4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az FBI szerint Kína egyetemista és kutató ügynökei behatoltak a „naív” amerikai egyetemekre és a kutatási eredmények ellopása nemcsak a kormányzatot, hanem a teljes amerikai népet fenyegeti. Az ausztrál cégek, kutatóintézetek és egyetemek is meg akarják akadályozni, hogy a fejlett technológia végső soron a Kínai Néphadsereg képességeit javítsa.

A Washington és Peking közötti egyre élesebb kereskedelmi szembenállás újabb lépéseként június 11-i hatállyal az Egyesült Államok szigorítja a vízumkiadást a kínai állampolgárok számára. Azon kínai hallgatók, akik a robotika, repülés-technika és csúcstechnológiai feldolgozóipar területén tevékenykednek, csupán egy éves vízumot kaphatnak. Ezek azon technológiai területek, amelyeket Peking prioritásként nevezett meg a „Made in China 2025” stratégiai tervében.

A kínai ifjú gárda bevetésen

A lavinát pontosan egy éve a befolyásos Forbes magazin indította el, amely a hivatalos kínai egyetemista szervezetek (CSSA) betiltását követelte világszerte. A lap szerint Peking ezeken a szervezeteken keresztül mozgatja a fiatal ügynökeit Észak-Amerikában. Belgium számít az európai központnak, ahonnan szétküldi és mozgatja Peking az ipari ügynökeit az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia és Németország egyetemein és laboratóriumaiban. Az USA-ban jelenleg 300 ezer kínai diák tanul és szakértők szerint Peking sokakat rákényszerít az információk továbbadására, mert csak ezzel a feltétellel engedi őket külföldön tanulni.

Ezt követte idén februárban Christopher Wray az amerikai elhárítás (FBI) igazgatójának szenátusi meghallgatása. Wray kifejtette, hogy Kína egyetemista és kutató ügynökei behatoltak a „naív” amerikai egyetemekre és a kutatási eredmények ellopása nemcsak a kormányzatot, hanem a teljes amerikai népet fenyegeti. Hozzátette, hogy az FBI kiemelten figyeli a Kínai Kulturális Minisztérium által alapított Konfúciusz Intézetek tevékenységét az amerikai egyetemeken és köziskolákban.

Márciusban aztán Marco Rubio és Tom Cotton republikánus szenátorok törvénytervezetet nyújtottak be, amely korlátozza a Konfúciusz Intézetek befolyását az egyetemeken és kötelezőve teszi ezen intézmények számára, hogy azok külföldi ügynökként regisztrálják magukat, valamint hozzanak nyilvánosságra minden nagyobb adományt, amelyet külföldről kapnak. Április 5-én aztán az óriási Texas A&M egyetem bejelentette, hogy a politikai aggodalmak miatt megszakítja kapcsolatát a Konfúciusz Intézettel.

Ausztrália is frontvonalban

Ausztrália stratégiai intézetei is egyre inkább hasonló keretekben gondolkodnak. Egy friss jelentés szerint az ausztrál cégeknek, kutatóintézeteknek és egyetemeknek meg kell akadályozniuk, hogy a fejlett technológia végső soron a Kínai Néphadsereg képességeit javítani tudja.

Káncz Csaba

Ausztrália számára ez már elsőrangú nemzetbiztonsági kérdés, hiszen a kínai einstand a Dél-kínai-tengeren felborította a regionális biztonsági egyensúlyt. A kínai egyetemeken jelenleg 33 ausztrál tanulmányokkal foglalkozó központ működik, Ausztráliában pedig 16 Konfúciusz Intézetet működtet Peking.

Új-Zélandon hasonló kampány indult meg a tavaly szeptemberi választások után az új, baloldali kormány részéről a „kínai befolyás” visszaszorítására. A kampány alatt a Wilson Center egy jelentése két, kínai származású országgyűlési képviselőt egyszerűen a Kínai Kommunista Párt ügynökének nevezett.

A Munkáspárti kormány első intézkedéseként megtiltotta a külföldiek számára az ingatlan-vásárlást, egyértelműen bűnbaknak kikiáltva a kínai bevándorlókat, akik jelenleg az ország lakosságának 4 százalékát teszik ki. Kanadában pedig komoly figyelmet keltett egy kínai kiugrott diplomata, aki részletesen bemutatta a kanadai sajtónak, hogy a kommunista párt miként kényszeríti rá az egyetemista szervezeteket az együttműködésre.

Káncz Csaba jegyzete

https://www.forbes.com/sites/anderscorr/2017/06/04/ban-official-chinese-student-organizations-abroad/#1dfd75a65bbc
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG