3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína felveszi a kesztyűt és hajlandó belemenni egy kereskedelmi háborúba. Trump „Amerika Mindenekelőtt” politikája egyre inkább azt jelenti, hogy a nem angolszász szövetségesekkel sem bánnak már kesztyűs kézzel. A transzatlanti viszony egy mélyebb válság felé sodródik, mint amit megélt a 2003-as iraki invázió idején.

Kína kemény válaszlépéseket helyezett kilátásba az amerikai büntetővámok bejelentése után. A kommunista párt szócsövének tekintett Global Times vezércikke világossá teszi, hogy Peking nem retten vissza egy kereskedelmi háborútól. Trump követelése, hogy Kína csökkentse 100 millárd dollárral a kereskedelmi többletét, Peking részéről kemény elutasításra talál.

A lap szerint: „Ha az USA csökkenteni akarja kereskedelmi deficitjét, akkor szedje össze magát és dolgozzon keményebben. Vezessen be reformokat a nemzetközi piaci kereslet fényében, ahelyett, hogy a világ többi részét akarná megváltoztatni”.

Kína tavaly az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere volt, 636 milliárd dolláros volumennel. Trumpot pedig láthatóan rendkívül zavarja országának krónikus deficitje, amely 2017-ben Pekinggel szemben 375 milliárdot tett ki.

Vak vezet világtalant

Az eszkalációhoz Washingtonban hozzájárul Trump új gazdasági tanácsadójának, Larry Kudlow médiaszemélyiségnek a kinevezése, akinek sajnos nincsen közgazdasági végzettsége - bár a Fehér Ház jelenlegi állapotát tekitve az már igazán nem oszt, nem szoroz.

Káncz Csaba

Kudlow nem csak Kínát ostorozza, hanem az EU-t is, egy múlt szerdai CNB-s interjúja szerint „az EU egy nagyon kártékony protekcionista politikát folytat”. Kudlow-nak brutális mellélövései voltak, amikor a pénzügyi folyamatokat próbálta megjósolni, ezt a képességét most már közvetlenül az elnök mellett élheti ki.

Trump „Amerika Mindenekelőtt” politikája egyre inkább azt jelenti, hogy a nem angolszász szövetségesek sem igazán számítanak már - mint ismeretes, az amerikai elnök Kanada és Ausztrália esetében nem óhajtja bevezetni a büntetővámot.

Egy hete Trump ezt twitterezte: „Az EU, amely csodálatos országokból áll, nagyon csúnyán bánik az USA-val a kereskdelemben és most panaszkodik a büntetővámokról.

Ha elvetik a szörnyű korlátaikat és vámjaikat az amerikai termékekre, akkor mi is megtesszük. Nagy deficit, meg fogjuk adóztatni (sic) az autóikat, stb. FAIR!”.

Több fronton izzik

A világ első számú politikai vezetőjének visszafogott intellektusú kirohanása csak még nyilvánvalóbbá teszi a transzatlanti válságot. Holott az már rendkívül széles frontot ölel föl: a klímapolitikában, az iráni atomalku ügyében, a multilateralizmus témakörében, avagy Jeruzsálem státuszában a parázs már hónapok óta izzik és bármikor belobbanhat.

Mivel a büntetővámokat Trump amerikai „nemzetbiztonsági kérdésként” tálalta, az EU Bizottság kereskedelmi biztosa egyenesen rákérdezett egy interjúban: „az európaiak most szövetségesek, vagy veszélyforrások az amerikai nemzetbiztonságra nézve?”

Mindennek tetejébe a múlt héten az amerikai elnök egy twitter-üzenettel kirúgta külügyminiszterét, és helyére a keresztény fundamentalista Mike Pompeo-t nevezte ki, akinek a politikai karrierjét a hírhedt Koch-testvérek finanszírozzák. Pompeo tavaly októberben azzal hetvenkedett, hogy az ő vezetése alatt a CIA „egy sokkal gonoszabb ügynökség lesz”. Nos tehát, a jelek szerint a transzatlanti viszony egy mélyebb válság felé sodródik, mint amit megélt a 2003-as iraki invázió idején.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG