6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2020-as évek közepéig az európai vevőknek a globális azonnali piacról kell biztosítaniuk az LNG-ellátást. Noha a Biden-adminisztráció bejelentése pozitív az iparág számára, sok lépést kell megtenni az ígért LNG mennyiségek megvalósulása előtt. Káncz Csaba jegyzete.

Európa évtizedeken keresztül profitált az Oroszországból származó, viszonylag olcsó földgázból. Ám mindazon csábos ígéretek ellenére, amelyek most arról szólnak, hogy diverzifikálni lehet ezt a kínálatot, a valóság az, hogy nem lesz könnyű alternatívákat találni. Ez bizony évekig tartó vállalkozás lesz.

A kontinens földgázának nagyjából 40 százalékát Oroszországból importálja. A globális piacról származó cseppfolyósított földgáz lenne a fő helyettesítő, de a verseny erős lesz, és az árak valószínűleg emelkedni fognak. A terhet pedig a fogyasztók viselik.

Drága lehet az amerikai LNG. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos
Drága lehet az amerikai LNG. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos

Az amerikai ígéret

Idén március 25-én Joe Biden elnök bejelentette, hogy megállapodást köt az Egyesült Államok cseppfolyósított földgáz (LNG) iparága további 15 milliárd köbméter (bcm) LNG szállítására Európába az év hátralévő részében. A megállapodás azt is előirányozza, hogy az Egyesült Államok az LNG-ellátását 50 milliárd köbméterre növelje Európában 2030-ig, ami 2021-es adatok szerint az EU Oroszországból származó gázimportjának körülbelül egyharmadát teszi ki.

Érdekes módon, bár az európai szövetségesek és az USA LNG-ágazata jól fogadta a bejelentést, azt előzetesen valószínűleg soha nem vitatták meg az iparággal. Az Egyesült Államok egyik vezető LNG-játékosa, Charif Souki, a Tellurian vezető fejlesztője a The New York Timesnak azt mondta:

Fogalmam sincs, hogyan fogják ezt megtenni, de nem akarom kritizálni őket, mert most először próbálnak helyesen cselekedni.

A kérdés most az, hogyan fogja az amerikai kormány a szabadpiacon kereskedelmileg független vállalatokat irányítani, hogy LNG-t szállítsanak Európába?

A háttér

Az USA LNG-ágazata 2016-ban jelent meg, amikor a Cheniere lett az első olyan vállalat, amely LNG-t exportált a világpiacra. Ma az Egyesült Államok a világ három legnagyobb LNG-termelőjének egyike, és az év végére az első számú beszállítóvá válik, megelőzve Katar és Ausztrália LNG-exportóriásait. Az Egyesült Államok LNG-ágazata a hagyományos LNG-üzletág átalakítása révén nőtt, nagy hangsúlyt fektetve a kereskedelmi forgalomba hozatalra. Az ipart a cseppfolyósításra és a termékértékesítésre összpontosító vállalatokra osztották, az erőforrás-fejlesztést és a középső részt másokra hagyva. A cseppfolyósító üzemek fejlesztése és építése immár áruvá vált.

Kereskedelmi szempontból az amerikai LNG-projektfejlesztők termékeiket elsősorban portfólió-szereplőknek adták el, mint például a Shell, a BP, a Total, a Trafigura és a Vitol, valamint az ázsiai piacra. Kevés, szerződés nélküli LNG-mennyiséget tartottak meg maguknak, hogy az azonnali piacon értékesítsék. A magas hitelképességű vásárlókkal kötött hosszú távú szerződések szükségesek voltak ugyanis a projek-finanszírozás alátámasztására. A csekély, szerződés nélküli tartalék LNG-mennyiség és a hosszú távú szerződések miatt a projektfejlesztőknek kevés rugalmasságuk van az anyagmennyiségek európai piacra irányítására.

Előretekintve: az LNG-eladók

Az amerikai LNG-szektor további növekedésre készül, számos projekt fejlesztés alatt áll, mások pedig építési fázisban vannak. Legalább hat projekt tervezi a végső beruházási döntés meghozatalát (FID) 2022-ben. Ha ez megtörténik, az Egyesült Államok legalább évi 84,0 millió tonnával (Mtpa) növelné termelését 2026-ig. A rideg valóság azonban az, hogy számos projekt nem éri el FID-et a projekt végrehajtásának bizonytalansága és az átvételi megállapodások hiánya miatt. Valójában az előre jelzett 84,0 Mtpa-nak csak 25 százaléka (21,7 Mtpa) valósulhat meg időben ahhoz, hogy 2026-ra LNG-t szállítsanak az európai piacra.

Két jelenleg építés alatt álló nagy projekt, a Qatar Energy/ExxonMobil Golden Pass LNG (első LNG 2024) Texas délkeleti részén és a Shell által vezetett LNG Canada (első LNG 2024) British Columbiában, anélkül vette át a FID-t, hogy szerződést kötött volna az LNG mennyiségére. Ehelyett a felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy portfóliójukba veszik az LNG mennyiségét.

A két projekt több mint 29,0 Mtpa-t szállít a piacra, és a közeljövőben olyan LNG-t kínál majd az európai piac számára, amelyre nagyon szüksége van, feltéve, hogy a vevők és az eladók kereskedelmi megállapodást kötnek az eladási ár, a szerződési feltételek és a futamidő tekintetében.

Előretekintve: az LNG-vásárlók

A piacnak fel kell vennie minden további amerikai LNG-mennyiséget. Mivel a Biden-adminisztráció kijelentette, hogy a megnövekedett mennyiségek az európai piacra kerülnének, meg kell kérdezni, hol vannak az LNG-vásárlók? A hosszú távú szerződéses árképzésnek támogatnia kell a projektfejlesztők megfelelő gazdasági megtérülését, és az Egyesült Államok LNG-ellátása versenyezni fog az előre jelzett új katari LNG-ellátással, amelynek valószínűleg alacsonyabb költségalapja lesz.

A portfólióvásárlók továbbra is versenyképes árú LNG-t vesznek, csakúgy, mint a hagyományos ázsiai vásárlók. Az európai vásárlóknak versenyezniük kell a mennyiségekért, az amerikai LNG-nek pedig a vevőkért.

Több projektfejlesztő aggodalmának adott hangot az európai piac hosszú távú jellege miatt. Míg az európai vásárlók a közelmúltban részt vettek az Egyesült Államok LNG-ipari rendezvényein, az EU nem vall egységes álláspontot. Egyes országok aggodalmukat fejezték ki az üvegházhatású gázok kibocsátása és az új LNG-mennyiségek szénlábnyoma miatt.

Mások megjegyezték, hogy az orosz vezetékes gázellátás megszüntetése ténylegesen csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását a csővezeték-szivárgás miatt. A projektfejlesztők attól tartanak, hogy az EU az ukrajnai válság idején amerikai LNG-t fog keresni, de lehet, hogy nem kíván hosszú távú LNG-ellátást, és a válság elmúltával visszatér a „zöldebb” lehetőségekhez, és rövid távú szerződéseknél maradna az amerikai LNG-szállítókkal.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG