5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB csütörtökön mutatta be a friss Inflációs jelentést. Ebből kiderült, hogy a drágulás az ősz folyamán fog tetőzni addig fájdalmas tapasztalatokkal jár majd a vásárlás. Különösen az élelmiszerek esetén, hiszen ott továbbra is 20 százalék feletti lehet az áremelkedés.

Az infláció kapcsán sok pozitívumot nem tartalmaz az MNB friss anyaga, hiszen a jegybank szakértői továbbra is erőteljes drágulással számolnak. A csütörtökön bemutatott Inflációs jelentés szerint tartósan magas lehet a fogyasztói árak növekedése, és csak az ősz folyamán fog tetőzni az infláció. Azt is elmondták a jegybank vezetői, hogy a második félévben jóval magasabb ütemű inflációt várnak, mint amit az első félévben tapasztaltunk. Noha a folyamat nem valami magyar sajátosság, hiszen globálisan hasonló történéseket láthatunk, a hazai lakosság mégis nehéz hónapok előtt áll. Már csak azért is, mert a jegybank anyaga szerint az élelmiszerárak továbbra is az átlagosnál nagyobb mértékben fognak emelkedni, a következő hónapok 20 százalék feletti drágulásának elviselése pedig nem lesz könnyű az üzletekben. A jegybank Inflációs jelentése szerint az élelmiszerek esetében az éves átlagos árindex idén 21,8 százalékos lehet, ezen belül a feldolgozatlan élelmiszereké 19,9, a feldolgozottaké pedig 22,7 százalék. Arra az MNB szakértői nem tudtak válasz adni, hogy miként lehetséges az, hogy ugyan a kormányzati árstop hat alapvető élelmiszert is érint, ennek ellenére az ennivalóknál a drágulás mértéke Magyarországon meghaladja a régiós átlagot. Azt ugyanakkor megjegyezték, hogy a feldolgozott élelmiszerek esetén javítani kellene a termelékenységet, hogy az árak csak kisebb mértékben dráguljanak.

A történések szakmai magyarázata az MNB szerint az, hogy a tartósan negatív kínálati hatások, illetve a nyersanyagpiacokon regisztrált gyors áremelkedés következtében az infláció számos országban, így Magyarországon is több évtizedes csúcsra emelkedett. A geopolitikai feszültségek, a kínálati szűkösség és a dinamikusan emelkedő kereslet miatt a nyersanyag- és az energiaárak tartósan magas szinten maradnak. Utóbbi kapcsán mindez az inflációs folyamatokat is meghatározza, hiszen a magas nyersanyagárak és a drága energia előbb a termelői árakban köszönnek vissza, majd miután a termelők ezt továbbhárítják, a fogyasztóknál is lecsapódik majd. Így hiába gondolja azt a jegybank, hogy az árupiacokon és az energia esetében a tetőzés közelébe értünk, a fogyasztói árak esetén mindez csak hosszú hónapok után fog bekövetkezni.

Az MNB szakértői kiemelték, hogy rövid távon jelentősen befolyásolja a fogyasztóiár-indexet az árkorlátozó intézkedések kivezetésének időzítése és módja, valamint az újonnan bejelentett adóintézkedések fogyasztói árakban való megjelenése. Az infláció az őszi hónapokban tetőzhet, majd ezt követően lassan mérséklődik az árdinamika. Az infláció 11,0–12,6 százalék között alakulhat az idei évben. A fentiek kapcsán érdemes kihangsúlyozni, hogy ezek szerint az MNB igenis számol azzal, hogy az extraadóknak lesz valamekkora inflációs hatása és (a kormány fenyegetőzése ellenére) lesznek olyan vállalatok, amelyek beépítik az áraikba, így ezeket megérzik majd a fogyasztók.

Lesznek még bosszantó bevásárlások a következő hónapokban. Fotó: Depositphotos
Lesznek még bosszantó bevásárlások a következő hónapokban. Fotó: Depositphotos

Noha az Infláció jelentés bemutatásakor az MNB szakértői hangsúlyozták, hogy a felvetéseik csupán elméletiek, mégis van az újságírókban egyfajta „nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél” érzés, így arról is érdemes megemlékezni, hogy a jegybank szakértői mivel számoltak. Mint jelezték, az üzemanyagokat és alapvető élelmiszereket érintő árstop esetében azzal a feltevéssel éltek, hogy a jelenleg hatályos kormányzati intézkedés értelmében ezek az intézkedések október 1-ig fennmaradnak, majd 2023 közepéig fokozatosan történik a kivezetésük. Ez egyébként nem „alaptalan”, hiszen az MNB korábbi alelnöke, a jelenleg gazdaságfejlesztési miniszter Nagy Márton is hasonló feltevéssel élt kinevezése óta.

Magyarországon régiós szinten viszonylag kedvező az inflációs helyzet, amely az MNB szerint a kormányzati intézkedéseknek köszönhető. A rezsiárak vagy az üzemanyagárak megugrása nem érinti közvetlenül a fogyasztókat. Más kérdés, hogy a fent említett folyamatok, vagyis ezeknek a termelői, majd a fogyasztói árakba való beépülése miatt nem lehet eltekinteni az áremelkedések hatásától. Az MNB arra is felhívta a figyelmet, hogy a beérkező adatok alapján az árstopok az idei inflációt csökkentik, a jövő évit növelik.

És hogy mikor javul majd érezhetően a helyzet? Nos arra még az MNB szerint is várni kell. Mint közölték, a várakozásaik szerint a háborús feszültségek elsőkörös hatásainak lecsengése, a külső inflációs hatások mérséklődése, a júniusban bejelentett adóintézkedések inflációs hatásának kifutása és a proaktív jegybanki lépések következtében az infláció várhatóan 2023 végén tér vissza a jegybanki toleranciasávba, majd 2024 első félévében éri el a 3 százalékos jegybanki célt. A fogyasztóiár-index 2023-ban 6,8–9,2 százalékon, 2024-től pedig az inflációs céllal összhangban alakul.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ez már szerencsejátékfüggőség? – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. november 4. 13:33
Mi a játékfüggőség? Milyen tünekre figyelhet fel az érintett és a környezete? Magányos farkasok, akik időt és pénzt áldoznak a szerencsejátékokra? Párkapcsolatok és remek pozíciók mehetnek rá a függőségnek köszönhetően? Férfiak vagy nők játszanak többet? Milyen segítség áll a játékfüggőségbe keveredett embereknek? Többek között ezekről is beszélgettünk Dr. Marjai Kamillával, a Semmelweis Egyetem adjunktusával, addiktológiai konzulenssel. 
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
Makro / Külgazdaság Egy csatát megnyert az EU
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:05
Hatalmas rózsacsokorral a kezében ünnepelte győzelmét a moldovai elnökválasztáson az Európa-barát Maia Sandu, aki meggyőző fölénnyel hozta a szavazás második fordulóját oroszbarát ellenfelével szemben.
Makro / Külgazdaság Katasztrófa Indonéziában: kitört a Laki-laki vulkán
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 08:29
Legalább tíz halálos áldozata van az indonéziai vulkántkitörésnek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG