4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a múltban a pénzügyi intézmények csupán közvetett elszenvedői voltak a szankcióknak, napjainkban maguk az intézmények is célkeresztbe kerültek. Az HSBC és WeChat számára most kezd el derengeni, hogy a globális kereskedelmet alátámasztó kritikus pénzügyi infrastruktúra már nem tekinthető politikailag semleges területnek. Káncz Csaba jegyzete.

Idén júniusban Washington súlyos szankciókat vezetett be a szír rezsim vezetőivel és mindazokkal szemben, aki a rezsimmel üzletelnek. A szír font egy év alatt már így is elvesztette értékének 70 százalékát a kemény devizákkal szemben, az új szankciók azonban súlyos csapást jelentenek nemcsak a szír, hanem a libanoni pénzügyi rendszerre is.

Az iráni riál idén eddig az értékének felét vesztette el az amerikai szankciók és a COVID-19 nyomán megindult recesszió miatt. A szabadpiacon jelenleg 263 500 riált adnak egy dollárért. Sokatmondó, hogy 2014-ben a szabadpiaci árfolyam még 33 ezren állt.

Egy új front

De most egy újabb front jelent meg a geopolitikai küzdelemben. Míg a múltban a pénzügyi intézmények csupán közvetett elszenvedői voltak a szankcióknak, napjainkban maguk az intézmények is célkeresztbe kerültek.

Kína hongkongi politikája miatt júliusban Washington büntetőintézkedések ügyében döntött, az USA ugyanis a kínai bankokat bűnrészesnek tekinti. Ezért azok a jövőben nem kaphatnak hitelt amerikai bankoktól, és egyben megpróbálják kiszorítani őket a nemzetközi dollár tranzakciókból. A szankciókat a Bank of China, az Industrial and Commercial Bank of China és a China Construction Bank megbüntetésére tervezték.

Augusztusban Mike Pompeo amerikai külügyminiszter élesen kritizálta a világ 6. legnagyobb bankját, a Hongkong and Shanghai Banking Corporations-t (HSBC), amiért „a pénzintézet fenntartja olyanok bankszámláját, akik a hongkongiak szabadságát megtagadják, miközben lezárja azokét, akik a szabadságot keresik”. Hasonlóan éles szavakkal bírálta az HSBC-t Dominic Raab brit külügyminiszter a londoni törvényhozásban. Ezzel párhuzamosan a kínai pártsajtó jelentése szerint az HSBC rákerülhet Peking úgynevezett „megbízhatatlan jogi személyek” listájára is, amely korlátozásokat von maga után.

Biztonsági őrök akadályozzák a sajtósok munkáját a TikTok kínai videomegosztót tulajdonló ByteDance vállalat pekingi központja előtt 2020. augusztus 3-án. MTI/EPA/Vu Hong
Biztonsági őrök akadályozzák a sajtósok munkáját a TikTok kínai videomegosztót tulajdonló ByteDance vállalat pekingi központja előtt 2020. augusztus 3-án. MTI/EPA/Vu Hong

A kínai WeChat többcélú média-mobilalkalmazás, amellyel szerte a világban lehet pénzügyi tranzakciókat folytatni, már a Fehér Ház elnöki rendeletének célkeresztjébe került, a szintén kínai TikTok videómegosztós alkalmazással együtt. A rendeletben nemzetbiztonsági aggályait hangoztatja Trump elnök, a gyanú szerint ugyanis a TikTok az amerikai állampolgárok személyes adataival visszaélhet, akár a kínai kommunista párthoz is eljuttathatja azokat.

Balkanizálódó pénzügyek

Az HSBC és WeChat számára most kezd el derengeni, hogy a globális kereskedelmet alátámasztó kritikus pénzügyi infrastruktúra már nem tekinthető politikailag semleges területnek. De ebben a hadviselésben nemcsak a támadás, hanem a védekezés is fontos: a nagy kínai állami bankok a kiszivárgott hírek szerint terveket dolgoztak ki arra az esetre, ha az amerikai törvényhozók kizárnák őket a dollár elszámoló piacról.

Ebben az új pénzügyi hidegháborúban az eurázsiai tengely kulcsállamai mindent megtesznek azért, hogy csökkentsék ráutaltságukat a dollárra. Idén az első negyedévben az orosz-kínai kétoldalú kereskedelemben először fordult elő, hogy a dollár részaránya 50 százalék alá esett. 2015-ben a kétoldalú tranzakciók mintegy 90 százalékát még dollárban számolták el.

A Washington és az eurázsiai tengely hatalmai közötti geopolitikai küzdelem tehát egyre inkább a globális pénzügyi rendszer balkanizációját hozta el. A pénzügyi világban a megfelelő partner kiválasztása egyre kevésbé lesz befektetési kérdés, sokkal inkább egy politikai szövetséges választása a kiélesedő hidegháborúban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG