Vér tapad a kezeihez, Merkel nyitott határok-politikája felelős a Berlinben elkövetett kamionos merényletért – idézi a Bloomberg.com az egyik Twitter-felhasználó üzenetét. Az illető, vagy inkább az említett felhasználónév működtetője egy hamisított képet is mellékelt, amelyen Merkel a szóban forgó kamion mellett áll Berlinben, vérfoltos kézzel.
A kamionos merénylet óta tucatjával kezdtek el a Twitteren, Facebook-on olyan felhasználók, akik korábban Trump mellett kampányolva Clintont mocskolták, most pedig nagyon hasonló üzenetekkel Merkel ellen fordultak. Valószínűsíthető, hogy ezek robot-felhasználók, úgynevezett „botok”, amelyek egy nagyobb támadást indítottak – írják.
Botok és trollok
Emlékeztetnek arra, hogy jövő ősszel Németországban választások lesznek, és hogy a német társadalmat megosztotta Merkel azon döntése, amikor 2015 őszén a menekültek beengedéséről döntött. Merkel újabb győzelmét pedig főleg a biztonsági problémák veszélyeztetik. (Az ország gazdasága például meglehetősen jó helyzetben van, lásd erről például az Alapblog interjúját.)
Troll-ábrázolás |
A cikk szerint Merkel ellenfelei abban reménykednek, hogy nála is beválik az a taktika, mint Clinton ellen: állandó kritikáknak és támadásoknak kitenni, amihez felhasználnak botokat és trollokat is. (Az utóbbiak a neten folyamatosan, naponta órákon keresztül gyűlöletet terjesztő valós személyek.)
Gyűlöletbeszéd és álhírek
A Bloombergnek ezt maga is volt alkalma tapasztalni, amikor egy Twitter-bejegyzést tett közzé Merkel véleményével kapcsolatban. Erre több tucatnyi hozzászólás érkezett, amelyek majdnem egységesen Merkel és az ő menekültpolitikájának lejáratásával foglalkoztak, részben trágár szavakkal.
A gyűlöletbeszéd és az álhírek uralják a kampányt, ezt már láttuk az USA-ban, és tennünk kell valamit ellene – mondta egy német kereszténydemokrata politikus. Merkel pártja, a CDU állítólag készül erre, növelni kívánja a gyűlölködő posztok monitorozására és megválaszolására szolgáló csapata létszámát. A német kormányt is foglalkoztatja a gyűlölet-hozzászólások és az álhírek szabályozásának kérdése.
Oroszok vagy az AfD?
Nem világos, ki áll a támadások mögött – állítja a Bloomberg. (Bár sokan egyből Oroszországra gondolnak, mint az EU legfőbb ellenlábasára, vagy az agresszív német szélsőjobboldali AfD pártra – a szerk.) Ezek az akciók azonban egyáltalán nem drágák és nem nehéz ilyet összehozni. Simon Hegelich müncheni egyetemi kutató szerint 750 dollárért lehet kapni 10 ezer hamis Facebook-profilt, a Twitteren ugyanez csak 500 dollár.
A Bloomberg továbbiakban hosszasan részletezi az AfD Merkel-ellenes megnyilvánulásait, például az egyik pártvezető nemrég kijelentette, hogy a berlini halottak Merkel halottai.