4p
A napokban meginduló amerikai LNG szállításoknak messzemenő geopolitikai jelentőségük van. Az orosz állami Gazprom most azzal szembesül, hogy vagy esik a piaci részaránya Európában, vagy csökkenteni kényszerül a vezetékes gáz árát. Szíjjártó Péter két hónap alatt alapjaiban módosította véleményét a kérdésben.

Múlt héten befutott az Egyesült Államok első cseppfolyós földgáz (LNG) szállítmánya Portugáliába és ezzel élesbe fordult a kérdés, hogy vajon az amerikai gázszállítók képesek-e leszorítani az orosz állami Gazprom európai piaci részarányát? Az amerikai LNG-szállítás célja geopolitikailag az orosz energiafüggőség csökkentése Európában. Jelenleg a Kreml kinyújtott karjaként funkcionáló Gazprom a kontinens földgáz-igényének mintegy harmadát biztosítja, sőt Németország esetében csaknem a felét.

A szaksajtó az amerikai ’Crealo Spirit’ tanker kikötését a kontinentális energiapiac új korszakaként üdvözölte, hozzátéve, hogy az új kereskedelemi kapcsolat végre felrázza az európai piacot. A palagáz-forradalom radikálisan átformálta az amerikai energetikai tájképet és az Egyesült Államok várhatóan már jövőre nettó gáz-exportőrré válik. A texasi Houston-központú Cheniere Energy az utóbbi időben számos hosszú-távú szerződést kötött európai cégekkel, így az angol BG Group-pal és a spanyol Gas Natural-lal.

Magyar szereplő a texasi szállításoknál

Magyar szempontból kiemelendő, hogy a Külügyminisztérium korábbi energia-biztonságért felelős utazó nagykövete, Orbán Anita jelenleg a Cheniere Energy munkatársa. Orbán 2014 tavaszán írásos jelentést is tett egy kongresszusi albizottságnak Washingtonban amely az LNG export hatását vizsgálta az amerikai külpolitikára. Ezzel összefüggésben Bell amerikai nagykövet tavaly októberi előadásában az orosz olaj- és gázfüggőségünk káros hatásaira is figyelmeztetett. Az amerikai diplomácia véleményét tolmácsolva a nagykövet szerint diverzifikált és több forrásra épülő energiapolitika nélkül Oroszország politikai vagy gazdasági túszává válhat hazánk.

Káncz Csaba

Jelenleg öt amerikai LNG terminál áll építés alatt, mintegy 280 millió köbméteres napi kapacitással és még jóval több áll építés alatt. Miután mindannyi megépül, az Egyesült Államok válik a világ harmadik legnagyobb cseppfolyósító kapacitás birtokosává Ausztrália és Katar után. Az év elején a Wood Mackenzie tanácsadó cég előrejelzést adott ki, amely szerint 2020-ra az USA Európába fogja exportálni az LNG termelésének 55 százalékát hozzávetőleg évi 32 millió tonnát.

A Gazprom most azzal szembesül, hogy vagy esik a piaci részaránya, vagy csökkenteni kényszerül a vezetékes gáz árát. A moszkvai óriás már be is jelentette, hogy meg akarja őrizni a piaci részesedését, így Szaúd-Arábia piaci stratégiájához hasonlóan komoly árverseny indulhat Európában. A Gazprom a norvég Statoilhoz hasonlóan megváltoztatta a közelmúltban eddigi piaci taktikáját és számos aukciót is tartott már, hogy még rugalmasabbá tegye gázkereskedelmét. Ez természetesen jó hír az olyan energia-importőr országok számára, mint hazánk.

Új leosztás Közép-Európában

Közép-Európa számára egyre reálisabb lehetőségként jelentkezik a cseppfolyós földgázkínálat, hiszen a lengyelországi Swinoujscie balti kikötővárosban már elkészült az LNG terminál. Az adriai Krkben ugyanilyet terveznek, amely 2019-re készülne el. Ezért is fontos az észak–déli gázvezeték összekötése, amelyet leginkább a visegrádi négyek szorgalmaznak, de amit Ukrajna is támogat, mert így Kijev is kisebb mértékben függne az orosz gáztól.

Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a diplomáciai illemtanra fittyet hányva még idén februárban kijelentette az idelátogató új horvát külügyminiszternek, hogy „sosem volt ilyen rossz Magyarország és Horvátország kapcsolata”. Hozzátette, hogy a horvát LNG terminálnak már kisebb a jelentősége Budapest számára, mivel egy a romániai irány került előtérbe. Nos, Szíjjártónak még két hónap sem kellett és merőben más színben látta az adriai projektet, amikor április elején Washingtonban az amerikai külügyminisztérium energiaügyekért felelős különmegbízottjával, Amos Hochsteinnal egyeztetett a magyar-amerikai energetikai együttműködésről.

Szíjjártó új értékelése szerint manapság "Magyarország egyik fő gondja az, talál-e új útvonalakat a gázszállításhoz". Szijjártó hozzátette, hogy jelenleg a legjobb megoldás a horvát LNG- terminál megépítése lenne, ráadásul amerikai befektetők is érdeklődnek a részvétel iránt. A horvátországi terminál - elhúzódó - megépítése az új magyar álláspont szerint Horvátország, Magyarország, az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti négyoldalú együttműködés keretében jól megvalósítható lenne.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG