Az Egyesült Államokban a koronavírus lett a harmadik vezető halálok a szívbetegségek és a rák után. Ezzel párhuzamosan az elmúlt két hétben 10 millióan igényeltek munkanélküli ellátást - Kalifornia, Pennsylvania és New York szövetségi államokkal az élen.
Az iránytűjét vesztett országban most 130 millióan azt állítják, hogy a járvány és a pénzügyi megrendülés már a biblikus végítélet jelei.
Venezuela célkeresztben
Mit tesz ilyenkor egy felelős államférfi? Nos, szerdán megtudtuk, hiszen Trump elnök újabb hadihajókat, vadászgépeket és harci helikoptereket vezényel Dél-Amerika partjaihoz, mivel
a drogkartellek megpróbálják kihasználni a gyilkos járványt.
Mark Esper védelmi miniszter és Mark Milley, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője azonban világossá tette, hogy a katonai eszkaláció valódi célpontja Venezuela, hozzátéve, hogy különleges erőket is átvezényelnek a térségbe.
New York déli kerületének ügyésze a múlt héten jelentette be a büntetőjogi vádakat Maduro venéz elnök és vezető tisztségviselői ellen, mivel a vád szerint az elnök és rezsimje 20 éve tart fenn együttműködést a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres erőkkel kábítószerkereskedelem miatt.
Az amerikai ügyész szerint ilyen méretű és horderejű drogkereskedelem annak köszönhetően épülhetett ki, hogy a venezuelai elnök korrupttá tette a venezuelai intézményeket, és politikai és katonai védelmet nyújtott a kábítószer-kereskedelemnek és a terrorizmusnak.
Az ügyészség 15 millió dolláros jutalmat helyezett kilátásba annak, aki olyan információval áll elő, ami elvezethet Maduro és emberei letartóztatásához és elítéléséhez. Ezeken a hasábokon három hete számoltunk be részletesen Trump és Bolsonaro brazil elnök közös katonai terveiről a venéz rezsim megbuktatására.
A Pentagon és a koronavírus
Mindenenesetre a Pentagonon belül komoly ellenérzések lehetnek egy esetleges invázióval kapcsolatban, hiszen a hadsereg sorain belül is felütötte fejét a koronavírus-járvány. És mindez bizony nem egy Isten háta mögötti laktanyában történt, hanem a USS Theodore Roosevelt nukleáris meghajtású anyahajón, amelynek több mint 4 ezer fős legénysége közül 100 fertőzöttnek bizonyult.
Brett Crozier, az anyahajó volt parancsnoka március 30-án 4 oldalas levelet küldött a feletteseinek, kérve, hogy a legénység 90 százaléka hadd szálhasson ki Guam szigetén - az ottani amerikai katonai bázis ez ellen élénken tiltakozott - és vonulhasson a szárazföldön karanténba.
Egyelőre minden Pentagon-vezető úgy dobja el magától az ügyet, mint a forró krumplit. A parancsnokot magyar idő szerint az éjjeli órákban felmentették az anyahajó éléről.
A Pentagon március 27-i belső jelentése szerint 613 katona koronavírusos az amerikai hadseregben, de a dokumentum nem adja meg a földrajzi elhelyezkedésüket.
Mindenesetre számos sürgős utasítást adott a minisztérium, így például az amerikai hadihajók nem köthetnek ki külföldi kikötőkben, a Dél-Koreában állomásozó 28 ezer amerikai katonának a laktanyákban kell maradnia és egyben világszerte felfüggesztették 2 hónapig a csapatmozgások többségét is – itt kivételt képez az afganisztáni kivonulás.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)