Ma egy olyan elnöki beiktatásnak lesz tanúja a világ, amilyen még soha nem volt az USA történelmében. Nemcsak az ország fővárosa került gyakorlatilag lezárásra, hanem a szövetségi államok fővárosaiban is az állami intézmények többsége zárva tart.
Az FBI lóhalálában ellenőrzi a hátterét a főváros védelmére kirendelt 25 ezer Nemzeti Gárdista katonának, mivel lehallgatott beszélgetések szerint szélsőjobboldaliak gárdistának öltözve akarnak beszivárogni a soraik közé. Az elmúlt órákban az elhárítás 2 katonát el is távolított a Gárda soraiból.
Az egész kicsit emlékeztet 1861 februárjára, amikor a polgárháború kitörésének előestéjén Abraham Lincolnt Washington D.C.-be, a beiktatására tartva átcsempészték Baltimore városán keresztül, ahol a konföderációs összeesküvők merényletet terveztek ellene.
Az első 10 nap
Azt Biden kabinetfőnökének, Ron Klain-nek kiszivárgott feljegyzéséből tudjuk, hogy az elnök egy „10 napos villámháborút” tervez elnöki rendeletek és utasítások formájában 4 területen: COVID-19, gazdaság, klímaváltozás és a népcsoportok egyenlőtlensége. A Biden-csomag részleteit tekintve 415 milliárd dollárt költenének a COVID elleni fellépésre (100 nap alatt 100 millió oltás), 1000 milliárd dollárt a háztartások támogatására és 440 milliárdot a KKV-k és az önkormányzatok megsegítésére. Benne van a minimálbér szövetségi szinten óránkénti 15 dollárra való emelése is.
Adósság az égbe, dollár a gödörbe
Értesülésünk szerint Biden szeme előtt Franklin D. Roosevelt elnök 1933 és 1936 között megvalósított New Deal stratégiája lebeg, amely akkor a világgazdasági válság USA-ra gyakorolt hatásának felszámolását célozta. Ez mind szép és jó, de tavaly a költségvetés hiánya már elérte a GDP 16 százalékát, idén pedig – még a csomag bejelentése előtt – legalább 10 százalékos hiánnyal kalkuláltak.
A Trump-kormányzat tavaly már 3,5 ezermilliárd dollárral növelte az államadósságot, most pedig Biden – hatalomra lépése előtt – már beígérte az adósság 1,9 ezermilliárdos növelését. Nem szabad elfelejteni, hogy Roosevelt elnök 1934-ben de facto leértékelte a dollárt 70 százalékkal az aranyhoz képest – márpedig Biden nagyszabású gazdaság élénkítő és társadalmi konszolidációt célzó stratégiája hasonlóképpen már rövid távon komoly dollár értékvesztéssel járhat.
Elképesztő szintű bizalmatlanság
Bidennek gyorsan kell lépnie a társadalom pacifikálása érdekében, mert a felmérések szerint a republikánus szavazók körében még mindig óriási a feszültség. 73 százalékuk szerint széles körű választási csalás történt tavaly novemberben. Január 6-án csaknem 150 republikánus kongresszusi képviselő nem fogadta el a többször ellenőrzött választási eredményt. A Capitolium január 6-i megtámadásával pedig a republikánus szavazók 45 százaléka egyetért!
Márpedig a Capitolium megtámadása olyan szinten traumatizálta az USA-t, hogy a polgárok csaknem 80 százaléka szerint hazájuk esik szét. Ezen félelmeket bizony meg lehet érteni az óriásira tágult vagyoni különbségek, a mélyülő etnikai ellentétek és a csökkenő életszínvonal fényében.
Az új baloldali arisztokrácia
A konzervatívok frusztrációját csak fokozza az úgynevezett „techno-arisztokrácia” felemelkedése és arroganciája. Miközben újra növekedésnek indult az egészségbiztosítással nem rendelkező amerikaiak száma – átlépve a 30 milliót – , az amerikai milliárdosok vagyona tavaly március – a járvány kitörése – óta több mint 1 ezermilliárd dollárral növekedett.
A Szilícium-völgy techno-arisztokráciája – túlnyomó többségükben Biden pénzügyi támogatói – elterelték a figyelmet a demokraták kínos ügyeiről a kampányban. A Capitolium lerohanásakor pedig egyszerűen beszüntették egy hivatalban lévő elnök Twitter oldalát, faképnél hagyva a 88 millió követőt.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Donald Trump egész kormányzását beárnyékolták a jelleméből fakadó fogyatékosságai. Ezt bizonyítja a két alkotmányos visszahívás (impeachment), valamint a COVID-járvány ügyében tapasztalható teljes kudarc is. Miközben az Egyesült Államokban él a világ lakosságának 4 százaléka, ebben az országban található a világ fertőzötteinek negyede.
A republikánus párt számára az egyik legnagyobb politikai kihívás az lesz, hogy miként lehet megtartani Trump szavazóit, miközben a párt megpróbálja azon külvárosi, kertvárosi – főként női – konzervatív szavazók bizalmát visszaszerezni, akik támogatását Trump elvesztette. Bizony elképzelhető, hogy ennek a próbálkozásnak az eredményeképpen felemelkedik a demokraták rémálma: egy populista, de kompetens vezető a jobboldalon.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)