Jyrki Katainen. Forrás: European People's Party/Wikipedia Commons |
Az Európai Unió szeretne mindenféle kereskedelmi konfliktust elkerülni az Egyesült Államokkal – jelentette ki a munkahelyteremtésért, növekedésért, beruházásokért és versenyképességért felelős uniós biztos. Jyrki Katainen szerint bár egy ilyen jellegű konfliktus katasztrofális lenne a világgazdaságra nézve, ha valaki az Európai Unió érdekei és a nemzetközi kereskedelmi szabályok ellen cselekszik, az uniónak megvannak a maga eszközei a válaszlépésre.
Az unió 28 tagállama kész retorziót alkalmazni abban az esetben, ha Amerika protekcionista akadályokat emel és hozzátette: az Európai Bizottság és kereskedelmi partnerei jogászaik útján panaszt tesznek a Kereskedelmi Világszervezetnél, amennyiben a hangnem nem változik meg Washingtonnal.
Trump mindjárt kirobbantja az amerikai-európai kereskedelmi háborút Az amerikai elnök nem elégszik meg a Brexit dicsőítésével, hanem az Unió további megosztására törekszik kereskedelmi külön-megállapodási ajánlatokkal a tagállamok felé. Brüsszel és Berlin már készíti elő a megtorló intézkedéseket a republikánusok által tervezett, határon fizetendő külön-adóra. Az EU egyben felgyorsítja tárgyalásait Kínával, Indiával és Mexikóval. Káncz Csaba jegyzete >>>> |
Természetesen szeretnénk megerősíteni pozíciónkat a világ többi részén. Stabilitást, jogállamiságot, szabályokon alapuló rendszert és sokoldalúságot kínálunk, a korábbinál sokkal több politikai támogatással. Ezen klasszikus erényeink megerősödtek a jelenlegi politikai bizonytalanságok által – vélekedett az uniós biztos.
Katainen szerint – az ázsiai országok esetében – helyes lépés nagyobb politikai erőfeszítéseket tenni a már megkezdett tárgyalások előmozdítása érdekében. Ez nem az Egyesül Államok ellen történik, ugyanakkor számos partner egyértelmű jeleket vár arra vonatkozóan, hogy a világ nem fordult a protekcionizmus felé - idézte Jyrki Katainen kijelentését a Financial Times brit napilap.
Az elemzők szerint az esetleges amerikai protekcionista fordulatot az ír és a német gazdaság érezné meg leginkább az euróövezeti gazdaságok közül. A Fitch Ratings londoni elemzőinek február elején közzétett véleménye szerint az amerikai kormány egyes retorikai fordulatainak agresszív hangneme nem arra vall, hogy könnyű tárgyalási időszak következik, és arra sem, hogy túl sok lehetőség lenne a kompromisszumra.