4p
A napokban meginduló amerikai LNG szállításoknak messzemenő geopolitikai jelentőségük van. Az orosz állami Gazprom most azzal szembesül, hogy vagy esik a piaci részaránya Európában, vagy csökkenteni kényszerül a vezetékes gáz árát. Szíjjártó Péter két hónap alatt alapjaiban módosította véleményét a kérdésben.

Múlt héten befutott az Egyesült Államok első cseppfolyós földgáz (LNG) szállítmánya Portugáliába és ezzel élesbe fordult a kérdés, hogy vajon az amerikai gázszállítók képesek-e leszorítani az orosz állami Gazprom európai piaci részarányát? Az amerikai LNG-szállítás célja geopolitikailag az orosz energiafüggőség csökkentése Európában. Jelenleg a Kreml kinyújtott karjaként funkcionáló Gazprom a kontinens földgáz-igényének mintegy harmadát biztosítja, sőt Németország esetében csaknem a felét.

A szaksajtó az amerikai ’Crealo Spirit’ tanker kikötését a kontinentális energiapiac új korszakaként üdvözölte, hozzátéve, hogy az új kereskedelemi kapcsolat végre felrázza az európai piacot. A palagáz-forradalom radikálisan átformálta az amerikai energetikai tájképet és az Egyesült Államok várhatóan már jövőre nettó gáz-exportőrré válik. A texasi Houston-központú Cheniere Energy az utóbbi időben számos hosszú-távú szerződést kötött európai cégekkel, így az angol BG Group-pal és a spanyol Gas Natural-lal.

Magyar szereplő a texasi szállításoknál

Magyar szempontból kiemelendő, hogy a Külügyminisztérium korábbi energia-biztonságért felelős utazó nagykövete, Orbán Anita jelenleg a Cheniere Energy munkatársa. Orbán 2014 tavaszán írásos jelentést is tett egy kongresszusi albizottságnak Washingtonban amely az LNG export hatását vizsgálta az amerikai külpolitikára. Ezzel összefüggésben Bell amerikai nagykövet tavaly októberi előadásában az orosz olaj- és gázfüggőségünk káros hatásaira is figyelmeztetett. Az amerikai diplomácia véleményét tolmácsolva a nagykövet szerint diverzifikált és több forrásra épülő energiapolitika nélkül Oroszország politikai vagy gazdasági túszává válhat hazánk.

Káncz Csaba

Jelenleg öt amerikai LNG terminál áll építés alatt, mintegy 280 millió köbméteres napi kapacitással és még jóval több áll építés alatt. Miután mindannyi megépül, az Egyesült Államok válik a világ harmadik legnagyobb cseppfolyósító kapacitás birtokosává Ausztrália és Katar után. Az év elején a Wood Mackenzie tanácsadó cég előrejelzést adott ki, amely szerint 2020-ra az USA Európába fogja exportálni az LNG termelésének 55 százalékát hozzávetőleg évi 32 millió tonnát.

A Gazprom most azzal szembesül, hogy vagy esik a piaci részaránya, vagy csökkenteni kényszerül a vezetékes gáz árát. A moszkvai óriás már be is jelentette, hogy meg akarja őrizni a piaci részesedését, így Szaúd-Arábia piaci stratégiájához hasonlóan komoly árverseny indulhat Európában. A Gazprom a norvég Statoilhoz hasonlóan megváltoztatta a közelmúltban eddigi piaci taktikáját és számos aukciót is tartott már, hogy még rugalmasabbá tegye gázkereskedelmét. Ez természetesen jó hír az olyan energia-importőr országok számára, mint hazánk.

Új leosztás Közép-Európában

Közép-Európa számára egyre reálisabb lehetőségként jelentkezik a cseppfolyós földgázkínálat, hiszen a lengyelországi Swinoujscie balti kikötővárosban már elkészült az LNG terminál. Az adriai Krkben ugyanilyet terveznek, amely 2019-re készülne el. Ezért is fontos az észak–déli gázvezeték összekötése, amelyet leginkább a visegrádi négyek szorgalmaznak, de amit Ukrajna is támogat, mert így Kijev is kisebb mértékben függne az orosz gáztól.

Szíjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a diplomáciai illemtanra fittyet hányva még idén februárban kijelentette az idelátogató új horvát külügyminiszternek, hogy „sosem volt ilyen rossz Magyarország és Horvátország kapcsolata”. Hozzátette, hogy a horvát LNG terminálnak már kisebb a jelentősége Budapest számára, mivel egy a romániai irány került előtérbe. Nos, Szíjjártónak még két hónap sem kellett és merőben más színben látta az adriai projektet, amikor április elején Washingtonban az amerikai külügyminisztérium energiaügyekért felelős különmegbízottjával, Amos Hochsteinnal egyeztetett a magyar-amerikai energetikai együttműködésről.

Szíjjártó új értékelése szerint manapság "Magyarország egyik fő gondja az, talál-e új útvonalakat a gázszállításhoz". Szijjártó hozzátette, hogy jelenleg a legjobb megoldás a horvát LNG- terminál megépítése lenne, ráadásul amerikai befektetők is érdeklődnek a részvétel iránt. A horvátországi terminál - elhúzódó - megépítése az új magyar álláspont szerint Horvátország, Magyarország, az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti négyoldalú együttműködés keretében jól megvalósítható lenne.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG