4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a múltban a pénzügyi intézmények csupán közvetett elszenvedői voltak a szankcióknak, napjainkban maguk az intézmények is célkeresztbe kerültek. Az HSBC és WeChat számára most kezd el derengeni, hogy a globális kereskedelmet alátámasztó kritikus pénzügyi infrastruktúra már nem tekinthető politikailag semleges területnek. Káncz Csaba jegyzete.

Idén júniusban Washington súlyos szankciókat vezetett be a szír rezsim vezetőivel és mindazokkal szemben, aki a rezsimmel üzletelnek. A szír font egy év alatt már így is elvesztette értékének 70 százalékát a kemény devizákkal szemben, az új szankciók azonban súlyos csapást jelentenek nemcsak a szír, hanem a libanoni pénzügyi rendszerre is.

Az iráni riál idén eddig az értékének felét vesztette el az amerikai szankciók és a COVID-19 nyomán megindult recesszió miatt. A szabadpiacon jelenleg 263 500 riált adnak egy dollárért. Sokatmondó, hogy 2014-ben a szabadpiaci árfolyam még 33 ezren állt.

Egy új front

De most egy újabb front jelent meg a geopolitikai küzdelemben. Míg a múltban a pénzügyi intézmények csupán közvetett elszenvedői voltak a szankcióknak, napjainkban maguk az intézmények is célkeresztbe kerültek.

Kína hongkongi politikája miatt júliusban Washington büntetőintézkedések ügyében döntött, az USA ugyanis a kínai bankokat bűnrészesnek tekinti. Ezért azok a jövőben nem kaphatnak hitelt amerikai bankoktól, és egyben megpróbálják kiszorítani őket a nemzetközi dollár tranzakciókból. A szankciókat a Bank of China, az Industrial and Commercial Bank of China és a China Construction Bank megbüntetésére tervezték.

Augusztusban Mike Pompeo amerikai külügyminiszter élesen kritizálta a világ 6. legnagyobb bankját, a Hongkong and Shanghai Banking Corporations-t (HSBC), amiért „a pénzintézet fenntartja olyanok bankszámláját, akik a hongkongiak szabadságát megtagadják, miközben lezárja azokét, akik a szabadságot keresik”. Hasonlóan éles szavakkal bírálta az HSBC-t Dominic Raab brit külügyminiszter a londoni törvényhozásban. Ezzel párhuzamosan a kínai pártsajtó jelentése szerint az HSBC rákerülhet Peking úgynevezett „megbízhatatlan jogi személyek” listájára is, amely korlátozásokat von maga után.

Biztonsági őrök akadályozzák a sajtósok munkáját a TikTok kínai videomegosztót tulajdonló ByteDance vállalat pekingi központja előtt 2020. augusztus 3-án. MTI/EPA/Vu Hong
Biztonsági őrök akadályozzák a sajtósok munkáját a TikTok kínai videomegosztót tulajdonló ByteDance vállalat pekingi központja előtt 2020. augusztus 3-án. MTI/EPA/Vu Hong

A kínai WeChat többcélú média-mobilalkalmazás, amellyel szerte a világban lehet pénzügyi tranzakciókat folytatni, már a Fehér Ház elnöki rendeletének célkeresztjébe került, a szintén kínai TikTok videómegosztós alkalmazással együtt. A rendeletben nemzetbiztonsági aggályait hangoztatja Trump elnök, a gyanú szerint ugyanis a TikTok az amerikai állampolgárok személyes adataival visszaélhet, akár a kínai kommunista párthoz is eljuttathatja azokat.

Balkanizálódó pénzügyek

Az HSBC és WeChat számára most kezd el derengeni, hogy a globális kereskedelmet alátámasztó kritikus pénzügyi infrastruktúra már nem tekinthető politikailag semleges területnek. De ebben a hadviselésben nemcsak a támadás, hanem a védekezés is fontos: a nagy kínai állami bankok a kiszivárgott hírek szerint terveket dolgoztak ki arra az esetre, ha az amerikai törvényhozók kizárnák őket a dollár elszámoló piacról.

Ebben az új pénzügyi hidegháborúban az eurázsiai tengely kulcsállamai mindent megtesznek azért, hogy csökkentsék ráutaltságukat a dollárra. Idén az első negyedévben az orosz-kínai kétoldalú kereskedelemben először fordult elő, hogy a dollár részaránya 50 százalék alá esett. 2015-ben a kétoldalú tranzakciók mintegy 90 százalékát még dollárban számolták el.

A Washington és az eurázsiai tengely hatalmai közötti geopolitikai küzdelem tehát egyre inkább a globális pénzügyi rendszer balkanizációját hozta el. A pénzügyi világban a megfelelő partner kiválasztása egyre kevésbé lesz befektetési kérdés, sokkal inkább egy politikai szövetséges választása a kiélesedő hidegháborúban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG