.
A 2023-as adat valóban szerény a korábbi évek két számjegyű tempójával összehasonlítva, amiből a pesszimisták azt a következtetést vonták le, hogy Kína lemarad gazdaságilag az Egyesült Államok mögött. Kína gazdasága nominálisan 4,6 százalékkal bővült 2023-ban, miközben az Egyesült Államoké 6,3 százalékkal. Lardy szerint azonban nem szabad megfeledkezni az árváltozásokról.
Miközben Kínában defláció alakult ki, azaz csökkentek az árak, az Egyesült Államokban masszív infláció volt. Ez is figyelembe véve már Kína nyerte a tavalyi növekedési versenyt 5,2 százalékos plusszal miközben Amerika csak 2,5 százalékot könyvelhetett el.
Mégis előzni fog Kína?
Félrevezető lehet Lardy szerint az is, hogy az amerikai központi bank, a Fed emelte, míg a pekingi jegybank csökkentette alapkamatát.
Ez gyengítette a jüant, ami dollárban számolva értéktelenebbé tette a kínai GDP-t. Miután az Egyesült Államokban hamarosan lazulhat a kamatkörnyezet, Kína nominális GDP-je dollárban számolva felértékelődhet. Lardy szerint a kínai GDP még ebben az évtizedben megelőzheti az amerikai értéket.
A szakértő nem látja a fogyasztás és a beruházások kínai visszaesését sem. Sőt úgy véli, ennek éppen ellenkezője történik. Nem megalapozatlan attól tartani, hogy az ingatlanszektor adósságválsága miatt összeomolhatnak a befektetések. Ugyanakkor szerinte nem a forráshiány miatt estek vissza drámaian az újlakás-építések, hanem azért, mert az építőipar a felépült, félig kész lakások befejezésére koncentrál. Ezt támogatja a pekingi kormány.
A pesszimisták szerint Kína gazdasági bajainak egyik velejárója, hogy visszaestek a magánbefektetések, mert a nyugati, főként amerikai tőke a geopolitikai feszültségek miatt kivonul az országból. Lardy szerint ezt a visszaesést főként az ingatlanpiaci magánbefektetések okozzák. Ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk, akkor a magánbefektetések majdnem 10 százalékos növekedését láthattuk 2023-ban.