Ha a koráról van szó, Joe Biden szeret önironikus lenni. "Lehet, hogy nem úgy nézek ki, de már egy ideje itt vagyok. Erre emlékszem" - mondta a 81 éves amerikai elnök múlt hétfőn a közönség nevetése közepette. Az ilyen megjegyzéseket azonban akasztófahumornak is lehetne nevezni.
Mert bizony a kora egyre inkább Biden legnagyobb hátrányává válik. Az ABC News közelmúltban végzett felmérésében a megkérdezettek nem kevesebb, mint 86 százaléka gondolta úgy, hogy az elnök túl idős egy második hivatali ciklushoz. Tavaly szeptemberben ez az arány még "csak" 74 százalék volt. Nem sokat segít rajta, hogy 59 százalék szerint Donald Trump is túl van a „szavatossági idején”.
A vita az utóbbi időben egyre sürgetőbbé vált. Ehhez hozzájárult Robert Hur különleges nyomozó jelentése a Biden garázsában talált bizalmas dokumentumokról. Ebben az elnököt "jó szándékú, rossz memóriájú idősebb emberként" jellemzi, aki még fia, Beau halálának évére sem emlékezett.
Egy szenilis nagypapa?
Legalábbis az utolsó pontot még Biden kritikusai is sértőnek tartották. A családi ügyekben igen érzékeny elnök ennek megfelelően dühösen reagált - és egy sajtótájékoztatón Abdel Fatah al-Sisi egyiptomi államfőt tette meg Mexikó elnökének.
Korábban már korábban is követett el hasonló baklövéseket. Például összekeverte Emmanuel Macron francia elnököt a majdnem 30 éve elhunyt François Mitterranddal. A valóságban állítólag szellemileg elég fitt, de gyorsabban fárad el, mint korábban, és akkor történnek az ilyen botlások.
Pocsék közvélemény-kutatási eredmények
Az amerikai elnöki tisztség sem a fiatalság forrása. Ehhez jön még Biden ingatag járása, ami orvosai szerint a gerinc merevségéből adódik. Más szóval: Biden tényleg öregnek tűnik.
Ezt tetézi az általában rossz közvélemény-kutatási eredmény, mivel az amerikaiak a gazdaságpolitikájához inkább a drágább élelmiszereket társítják, mint a sok új munkahelyet, a támogatásokkal visszahozott ipart vagy a gyengélkedő infrastruktúra helyreállítását. A demokraták körében ezért egyre nagyobbak a kétségek, hogy Biden képes lenne-e szembeszállni Donald Trumppal.
Leszámolás Chicagóban?
Az elnök azonban szilárdan meg van győződve arról, hogy ugyanúgy le tudja győzni elődjét, mint négy évvel ezelőtt. Nincsenek komoly kihívói, és könnyedén megnyerte az előválasztást New Hampshire államban, pedig még a szavazólapon sem szerepelt. Dél-Karolinában is elsöprő fölénnyel nyert. De van-e még mód arra, hogy leváltsák őt?
Washingtonban ennek megfelelő forgatókönyvek keringenek. Az elnökjelölt végleges jelölésére a Demokrata Párt augusztus 19. és 22. közötti chicagói konvencióján kerül sor. Korábban, amikor még nem voltak a mai értelemben vett előválasztások, a végső kiválasztás mindig ezen az alkalmon történt.
Rossz emlékek
Nem sok minden utal arra, hogy ez nem fog megismétlődni. Egy ilyen eseménysor előnye az lenne, hogy a demokraták megkímélnék magukat egy kemény és költséges választások előtti kampánytól. Joe Biden ugyanakkor rájöhetne, hogy talán mégiscsak elérkezett az idő a visszavonulásra. A családjának fontos beleszólása lehetne ebbe.
Röviddel a pártkonferencia előtt Biden bejelenthetné a visszalépését, de ez a forgatókönyv magában rejti a civakodás veszélyét. A demokratáknak rossz emlékeik vannak a városról, hiszen az 1968-as chicagói jelölőgyűlésen kaotikus jelenetek zajlottak le.
Obama, mint királycsináló
Biden és korábbi "főnöke" Barack Obama azonban "királycsinálóként" járna el a színfalak előtt és mögött, és biztosítaná a rendezett folyamatot - találgatja a befolyásos Der Spiegel. Potenciális jelöltek vannak, még a republikánusok által előzetesen Michelle Obamáról terjesztett összeesküvés-elmélet nélkül is.
A volt First Lady túlságosan is gyakran hangsúlyozta, hogy nem kíván elnökként visszatérni a Fehér Házba. Kamala Harris alelnök is aligha lesz téma, bár jelenleg feltűnően igyekszik szóba hozni önmagát – de hát túl szerencsétlen volt a 2020-as választási kampányban, és túlságosan "láthatatlan" maradt a hivatalban.
Ezeket a neveket említik
Néhány fiatalabb demokrata azonban már most "egyfajta árnyékválasztási kampányt" folytat a Der Spiegel szerint. Ők elsősorban a szövetségi államok élén találhatók:
- Gavin Newsom: Az 56 éves kaliforniai kormányzó különösen feltűnően állítja be magát „tartalékos” elnöknek. Telegén és népszerű, de az USA többi részén fenntartások vannak a „túlságosan baloldali" Kaliforniával szemben.
- Gretchen Whitmer: A németül beszélő füleknek különleges keresztnévvel rendelkező 52 éves nő Michigan ingadozó állam kormányzójaként szerzett magának nevet. A 2022 novemberében a kedvezőtlen körülmények ellenére is kényelmes újraválasztását biztosította.
- J. B. Pritzker: Az 59 évesnek Illinois állam kormányzójaként "hazai pálya" lenne Chicago. Arra törekszik, hogy növelje országos ismertségét, és milliárdosként megengedhet magának egy drága kampányt.
- Andy Beshear: Egyesek Kentucky 46 éves kormányzóját tartják a demokraták legnagyobb politikai tehetségének, aki nagyon népszerű az ős-konzervatív államban.
E nevek bármelyike új lendületet adhat a választási kampánynak, különösen Donald Trump ellen, aki szintén nem "harmatos" már. És ha a forgatókönyv megvalósulna, akkor Biden kampánygépezetére támaszkodhatna. Ez azért lenne lényeges, mert az elnökválasztásig már csak két és fél hónap lenne hátra.
Egy ilyen stratégia azonban mindenképpen erődemonstráció lenne. De korántsem biztos, hogy Joe Biden lemond, hiszen eddig nem mutatott hajlandóságot arra, hogy ebbe az irányba lépjen. Ha azonban Trump továbbra is egyre szélsőségesebb területekre sodródik, akkor még a kora miatti aggodalmak sem jelentenének akadályt Biden újraválasztásának.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)