5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A külvilág egyre inkább felismeri azt, hogy a teljes libanoni politikai osztály távozása nélkül az országnak nincsen esélye a konszolidációra.  A libanoni politika dinamikája nem változott lényegesen az elmúlt fél évszázadban, de a körülmények több szempontból is veszélyesebbek, mint a polgárháború 1975-ös kitörésekor.  Káncz Csaba jegyzete.

Tegnap volt egy éve a bejrúti robbanásnak, amely ötödakkora erejű volt, mint a Hiroshimára dobott atombomba (16 kilotonna TNT), elpusztítva a libanoni főváros teljes utcáit.  Eltelt azóta 12 hónap és az egykor a Közel-Kelet Svájcának titulált állam társadalmi-, gazdasági- és politikai válsága csak tovább mélyült.  Tavaly a GDP 20,3 százalékkal zuhant (a 2019-es 6,7 százalékos zsugorodás után), a lakosság 60 százaléka a szegénységi szint alatt él, miközben a libanoni font az elmúlt két évben elvesztette értékének 95 százalékát.

A politikusi kaszt 

A nép irtózatos dühvel és frusztrációval figyeli, hogy a bűnös hanyagságért egyetlen politikust sem vontak azóta felelősségre.  Azon 17 személy között, akik azóta őrizetben vannak, csupa kishalat találunk.  Közéjük tartozik Nehme Brax kikötői alkalmazott, aki ráadásul 2014 óta figyelmeztette főnökeit az ammónium-nitrát tárolásának veszélyeire.  Rács mögött vannak azok a szerencsétlen szír hegesztők is, aki a raktár külső borításán dolgoztak – mit sem tudva arról, hogy mit rejt maga a raktár. 

A gazdaság is nagyon megszenvedi a széthúzást (fotó: pixabay.com)
A gazdaság is nagyon megszenvedi a széthúzást (fotó: pixabay.com)

Figyelemre méltó azonban az amerikai FBI tavaly októberi jelentése, amely szerint a robbanás erejéből ítélve a raktárban hivatalosan tárolt 2750 tonna ammónium-nitrátnak csak az ötöde robbant föl.  Felmerül a gyanú, hogy annak nagy részét a síita Hezbollah paramilitáris szervezet tulajdonította el és vihette a szíriai frontra. 

A Hezbollah már régebben felfigyelt az ammónium-nitrát katonai jelentőségére. 2016-ban a Hezbollah főnöke a szervezet saját TV csatornáján fenyegette meg Izraelt azzal, hogy pár rakétával berobbantja a Haifa kikötőjében tárolt ammónium-nitrát konténereket. Az izraeli hatóságok pár órával a beszéd után a Negev-sivatagba helyezték át a konténereket. 

Az Irán által finanszírozott Hezbollah állam az államban, a maga 50 ezer mindenre elszánt milicistájával és 150 ezer rakétájával.  Mindeközben a libanoni hadsereg katonái éheznek, ezért Katar belegyezett, hogy havonta 70 tonna élelmiszert szállít az ágrólszakadt katonaságnak. 

Tabula rasa szükséges

Noha óriási a nemzetközi nyomás, a pártok képtelenek összefogni, hogy meghozzák a gazdaság talpraállításához szükséges reformokat, sőt, még a kormányalakításban sem tudnak előrébb jutni.  Haszán Diáb volt miniszterelnök tavaly augusztus 10-én mondott le, múlt hétfőn pedig már a harmadik utódjelölt kapott felkérést, Nádzsib Mikáti korrupcióval gyanúsított milliárdos és egykori miniszterelnök személyében.

A külvilág egyre inkább felismeri azt, hogy a teljes libanoni politikai osztály távozása nélkül az országnak nincsen esélye a konszolidációra.  Egy hónapja francia és amerikai diplomaták utaztak Szaúd-Arábiába, hogy meggyőzzék a sivatagi királyság vezetőt Libanon aktívabb támogatásáról.  De Rijád kikosarazta a látogatókat, mert már a szaúdiak is tudják: a jelenlegi libanoni politikai garnitúrával egy centit sem lehet előre haladni és a támogatás kidobott pénznek tekinthető.

A legutóbbi nemzetközi donorkonferencia kevesebb, mint 300 millió dollárt gyűjtött össze Libanonnak.  Ez csepp a tengerben, ha belegondolunk, hogy az államadósság 93 milliárd dolláron áll, a GDP-hez viszonyítva pedig 175 százalékon – ami a legmagasabb a világon.  A Macron elnök által tegnapra összetrombitált újabb donorkonferencia várhatóan hasonlóan siralmas eredménnyel zárul. Ezért követelte a hét elején Heiko Maas német külügyminiszter, hogy az EU vezessen be szankciókat az ország politikai vezetésével szemben.

Az EU nyitott erre a követelésre és múlt pénteken már megszületett az a tervezet, amelynek alapján vagyon-befagyasztással és beutazási korlátozásokkal sújtanák azon személyeket és szervezeteket, akik és amelyek gátolják a demokratikus kormány megalakítását és a gazdasági reformok végrehajtását.  Büntetőintézkedések jönnek a törvénytelen tőkemenekítőkkel szemben is. 

Veszélyes vizeken hányódva

A libanoni politika dinamikája nem változott lényegesen az elmúlt fél évszázadban, de a körülmények több szempontból is veszélyesebbek, mint a polgárháború 1975-ös kitörésekor.  Ellentétben az akkori állapotokkal, a libanoni állam ma totális csődben van, így a politikusok nem tudják lefizetni az egyes érdekcsoportokat. 

Libanont az első világháborúban győztes hatalmak hozták létre 1920 szeptember elsején.  De a diszfunkcionális állam már mintha menthetetlenül esne össze – csakúgy, mint több állam a térségben és a Balkánon.  A Bosznia-Hercegovinában is megfigyelhető politikai „etnogettósodás” – azaz, hogy az egyes nemzetiségi és vallási csoportok államként működnek az államban egy-egy maffiaszerű párt uralma alatt – Libanonra is jellemző.

Ez persze nem a lakosság, hanem ezen paralleltársadalmakat megszerző, uraló klánok, „nagycsaládok“ érdeke.  Efölött viszont eljárt az idő és ha nem történnek radikális politikai változások, az évszázados libanoni politikai projekt végleg a történelem szemétdombjára kerülhet. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG