Németország a recesszió ellenére visszafogja a költekezést. A kormány döntése azt is jelenti, hogy visszaveszi a likviditást is, amire amúgy egy mostani recessziós közegben a gazdasági szereplők számítanak. Mindez érinti az Európai Unió legnagyobb gazdaságának partnereit is, köztük Magyarországot.
Németországnak be kell tartania az adósságféket - mondta Christian Lindner pénzügyminiszter, miután egy bírósági ítélet 60 milliárd eurós lyukat ütött az ország pénzügyein – írja a Reuters.
"Ezt tiszteletben kell tartani, és nem szabad újabb kerülőutakat keresni" - mondta Lindner az ARD-nek adott interjú keretében.
A német alkotmányban rögzített adósságfék a bruttó hazai termék 0,35 százalékában korlátozza az államháztartási hiányt. A német kormány idén döntött a hitelfelvételi korlát felfüggesztéséről, miután az alkotmánybíróság döntése megakadályozta a fel nem használt járványügyi vészhelyzeti pénzeszközök újrafelhasználását.
Borul a pálya
Lindner szerint Németország 2024-es költségvetésében 17 milliárd eurós lyuk tátong. A miniszter nem hajlandó beleegyezni egy újabb felfüggesztésbe 2024-ben, és kizárta az adóemeléseket a hiány pótlására.
"Az adóemeléseknek nincs értelme. Recesszióban vagyunk. Meg kell erősítenünk a gazdaságot" - mondta.
Olaf Scholz kancellár és Robert Habeck zöldpárti gazdasági miniszter, akiknek pártjai az adósságfék felfüggesztését szorgalmazták, hogy több kiadást tegyenek lehetővé, tovább tárgyalnak a kormányon belül a kérdésről. Emiatt rengeteg kritika is éri a kormányzatot, mivel a lakossági adósság nő, segítségre a közlés alapján nem is számíthatnak.
Fő a fegyelem
Miközben a német gazdaság a visszaesés ellenére fenntartja a szigort, ez látszólag megmarad az európai monetáris politikában is. Az Európai Központi Bank kormányzótanácsának egyik tagja egy új interjúban lényegében kizárta a kamatcsökkentést az EKB részéről.
Ez a cél feletti európai inflációt látva önmagában nem meglepő, de azzal is járhat, hogy a mostanihoz hasonló kamatok még tovább maradnak, mint remélni lehetett. Ez eltántorítja a beruházókat, rontja a háztartások lehetőségeit.
Miután a fegyelem mellett látszólag kitart a német gazdasági kormányzat, ami súlyából adódóan az EKB legfontosabb döntéshozója, mindezzel itthon is számolniuk kell a cégeknek, és a kormányzatnak is a beruházások terén.
A németeknek azzal is meg kell küzdeni, hogy a magas kamatok mellett meglehetősen eladósodott a lakosság, illetve úgy próbálják a bevándorló hullámokat kezelni, hogy betartják az államadóssági szintekre szóló előírásokat.