5p

Az MNB csütörtökön mutatta be a friss Inflációs jelentést. Ebből kiderült, hogy a drágulás az ősz folyamán fog tetőzni addig fájdalmas tapasztalatokkal jár majd a vásárlás. Különösen az élelmiszerek esetén, hiszen ott továbbra is 20 százalék feletti lehet az áremelkedés.

Az infláció kapcsán sok pozitívumot nem tartalmaz az MNB friss anyaga, hiszen a jegybank szakértői továbbra is erőteljes drágulással számolnak. A csütörtökön bemutatott Inflációs jelentés szerint tartósan magas lehet a fogyasztói árak növekedése, és csak az ősz folyamán fog tetőzni az infláció. Azt is elmondták a jegybank vezetői, hogy a második félévben jóval magasabb ütemű inflációt várnak, mint amit az első félévben tapasztaltunk. Noha a folyamat nem valami magyar sajátosság, hiszen globálisan hasonló történéseket láthatunk, a hazai lakosság mégis nehéz hónapok előtt áll. Már csak azért is, mert a jegybank anyaga szerint az élelmiszerárak továbbra is az átlagosnál nagyobb mértékben fognak emelkedni, a következő hónapok 20 százalék feletti drágulásának elviselése pedig nem lesz könnyű az üzletekben. A jegybank Inflációs jelentése szerint az élelmiszerek esetében az éves átlagos árindex idén 21,8 százalékos lehet, ezen belül a feldolgozatlan élelmiszereké 19,9, a feldolgozottaké pedig 22,7 százalék. Arra az MNB szakértői nem tudtak válasz adni, hogy miként lehetséges az, hogy ugyan a kormányzati árstop hat alapvető élelmiszert is érint, ennek ellenére az ennivalóknál a drágulás mértéke Magyarországon meghaladja a régiós átlagot. Azt ugyanakkor megjegyezték, hogy a feldolgozott élelmiszerek esetén javítani kellene a termelékenységet, hogy az árak csak kisebb mértékben dráguljanak.

A történések szakmai magyarázata az MNB szerint az, hogy a tartósan negatív kínálati hatások, illetve a nyersanyagpiacokon regisztrált gyors áremelkedés következtében az infláció számos országban, így Magyarországon is több évtizedes csúcsra emelkedett. A geopolitikai feszültségek, a kínálati szűkösség és a dinamikusan emelkedő kereslet miatt a nyersanyag- és az energiaárak tartósan magas szinten maradnak. Utóbbi kapcsán mindez az inflációs folyamatokat is meghatározza, hiszen a magas nyersanyagárak és a drága energia előbb a termelői árakban köszönnek vissza, majd miután a termelők ezt továbbhárítják, a fogyasztóknál is lecsapódik majd. Így hiába gondolja azt a jegybank, hogy az árupiacokon és az energia esetében a tetőzés közelébe értünk, a fogyasztói árak esetén mindez csak hosszú hónapok után fog bekövetkezni.

Az MNB szakértői kiemelték, hogy rövid távon jelentősen befolyásolja a fogyasztóiár-indexet az árkorlátozó intézkedések kivezetésének időzítése és módja, valamint az újonnan bejelentett adóintézkedések fogyasztói árakban való megjelenése. Az infláció az őszi hónapokban tetőzhet, majd ezt követően lassan mérséklődik az árdinamika. Az infláció 11,0–12,6 százalék között alakulhat az idei évben. A fentiek kapcsán érdemes kihangsúlyozni, hogy ezek szerint az MNB igenis számol azzal, hogy az extraadóknak lesz valamekkora inflációs hatása és (a kormány fenyegetőzése ellenére) lesznek olyan vállalatok, amelyek beépítik az áraikba, így ezeket megérzik majd a fogyasztók.

Lesznek még bosszantó bevásárlások a következő hónapokban. Fotó: Depositphotos
Lesznek még bosszantó bevásárlások a következő hónapokban. Fotó: Depositphotos

Noha az Infláció jelentés bemutatásakor az MNB szakértői hangsúlyozták, hogy a felvetéseik csupán elméletiek, mégis van az újságírókban egyfajta „nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél” érzés, így arról is érdemes megemlékezni, hogy a jegybank szakértői mivel számoltak. Mint jelezték, az üzemanyagokat és alapvető élelmiszereket érintő árstop esetében azzal a feltevéssel éltek, hogy a jelenleg hatályos kormányzati intézkedés értelmében ezek az intézkedések október 1-ig fennmaradnak, majd 2023 közepéig fokozatosan történik a kivezetésük. Ez egyébként nem „alaptalan”, hiszen az MNB korábbi alelnöke, a jelenleg gazdaságfejlesztési miniszter Nagy Márton is hasonló feltevéssel élt kinevezése óta.

Magyarországon régiós szinten viszonylag kedvező az inflációs helyzet, amely az MNB szerint a kormányzati intézkedéseknek köszönhető. A rezsiárak vagy az üzemanyagárak megugrása nem érinti közvetlenül a fogyasztókat. Más kérdés, hogy a fent említett folyamatok, vagyis ezeknek a termelői, majd a fogyasztói árakba való beépülése miatt nem lehet eltekinteni az áremelkedések hatásától. Az MNB arra is felhívta a figyelmet, hogy a beérkező adatok alapján az árstopok az idei inflációt csökkentik, a jövő évit növelik.

És hogy mikor javul majd érezhetően a helyzet? Nos arra még az MNB szerint is várni kell. Mint közölték, a várakozásaik szerint a háborús feszültségek elsőkörös hatásainak lecsengése, a külső inflációs hatások mérséklődése, a júniusban bejelentett adóintézkedések inflációs hatásának kifutása és a proaktív jegybanki lépések következtében az infláció várhatóan 2023 végén tér vissza a jegybanki toleranciasávba, majd 2024 első félévében éri el a 3 százalékos jegybanki célt. A fogyasztóiár-index 2023-ban 6,8–9,2 százalékon, 2024-től pedig az inflációs céllal összhangban alakul.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG