Trump bevándorlást átmenetileg korlátozó rendelete ellen tüntető a párizsi Eiffel-torony előtt. (Kép forrása: MTI/EPA/Ian Langsdon) |
Trump elnök már kampányában egy „kiszámíthatatlan” külpolitikát ígért és a jelek szerint betartja az ígéretét. Olyan szinten támadja és kérdőjelezi meg a nemzetközi szerződések normáit és betűit napi szinten, ami emberemlékezet óta nem látott kiszámíthatatlanságot visz a nemzetközi viszonyokba. A helyzet már olyannyira elmérgesedett, hogy a Federica Mogherini, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője múlt heti washingtoni tárgyalásain óvta a Trump-kormányzatot attól, hogy beavatkozzon Nyugat-Európa politikai életébe. A Washington-Brüsszel viszony 60 éves mélypontra süllyedt és a napokban újabb elképesztő fejleményekről érkeztek hírek.
Trump fülkeforradalmi komisszárjai
Az eddig is ismert volt, hogy Trump nyilvánosan támogatja a Brexitet, azt „fantasztikusnak” minősítette és ismételten megerősítette, miszerint kész gyorsan szabadkereskedelmi egyezményt kötni az EU-ból kilépni szándékozó szigetországgal. Bár London még meg sem indította kilépési tárgyalásait, Washington kész a maga részéról azonnal megkezdeni a tárgyalásokat és Trump csapatának reményei szerint azokat akár egy éven belül tető alá hozni. A II. világháború óta eddig az egységes Nyugat-Európa az amerikai külpolitikai egy biztos támoszlopa volt, így a Brexit nyílt éltetése kapcsán kétségtelenül történelmi léptékű geopolitikai földrengésről beszélhetünk.
Német és EU-s belső információk szerint azonban Trump fülkeforradalmi csapata ezzel nem elégszik meg és titkos játszmákba bonyolódik. A befolyásos Die Zeit szellőztette meg, hogy Trump megbízottakat küldött az EU egyes tagállamaiba, hogy velük egyenként kössön kereskedelmi megállapodásokat. Berlin is megkapta Washington ajánlatát. Az ajánlatban az szerepel, hogy a németek vásároljanak több amerikai haditechnikát és ezzel építsék le óriási export-többletüket.
Európai védelmi hadművelet
Ilyen ajánlatok az EU Bizottsága számára provokációnak számítanak, hiszen az EU alapszerződéseiben világosan került lefektetésre, hogy a Bizottság jogosult tárgyalni kereskedelmi ügyekben a tagállamok összességének nevében. Nem véletlen tehát, hogy múlt hétfőn Jyrki Katainen bizottsági alelnök váratlanul Berlinbe utazott. A látogatás már része annak a védelmi hadműveletnek, amelynek keretében az EU teljes csendben történetének legnagyobb kihívására készül fel: egy lehetséges konfrontációra az Egyesült Államokkal.
Káncz Csaba |
Katainen már az eddigieknél intenzívebben tárgyal India, Kína és az Arab-öböl kormányainak tisztviselőivel is, hogy előkészítsen egy szorosabb kereskedelmi viszonyrendszert. A terv részeként a Bizottság és Mexikó felgyorsítják a szabadkereskedelmi megállapodást célzó tárgyalásaikat is. Tehát pont azzal a Mexikóval, amelyet Trump fallal és büntetővámokkal fenyegetett meg. Az EU ezzel egy multilaterális nemzetközi kereskedelmi rendszer védőhatalmává lépne elő, amely rendszert éppen az amerikaiak hoztak létre a Második Világháború után, de most abból ki akarnak vonulni.
A Bizottság és Berlin most arra készül fel, hogy az amerikai tervezett védővámjaira megtorló intézkedéseket vezessen be. Egyes kutatóintézetek már javában számolják, hogy a republikánusok által tervezett, a határon fizetendő külön-adóra hogyan reagáljon Európa. A jelenlegi tervek szerint a következő hónapban születhet megegyezés az európai kereskedelem védelmi tervezetéről. Groteszk módon éppen akkor, amikor az EU állam- és kormányfői március végén összegyűlnek Rómában, hogy az EU 60. születésnapját megünnepeljék.
Káncz Csaba jegyzete