5p
A britek a mostani megállapodással nem akarnak kilépni az EU-ból, de megállapodás nélkül sem. A parlament végletesen megosztott, a kormányban puccshangulat van, az utcán egymillióan lázadoztak a hétvégén. Mi jöhet még a demokrácia egyik őshazájában? A brit politikai elit egészen szürreális helyzetbe manőverezte az Egyesült Királyságot az elmúlt két évben.
FCUKD: Transzparens a hétvégi Brexit-ellenes tüntetésen. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Egészen szürreális helyzetbe manőverezte az Egyesült Királyságot a brit politikai elit a két éve tartó Brexit-folyamat során, amelynek célja elvileg az lett volna, hogy nyugodt, kiszámítható, rendezett körülmények között léptesse ki az országot az Európai Unióból.

Megoldhatatlan helyzet

A brit parlament alsóháza előbb - két alkalommal, hatalmas többséggel - elutasította a brit kormány és Brüsszel által tavaly novemberben megkötött kilépési megállapodást, majd mindörökre kizárta azt a lehetőséget is, hogy az ország megállapodás nélkül lépjen ki az EU-ból. (Utóbbi döntés nem kötelező érvényű.)

Tekintve, hogy Brüsszel nem enged, azaz nem hajlandó a megállapodás újratárgyalására, olyan helyzet állt elő, amire - legalábbis a jelenlegi keretek között - nincs megoldás: London ezzel a megállapodással nem lép ki, megállapodás nélkül sem lép ki, más megállapodás viszont nem lehetséges. Ha viszont nem lép ki, akkor nem teljesíti be a nép akaratát – lásd 2016-os referendum.

A március 29-re tervezett távozást mindenesetre már elhalasztották: az EU által adott új céldátum május 22. (ha mégis elfogadják az egyezményt) vagy április 12. (ha megint nem fogadják el). De az sem kizárt, hogy a Brexitet hosszabb időre elhalasztják, esetleg visszavonják a kilépési kérelmet.

Harmadszor is szavaznak. Vagy mégsem.

A totális patthelyzetet Theresa May úgy próbálhatja feloldani a héten, hogy harmadszor is nekifut annak, ahonnan kétszer már visszapattant, azaz harmadszor is megpróbálja átverni a parlamenten a kilépési egyezményt.

Korántsem biztos azonban, hogy a szavazásra valóban sor kerül. A kormány állítólag csak akkor hajlandó a kérdést a parlament elé vinni, ha az előzetes egyeztetések alapján biztos a győzelemben.

Ráadásul a voksolást megakadályozhatja John Bercow, az alsóház elnöke is, aki a múlt héten már megtette ezt arra hivatkozva, hogy ugyanarról a dokumentumról nem lehet kétszer szavazni.

Megpuccsolnák Mayt

A kaotikus helyzet láttán a brit kormányon belül is egyre többen gondolják úgy, hogy ha Theresa May két év alatt sem tudta megoldani a helyzetet, akkor a jövőben sem lesz képes erre – azaz ideje új vezető után nézni.

A The Sunday Times szerint "teljes körű kabinetpuccs" bontakozik ki May megbuktatására. A lap úgy tudja, hogy már legalább 11 olyan miniszter van, aki megszabadulna a kormányfőtől.

„Tíz nap múlva már nem lesz miniszterelnök"

- mondta az egyik kabinettag. A toryk egy része állítólag hajlandó lenne megszavazni a kilépési megállapodást, ha a jövőbeni uniós kereskedelmi kapcsolatokról szóló tárgyalásoknak már más kormányfővel vágnak neki.

May utódjaként két politikus került szóba: David Lidington, a kabinetiroda vezetője, egyben May eddigi helyettese, akit EU-pártinak tartanak, valamint Michael Gove környezetvédelmi, élelmiszerügyi és vidékfejlesztési miniszter, aki Brexit-párti ugyan, de nem tartozik a keményvonalas táborhoz.

Megatüntetés a Brexit ellen

Eközben nem csak a színfalak mögött, hanem az utcán is fokozódik a helyzet: a hétvégén megatüntetést tartottak Londonban a Brexit-ellenes erők. Azt követelték, hogy rendezzenek újabb referendumot a kilépésről.

A szervezők szerint jóval több mint egymillió ember vonult utcára. Ez alapján ez volt a legnagyobb tüntetés Londonban 2003 óta. Akkor csaknem kétmillióan tüntettek a készülő iraki háború ellen – mint később kiderült, hiába.

És akkor mi lesz most?

A brit parlament – a kilépési megállapodás mellett – egyéb kérdésekről is szavazhat a héten, ami új megoldási lehetőségeket hozhat be a képbe.

  • a kilépési megállapodás vámunióval kiegészítve
  • a kilépési megállapodás vámunióval és közös piachoz való hozzáféréssel kiegészítve
  • kanadai stílusú szabadkereskedelmi egyezmény
  • megállapodás nélküli kilépés
  • újabb referendum
  • a kilépési nyilatkozat visszavonása és a Brexit folyamat leállítása

Ezek a szavazások nem kötelező érvényűek, csupán azt próbálják általuk felmérni, hogy melyik megoldásnak van a legnagyobb támogatottsága a honatyák körében. Emellett akár új választások kiírása is elképzelhető.

A magyaroknak nem kell félniük

A Nagy-Britanniában élő külföldieket, köztük mintegy 100 ezer magyart viszont – ha csak nem történik valami rendkívüli esemény – nem érinti a brit belpolitikai válság. Azok a külföldi EU-polgárok ugyanis, akik már törvényesen és életvitelszerűen laknak a szigetországban, a Brexit után is megtehetik ezt, és érvényben maradnak jelenlegi jogosultságaik is, ha kérik a letelepedett státust az engedélyezési rendszer használatával.

A brit kormány ma országos kampányt indított, amelyben a kérelem beadására biztatja a külföldieket

UPDATE

Hétfő délután Theresa May közölte, hogy továbbra sincs meg a többség a parlamentben a Brexit-megállapodás elfogadásához. Ugyanakkor továbbra is próbálja majd meggyőzni a képviselőket.

(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG