Az árstabilitás fenntartása és a gazdasági növekedés helyreállításának támogatása érdekében a monetáris tanács aktuális döntése keretében a jegybanki alapkamat mértékét 15 bázispontos csökkentéssel 0,60 százalékban állapította meg - emlékeztet a testület közleménye a mai legfontosabb lépésére. Valamint arra, hogy az egynapos betéti kamatot -0,05 százalékon tartotta, az egynapos és az 1 hetes fedezett hiteleszközök kamatát pedig 1,85-1,85 százalékon. Az egyhetes betéti eszköz kamatát az MNB továbbra is a heti tenderek keretében határozza meg.
A hazai pénzpiaci kondíciók az előző kamatdöntés óta vegyesen alakultak - áll a monetáris tanács közleményében. Az időszak során a feltörekvő piaci devizákhoz hasonlóan a forint gyengült az euróval szemben. Az állampapírpiaci hozamok az 5 éves lejáratokig mérséklődtek, míg a hosszabb, különösen a 10 év feletti lejáratokon emelkedtek.
Az is kiderül a jegybankárok indoklásából, hogy a júniusi kamatcsökkentés tartósan megjelent a hozamgörbe rövidebb szakaszán. Ugyanakkor monetáris politikai szempontból kiemelt jelentőségűnek tartják, hogy az alapkamat csökkentésének hatása a hozamgörbe hosszabb szakaszán is érvényesüljön.
Így a monetáris transzmisszió javítása érdekében a monetáris tanács a hosszabb lejáratokon ható eszközei – a hosszú lejáratú fedezett hiteleszköz és az állampapírvásárlások – közötti átcsoportosításról döntött. Ennek eredményeként a hosszú, 15 év feletti szegmensben korlátozott mennyiségben állampapírvásárlásokat hajt végre. A lépés a monetáris transzmisszió javítása mellett az államadósság lejárati szerkezetének hosszítását is támogatja. A tanács az állampapír-vásárlási programra továbbra is védőhálóként tekint, amelyet a szükséges esetben és a szükséges mértékben kíván használni.
A monetáris tanács szerint az alapkamat 0,60 százalékos szintje fenntartható módon támogatja az árstabilitást, a pénzügyi stabilitás megőrzését és a gazdasági növekedés helyreállítását. A jelenlegi, gyorsan változó környezetben kiemelten fontos, hogy a rövid oldali hozamok biztonságos távolságban maradjanak a nullaközeli tartománytól.
A tanács folyamatosan értékeli a beérkező adatokat és az inflációs kilátások változását. A növekedési kilátások tartós romlása esetén a jegybank a beruházásokat legközvetlenebb módon támogató célzott eszközein, a Növekedési Hitelprogram Hajrá!-n és a Növekedési Kötvényprogramon keresztül biztosítja a szükséges további gazdaságösztönzést. Ezt választhatja tehát a kamatok további csökkentése helyett.