5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Covid-járvány ide vagy oda, bő három hét múlva elnökválasztásokat tartanak az Egyesült Államokban. Azt már tudjuk, hogy Trump “vírusálló”, de ennél talán fontosabb, hogy mit tenne újraválasztása esetén. Csökkentené-e tovább az adókat, folytatná-e a kereskedelmi háborút, hogyan állítaná helyre a gazdaságot, mit lépne a klímavédelemben és a külpolitikában? És mire számíthatunk demokratapárti riválisától, Joe Bidentől? Sorozatunk első részében az adózást és a kereskedelmet vesszük górcső alá. 

Az elnök visszatért

- így foglalta össze Sean P. Conley, a Fehér Ház orvosa hétfőn, hogy napról napra javul a Covid-fertőzött Donald Trump állapota.

Nem finomkodtak: Donald Trump  és Joe Biden első televíziós vitája Clevelandban 2020. szeptember 29-én. EPA/JIM LO SCALZO
Nem finomkodtak: Donald Trump és Joe Biden első televíziós vitája Clevelandban 2020. szeptember 29-én. EPA/JIM LO SCALZO

Volt vírus, nincs vírus

Az amerikai elnök európai idő szerint múlt péntek reggel jelentette be, hogy ő és felesége, Melania is elkapta a koronavírust. Egy időre ugyan kórházba vonult, de hétfő este már visszatért a Fehér Házba. Orvosa szerint nincs láza, vérnyomása is csupán kicsit magas, véroxigénszintje pedig az egészséges tartományban van.

Az elnök kedden már arról írt, hogy az amerikaiak megtanulnak majd együtt élni a Coviddal, amely szerinte az emberek többsége esetében kevésbé halálos az influenzánál. (A posztot a Twitter figyelmeztetéssel látta el, a Facebook pedig simán törölte.) Videójában pedig arra kérte honfitársait, hogy ne féljenek a fertőzéstől.

Trump betegsége tehát amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan ment is, az elnök így ismét belevetheti magát a kampányba.

Esélyei egyelőre nem túl jók:

az országos közvélemény-kutatások szerint továbbra is mintegy 10 százalékpont a hátránya demokrata-párti riválisával, Joe Bidennel szemben. 

De mit akar a két elnökjelölt? Mennyiben hasonlítanak és különböznek választási programjaik? Ezt néztük meg a Wall Street Journal (WSJ) elemzés-sorozata segítségével.

Adózás

Trump azzal kampányol, hogy

a 2017-es adóreform szellemében – ekkor csökkentette a cégek és magánszemélyek adóterheit – tovább mérsékelné az adókat.   

Az adóreform ugyan növelte a költségvetés hiányát, de segítette a növekedést: az amerikai gazdaság 2018-ban már 3,2 százalékkal bővült a 2017-es 2,2 százalék után, 2019-ben pedig 2,3 százalék pluszt ért el.

Ezzel párhuzamosan a munkanélküliségi ráta tavaly szeptemberben 3,5 százalékra süllyedt, ami az elmúlt fél évszázad legalacsonyabb értéke. Fél évvel később azonban jött a vírusválság, amely elsöpörte ezeket az eredményeket.

A demokraták ugyanakkor azt állítják, hogy az adókönnyítés csak kis mértékben pörgette fel a gazdaságot – 2009 óta amúgy is növekedett a GDP ,  viszont szükségtelenül nagy kedvezményt nyújtott a gazdagoknak.

Trumppal ellentétben

Biden növelné a nagyvállalatok és a jómódúak adóterheit, és ebből finanszírozna oktatási, egészségügyi és szociális programokat.

A társasági adót, amelyet Trump 35-ről 21 százalékra csökkentett, 28 százalékra emelné, a háztartások közül pedig azokat adóztatná meg a jelenleginél jobban, amelyek jövedelme meghaladja az évi 400 ezer dollárt (122 millió forintot).

Mivel nagyon megosztó témáról van szó, tervei végrehajtásához Trumpnak és Bidennek is szüksége lesz a Kongresszus egyértelmű támogatására.

Összességében elmondható, hogy

a republikánus győzelem további adócsökkentést, a demokrata siker pedig adóemelést eredményezne.

Kereskedelem

Trump 2016-os győzelme a II. világháború óta nem látott változást hozott az amerikai kereskedelem-politikában: az elnök az „America First” ideológia jegyében szövetségeket rúgott fel, és

számos vámot vezetett be a Kanadából, Mexikóból, az EU-ból és Kínából érkező termékekre – a távol-keleti országgal évek óta kereskedelmi háborúban áll.

A WSJ szerint ha újraválasztanák, akkor növelné a Pekingre nehezedő nyomást.

Az elnök továbbra is eszközként használja a kereskedelmet Kína megbüntetésére, akár emberi jogi, akár nemzetbiztonsági kérdésekről van szó. Eddig több mint 300 kínai céget tett feketelistára – köztük a Huawei leánycégeit vagy partnereit –, valamint kilátásba helyezte a „leválást” Kínáról, azaz a két gazdaság bizonyos fokú elkülönítését.

Biden ezzel szemben

megkísérelné helyreállítani a szövetségeket, újragondolná a vámokat, és más országokkal közösen lépne fel Kínával szemben.

Ennek keretében fenntarthatja, de akár el is törölheti a vámok egy részét.

Bár utóbbi lépésnek meglennének a maga előnyei – Kína cserében növelhetné a nyomást Iránon az atomprogram ügyében, vagy az eddiginél jobban együttműködhetne a klímaváltozás elleni harcban –, Bidennek számolnia kellene a törvényhozás ellenállásával, hiszen Kínával szemben a demokratapárti képviselők egy része is szigorú fellépést szorgalmaz.

Abban ugyanakkor

Trump és Biden is egyetért, hogy korlátozni kell a kínai tech óriások befolyását, mivel azok veszélyeztetik az amerikai riválisokat, ráadásul a kémkedés eszközei lehetnek. 

Tavasszal például Biden is arról értekezett, hogy az Egyesült Államoknak keménynek kell lennie a távol-keleti országgal szemben, különben az – mint fogalmazott – továbbra is el fogja lopni az USA-tól és az amerikai cégektől a technológiájukat és a szellemi tulajdonukat.

(Folytatjuk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Volt lehetősége a kormánynak félretenni a hét szűk esztendőre, nem tették meg
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 17:39
Hogyan jutott a jelenlegi helyzetbe a gazdaság? Mi pörgette fel a gazdaságot? Repülőrajt és fantasztikus év lesz 2025? Az ATV Heti Napló című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán is elmondta véleményét.
Makro / Külgazdaság Jó hírünk van az autósoknak!
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 12:58
Igen, manapság már ennek is örülnünk kell(ene).
Makro / Külgazdaság Most nem okoztak meglepetést a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 09:18
Itt a távol-keleti nagyhatalom döntése.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő számok láttak napvilágot a szupergazdagokról
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:49
A tíz leggazdagabb ember még akkor is milliárdos maradna, ha elvesztené vagyona 99 százalékát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG