Kim Dzsongun az április 15-i katonai parádén. Azt állítják, ekkor készült ellene merénylet. Fotó: EPA/How Hwee Young |
Ahogy arról már korábban írtunk, az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemrég újabb szankciókat szavazott meg Észak-Korea ellen az ismétlődő ballisztikusrakéta-tesztek miatt. Ezúttal azonban nem csak a nyersanagoktól zárnák el az országot, hanem a külföldön dolgozó észak-koreai vendégmunkások által hazaküldött pénztől is. Korea természetesen háborús cselekménynek nevezte a szankciókat és mindenkit megfenyegetett, aki megszavazta vagy be akarja tartani az ENSZ határozatát – köztük egyetlen szövetségesét, Kínát is, aki a szankciók ellenére olajjal látja el Észak-Koreát (és a hírek szerint az oroszok is hasonló akcióba kezdtek).
Aztán történt valami
A tavalyi év kifejezetten a folyamatos – és kölcsönös – vitáról szólt Észak-Korea és a világ többi része között, a legvehemensebb vitát természetesen az Egyesült Államokkal folytatta Kim Dzsong Un. Aztán a dél-koreai Újraegyesítési Minisztérium kiadott egy, ebben a háborús légkörben meglehetősen furcsának ható előrejelzést, amely szerint Észak-Korea idén normalizálhatja a viszonyát Dél-Koreával, valamint tárgyalóasztalhoz ülhet az Egyesült Államokkal is a nukleáris program kapcsán.
Ennek egy része vált most valósággá a Reuters cikke szerint, Kim Dzsong Un ugyanis az év első napján bejelentette, hogy nyitottak a Szöullal folytatott tárgyalásokra. Ugyanakkor ugyanebben a kommünikében odaszólt Trumpnak is, mely szerint folyamatosan az „asztalán tartja” az atomrakéták kilövését indító gombot.
Az Olimpia hozza össze őket?
Kim televíziós beszédet mondott újévkor, ebben mondta el, hogy csökkenteni szeretné a Koreai-félsziget katonai létszámát (Észak-Koreának van – arányaiban – a világ legnagyobb hadserege, a lakosság 25 százaléka katona), valamint szeretné javítani az ország viszonyát a déli szomszéddal. Ennek érdekében „az északi és a déli félnek is erőfeszítéseket kell tennie”. A tervek szerint a februári téli olimpia idején delegációt küld majd Dél-Koreába – ezen a rendezvényen egyébként Észak-Korea is részt vesz.
A dél-koreai államfő, Moon Jae-in elmondása szerint a téli olimpia biztonságban zajlik majd, ráadásul a baráti légkör érdekében ők is és Amerika is megegyeztek, hogy elhalasztják az északi rezsim megfélemlítését célzó katonai demonstrációkat a játékok erejéig. A dél-koreaiak egyelőre még boncolgatják Kim Dzsong Un újévi beszédét, de egyelőre úgy tűnik, nem lesz akadálya az együttműködésnek.