6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek számára a stratégiai érdekek hosszú távúak. Az elmúlt néhány évben a térségen belüli diplomáciai és stratégiai átrendeződések a konfliktusokkal teli múltból egy olyan jövő felé mozdultak el, ahol a funkcionális stabilitást tekintik a legfontosabbnak. Káncz Csaba jegyzete.

Az Izrael és a Hamász közötti négynapos humanitárius szünet november 24-én lépett életbe és a harcok utána minden jel szerint újult erővel folytatódni fognak. Eközben az Izraellel diplomáciai kapcsolatokat ápoló Egyiptom és Jordánia rezsimjei a lakosságuk részéről egyre nagyobb nyomás alatt állnak, hogy szakítsák meg a kapcsolatokat a gázai civil áldozatok növekvő száma miatti növekvő felháborodás közepette.

Forrongó arab utcák

Hasonlóképpen, az Ábrahám-egyezményt aláíró országok közül több tízezer marokkói, bahreini és egyesült arab emírségekbeli polgár követeli ugyanezt. Katar, amelynek jelenleg nincsenek hivatalos kapcsolatai Izraellel – mindazonáltal a Hamász és Izrael közötti közvetítő szerepet tölti be a túszszabadítási tárgyalásokon –, a Hamász támadása után nyilatkozatot adott ki, amelyben teljes mértékben Izraelt tette felelőssé.

A levantei térségben az ellenségeskedések forrponton vannak, és azzal fenyegetnek, hogy teljes regionális háborúvá fajulnak, ha a Hezbollah belép a harcba – egy olyan döntés, amelyre sem az ügyvezető libanoni kormánynak, sem a szíriai Aszad-rezsimnek nincs nagy befolyása.

Kétségtelen, hogy Izrael és a szomszédos arab országok közötti kapcsolatok mélyponton vannak, és a normalizációs folyamat visszafordult. Jordánia visszahívta nagykövetét, és nem fogadja Izrael nagykövetét, amíg az le nem állítja katonai hadjáratát. Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök élesen bírálta Izraelt, amiért kollektív büntetést alkalmaz Gázában a Hamász akciói miatt.

Bassár el-Aszad szíriai elnöknek nincs ráhatása a Hezbollah hadba lépésére. Fotó: EPA / XINHUA / Xu Yu
Bassár el-Aszad szíriai elnöknek nincs ráhatása a Hezbollah hadba lépésére. Fotó: EPA / XINHUA / Xu Yu

A bahreini parlament alsóháza nyilatkozatot adott ki, amely szerint az ország felfüggeszti a kapcsolatait Izraellel. Az Arab Liga és az Iszlám Együttműködési Szervezet rendkívüli csúcstalálkozóján, amelyre egy hete került sor Rijádban, az arab vezetők és az iráni elnök egyetemesen elítélték Izraelt, és a palesztin nép elleni bűncselekményekkel és terrorizmussal vádolták.

Azok az országok, amelyek az Arab Tavasz óta szinte soha nem engedélyezték a tüntetéseket, most teret engednek a palesztinokat támogató tömegtüntetéseknek.

Hallgat a mély

Bár a diplomáciai kapcsolatok kétségtelenül feszültek, meglepő módon a nagypolitika szintjén egyelőre mégis nagyrészt érintetlenek maradtak.

Bahrein visszahívta nagykövetét, de végül is nem függesztette fel a diplomáciai kapcsolatokat. Izrael, Egyiptom és Jordánia továbbra is fenntartja teljes körű diplomáciai kapcsolatait. Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek továbbra is elkötelezettek a kapcsolatok normalizálása mellett. Még az Arab Liga nyilatkozata élesen elítélő volt, gyakorlati lépésekről nem szólt.

Érdemes megvizsgálni, miért van ez így. Nos egyrészt, Katar kivételével számos arab rezsim ellenszenvvel viseltetik a Hamász és általában az iszlamista politikai erők iránt. Semmit sem szeretnének jobban, mint a Hamász megsemmisítését saját biztonsági és politikai céljaik érdekében.

A Hamász egy régóta fennálló egyiptomi iszlamista mozgalom, a Muzulmán Testvériség palesztin ágaként jött létre, amely a 2011-es forradalom után rövid ideig kormányozta Egyiptomot, de a nép által támogatott katonai puccs, amely 2013-ban Fattah el-Szíszi elnököt juttatta hatalomra, eltávolította. A Hamászt Egyiptom és más szunnita arab államok terrorszervezetnek minősítik, és Izraelhez hasonlóan ők is úgy vélik, hogy a militáns iszlamista erők egzisztenciális fenyegetést jelentenek.

Vannak más közös biztonsági aggályok is. Annak ellenére, hogy Egyiptom humanitárius okokból bírálja Izraelt, nem hajlandó befogadni a palesztin menekülteket és nem nyitja meg teljesen a rafahi átkelőt, mert aggódik az Izraellel közös sínai határ biztonsága miatt, ahol továbbra is harcol az iszlamista felkelők ellen.

Egyiptom nem hajlandó felelősséget vállalni a hatalmas palesztin menekült népességért, mivel attól tart, hogy fegyvereseknek adhat menedéket, és hatással lehet a palesztin államiságról szóló jövőbeli tárgyalásokra. Minél hamarabb teljesíti az izraeli hadsereg a Hamász „elpusztítására” vonatkozó célját, annál hamarabb szűnik meg a Hamász és a hozzá hasonló militáns iszlamista mozgalmak fenyegetése Egyiptomra és más szunnita arab államokra nézve, mivel a térség arab autokratái számára örök kihívást jelentenek.

Közös az Iránnal kapcsolatos aggodalom és annak lehetősége is, hogy a gázai konfliktus szélesebb regionális háborúvá fajulhat. Szaúd-Arábia és Irán májusban egy kínai támogatású megállapodás révén enyhülési folyamatot kezdett. Iránnak a régióra vonatkozó tervei, valamint a Hamászhoz, a Hezbollahhoz és számos iraki és jemeni milíciához hasonló proxi szereplők ellenőrzése és felhasználása azonban továbbra is komoly aggodalomra ad okot Szaúd-Arábia és más szunnita arab államok számára.

A Hamász október 7-i támadásai által kiváltott szélesebb körű izraeli katonai műveletek részét képezte a Hezbollah állásaira leadott figyelmeztető lövések és a Hezbollah rakétacsapásaira adott válaszlövések, hogy elrettentsenek minden további iráni tervet a konfliktus Hezbollahon keresztül történő eszkalálására. Ezzel nemcsak Izrael, hanem a tágabb régió és a szunnita arab szomszédok biztonságát fenyegető veszélyeket is elhárították.

Messzebbre tekintenek

Végül, az Ábrahámi Megállapodás hosszú távú stratégiai és gazdasági előnyökre vonatkozó ígéreteit az aláírók még nem hajlandóak elengedni. Az Egyesült Arab Emírségek egyik magas rangú tisztviselője odáig ment, hogy a Gázában zajló konfliktus ellenére kijelentette: „A megállapodások jelentik a jövőnket. Ez nem két kormány közötti megállapodás, hanem egy olyan platform, amely szerintünk átalakítja a régiót, ahol mindenki biztonságot, stabilitást és jólétet élvezhet.”

Szaúd-Arábia számára a normalizációs folyamat az Egyesült Államokkal kötött, áhított védelmi-biztonsági paktumhoz is kapcsolódik, amely felülírja a palesztin ügynek tett engedményeket vagy az arab utca nyomásának való engedelmeskedést.

A Hamász terrortámadás egyik célja az volt, hogy megzavarja a normalizációs folyamatot és a térségben zajló szélesebb körű diplomáciai és biztonsági átrendeződést. A Hamásznak sikerült homokot szórnia a fogaskerekek közé, de egyelőre a folyamatos átrendeződés előnyei felülmúlják az arab kormányok ellenállását Izrael katonai hadjáratának folytatásával szemben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG