Wolfgang Sobotka (forrás: Karl Gruber/Wikipedia Commons) |
Az osztrák belügyminiszter a kormányülést követően közölte: Átfogó intézkedéscsomagról van szó, amelynek jogszerű megvalósításáról hosszú ideig folytak a tárgyalások. Az intézkedéscsomag az embercsempészek számára is jelzi, hogy nem elfogadható a szabálytalan beutazás és a hatóságok megtévesztése – mondta Wolfgang Sobotka.
A belügyminiszter tájékoztatása szerint jelenleg négyezer olyan ember részül alapellátásban, akinek valójában el kéne hagynia az országot. Az intézkedés egyébként ezen emberek felére vonatkozna csak, a többiekre egyéb okok miatt nem érintené a szabályozás.
Az osztrák parlament nyárig dönthet az elfogadott intézkedéstervezetről, ami szerint szigorúbban büntetnék, ha nem hagyják el az országot az elutasított menedékkérelemmel rendelkezők, valamint ha az eljárás során hamis dokumentumokkal próbálják magukat igazolni. Ezen felül pedig meggyorsítanák a bűnelkövető menekültek kitoloncolását.
Pénzbírság és elzárás
Aki az elutasítás ellenére az országban marad, akár több mint 4,5 millió forintnak megfelelő büntetést vagy hat hét elzárást kaphat, továbbá kieshet a szociális ellátórendszerből is – egyedül az orvosi ellátást biztosítják számára.
Szigorúbban büntetnék azokat is, akik - eltitkolva személyazonosságukat - hamis dokumentumokkal próbálnak tartózkodási engedélyt szerezni. Ebben az esetben akár másfél millió forint vagy három hét elzárás is kiszabható. Meghosszabbítanák a kitoloncolásra váró külföldiek átmeneti szálláson való elzárását a jelenlegi tíz hónap helyett 18 hónapra. A belügyminiszter a visszatoloncolásra várók központját a repülőterek közelében és az egyes tartományokban hozná létre.
Nincs teljes egyetértés
Peter Hacker bécsi menekültügyi koordinátor szerint azzal, hogy kiesnek az emberek az szociális ellátórendszerből, növekedni fog a bűnelkövetés és a hajléktalanok száma. Sobotka visszautasítva a kritikát úgy reagált: Bécsnek arra kellene ösztönöznie a jogtalanul Ausztriában tartózkodó menekülteket, hogy hagyják el az országot, mivel jogsértés követnek el.
Alev Korun a Zöldek pártjának emberjogi szakértője szerint jobb és gyorsabb menekültügyi eljárásra lenne szükség, nem újabb szigorításokra.
A Neos párt frakcióvezetője, Niki Scherak úgy véli, az intézkedések nagy része hatástalan lesz, ha nem kötik meg megfelelően a visszatoloncolási szerződéseket a származási országokkal.
A Caritas és Diakonie segélyszervezet is bírálta a csomagot, szerintük az intézkedés a hajléktalanok számának növekedésével járna. "Ha a túléléshez legfontosabb dolgokat megtagadjuk az emberektől, attól még ők nem fognak eltűnni" - mondta Michael Chalupka, a Diakonie vezetője.
Brüsszelben kitalálták, honnan szereznek pénzt a menekültválságra Az agrártámogatások csökkentésével és új bevételi források megteremtésével lehetne fedezetet találni a menekültválság és a közös védelempolitika költségeire – mondta az Európai Bizottság költségvetési ügsekért és emberi erőforrásokért felelős biztosa. További részletek >>> |